Tizenhetedszerre szerveztek magyar napokat Felvincen
A július 28. és 30. között megrendezésre kerülő Fehér megyei esemény helytörténeti érdekességekre, kulturális- és gyerekprogramokra összpontosított elsősorban, de a szervezők úgy állították össze a programot, hogy az minden korosztályhoz szóljon.
Felvincen tudatosan nem nevezik falunapnak az eseményt, hiszen a valamikori Aranyosszék mezőváros rangú központja ma is sokat őriz egykori polgárias jellegéből, “aranykorában” szinte Torockónál is rangosabb volt a település. A helybéliek kultúra iránti igényét a XVII. Felvinc Napok programkínálata is tükrözte.
A magyar napok idei kiadásának egyik újdonsága az volt, hogy a fiatal korosztálynak szánt pénteki napot a szervezők a fiatalok kérése alapján állították össze, akik végül annyira belejöttek a szervezésbe, hogy szinte önállóan elvégeztek mindent. Szabadulószoba, beer-pong, Henryk-koncert (Szatmárnémeti), a közkedvelt magyarlapádi Hóhányók koncertje majd házibuli Balogh Istvánnal fért bele ebbe a napba.
A szombat délelőtt a kicsiké volt, akik nagyon élvezték a gyerekjátékokat és otthonosan mozogtak a kézműves foglalkozásokban, amelyek közül a legérdekesebbnek a fakanál bábkészítés tűnt, amellyel a három-négy évtizeddel ezelőtti felvinci iskolai bábjátszásra emlékeztek a szervezők. Hasonlóképp, nagy tetszést váltott ki a sepsiszentgyörgyi Folker Együttes gyerekműsora is.
A hivatalos megnyitóra szombaton, 16 órakor került sor, ezt a felnőtt korosztálynak szóló programok követték. Elsőként Felvinc egyik köztiszteletben álló pedagógusára, a mindenki „Icu tanító nénijére” emlékeztek: születésének 90. évfordulója alkalmából unokái kiállítást szerveztek rajzfüzetéből. A rajzok a meglepetés erejével hatottak, hiszen sokan szüleiket, barátaikat ismerték fel az alkotásokon.
A dokumentumokban először ezelőtt 360 évvel említett helyi iskolát egy másik érdekes program is a figyelem középpontjába állította. Dédapáink iskolája címmel Sallak Magdolna saját kutatásaiból tartott előadást, amelyben rámutatott arra, milyen értékes helytörténeti információkat, például egykori utca- és foglalkozásneveket tartalmaznak a régi iskolai dokumentumok.
A tiszafüredi Szűcs M. Sándor Stoppal a keskeny úton a végekre című előadása izgalmas betekintést nyújtott az előadó kalandos utazásaiba, amelyek nem csak szerte a Kárpát-medencébe, hanem Alaszkába is elvezették őt. Megtudtuk: az előadónak úgyszintén van némi kötődése a településhez, hiszen több, mint tíz évvel ezelőtt ő hozta el Felvincre az első holland gyermekcsoportot, amelyik két hétig táborozott itt és besegített az épp akkor kezdődő magyar közösségi ház építési munkálataiba. Megjegyzendő, hogy a mai tetszetős, korszerű épület a régi, romos iskolából született újjá Müller Csaba kolozsvári műépítész tervei alapján, 2017-ben.
Az előadásokat követően a program az udvaron folytatódott, az ifjúsági néptánccsoportok fellépésével. Három csapat mutatkozott be, a Magyarlapádi Hagyományőrző Néptáncegyüttes, a Miriszló Gyöngye és a házigazda Létom kezdő és haladó csoportja. A remek hangulat népdalesttel és táncházzal folytatódott, amelyeken a magyarlapádi Csegely Zenekar szolgáltatta a kiváló muzsikát.
Vasárnap ökumenikus istentiszteletre került sor, amelynek keretében a 25., 50. és 60. éves házaspárokat köszöntötték.
A tizenhetedik alkalommal megrendezésre kerülő rendezvényt a Felvinc Létom Egyesület szervezte, partnerek voltak a helyi református és római katolikus egyházközségek, támogató pedig a Communitas Alapítvány illetve Fehér és Kovászna Megye Tanácsa.
Vincze András főszervező, aki egyszersmind megyei alispán is, a Maszol számára összegezte benyomásait a Felvinc Napok idei kiadásáról: „Az idei rendezvényünk is nagyon sikeresnek bizonyult, hiszen sokkal többen részt vettek, mint az előző években. A Felvinc Napok a településről elszármazottak találkozóhelyévé vált mostanság. Én annak örvendek a legjobban, hogy az idén különösen jól sikerült megmozgatni a gyerekeket és az ifjúságot, ami - a jövőt illetően - bizalommal tölt el mindannyiunkat”
CSAK SAJÁT