banner_qpmMZsMg_970x250 eurotrans.webp
banner_PT5K3wNG_728x90 eurotrans.webp
banner_kNLLfvE0_300x250 eurotrans.webp

A szülőkön is múlik a magyar tagozatok sorsa Fehér megyében

Nincs különösebb gond azokkal az intézményekkel Fehér megyében, ahol magyar nyelven folyik az oktatás, sőt néhány jó hír is akad, feltéve, hogy minden a tervek szerint alakul majd az őszi tanévkezdésig.

„Bölcsődétől középiskoláig, minden magyar gyermeknek, a vegyes házasságból származókat is beleértve, van helye a magyar tagozaton. Jó néhány éve, a tanfelügyelőség mindig elfogadja az iskoláink által benyújtott tervezeteket. A beiskolázáshoz szükséges gyermeklétszámot, amelyet az év elején, januárban vagy februárban szokás leadni, mi úgy adtuk le, hogy minden magyar diáknak biztosítsuk az anyanyelven való tanulás lehetőségét ” – nyilatkozta a Maszolnak Nagy Tímea, kisebbségi oktatásért felelős megyei tanfelügyelő. Szerinte a magyar tagozatok fenntarthatósága nem a tanfelügyelőségen, hanem elsősorban a szülők döntésén múlik, hiszen volt már arra példa, hogy utolsó pillanatban a szülő meggondolta magát és román iskolába íratta a gyerekét és emiatt „úszott el” egy-egy osztály.

Fotó: Kulcsár Mária

A 2023-24 tanévben nem csökkent jelentősen a gyereklétszám, nem szűnik meg egyetlen magyar osztály sem, sőt Balázsfalván újraindul az ötödik osztály, ennél jobb hír pedig aligha akadhat a mélyszórványban. Itt a 2020-21-es tanévben függesztették fel az ötödiket, az a két diák pedig, aki magyar nyelven kívánt tanulni, átment Bethlenszentmiklósra. Idén hét magyar negyedikes  igényelte a tagozatot, a tanfelügyelőség pedig jóváhagyta azt. Örvendetes újdonság az is, hogy a nagyenyedi Bethlen Gábor Kollégiumban ősztől két magyar ötödik osztály indul, amire régóta nem volt példa, de a végleges helyzet itt is csak szeptemberben dől el.

A kevésbé jó hírek közé tartozik, hogy két magyar többségű településen, Torockón és Magyarpéterfalván, megszűnik egy-egy tanítói állás, de az elemi osztályok eddig is összevontan működtek (és nulladiktól a negyedikig nincs is minden évfolyamon diák), megmaradnak viszont az ötödik osztályok.

„Mindig nagyon pontosan feltérképezzük, hogy hol hány gyerek van, ezért lehet reális beiskolázási tervet készíteni. A pedagógusok mindenütt szorosan tartják a kapcsolatot a szülőkkel, így pontosan tudjuk, melyek az igények az indulási osztályoknál, tehát a nulladikban és az ötödikben, a kilencediknél már más a helyzet, ott a képességvizsga is határoz. Még az óvónők is meglátogatják a családokat, városon persze nehezebb felvenni a kapcsolatot azokkal, akiket esetleg nem is ismernek, de mi megpróbálunk mindent megtenni annak érdekében, hogy a magyar tanintézményeket válasszák a szülők” - hangsúlyozta Nagy Tímea tanfelügyelő.  

Kapcsolódók

Kimaradt?