banner_LrzOuKxP_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_970x250.png
banner_envXLsgt_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_728x90.png
banner_HwOVw4Sr_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_300x250.png

Először szerveztek népi gyermekjáték-találkozót Fehér megyében

A szombat délelőtt Magyarlapádon megszervezett hagyományápoló és közösségépítő rendezvényre 85 kisiskolás érkezett a megye hét iskolájából.

Vidám, mosolygó, jórészt népviseletbe öltözött gyermeksereg lepte el az Ethnika Kulturális Alapítvány rendezvénycsűrjét és pázsitos udvarán található játszóterét. A Körbe körém, gyermekek! címet viselő, alsó tagozatosoknak szánt fesztivál, akárcsak annak „kistestvére”, az óvodások Kör, kör, ki játszik? -ja, magyarlapádi pedagógusok ötlete alapján jött létre, mindkettő célja a népi gyermekjátékok színpadi produkcióként bemutatása, meghonosítása, népszerűsítése.

A szerző felvételei

A találkozó kiváló lehetőséget biztosított arra, hogy a szórványban élő magyar gyerekek korán megismerkedhessenek a népi hagyományokkal és egymással is, együtt játszhassanak, egymástól tanuljanak és közösséget alkothassanak. „Aki zenével indul az életnek, olyan kincset kap ezzel, amely átsegíti minden bajon” – köszöntötte Kodály Zoltán szavaival az egybegyűlteket Szilágyi-Székely Melinda tanítónő, az ötletgazdák egyike, aki arra biztatta a gyerekeket, hogy majd ők is adják tovább a népi hagyományok értékes gyöngyszemeit, a mondókákat, dalokat, kiolvasókat és megannyi mindent magukba ötvöző gyermekjátékokat.

A három magyarlapádi tanító-főszervező, Demeter Enikő, Szilágyi-Székely Melinda és Tövisi Antal a Maszolnak elmondták: az óvodásoknak szánt, már nyolc kiadást megért népi gyermekjáték-találkozók sikerén felbuzdulva határozták el, hogy ők is szerveznek egy hasonló fesztivált az elemisták számára. Az első találkozót tavaly – a körülmények miatt – csak online lehetett kivitelezni, de így is bekapcsolódott a megye mindenik magyar tagozatos iskolája. Az idei első „élő” rendezvényre, az egyéb versenyek és események miatt, mintegy fele volt jelen az érintett tanintézményeinknek, ami biztató kezdetnek számít.

A gyerekek színvonalas, igényes produkciói kiemelték a magyar népi gyermekjátékok gazdagságát, humorát, megfoghatatlan varázsát, az énekek és a néptáncbetétek pedig sajátos hangulatot teremtettek. Mivel a találkozó nem versenyszerűen zajlik, díjkiosztás nem volt, viszont a zsűri tagjai, Gilyén Izabella tanítónő (Bethlen Gábor Kollégium, Nagyenyed) és Székely-Bányai Andrea magyarlapádi óvónő külön-külön értékelést írtak mindenik csapatról.

Az elsőként fellépő marosújvári gyerekek azonnal jó hangulatot teremtettek, igazi összetartó csapat benyomását keltették és jó ritmusérzékükkel tűntek ki. A torockószentgyörgyi csapat érdekes témaválasztásával, kiváló színpadi technikák alkalmazásával és az odaillő kellékek (furulya, kolomp) felhasználásával vívta ki az elismerést. A szép számban jelenlevő péterfalviak produkciója érdekes csúfolókat és kiszámolókat, valamint kevésbé ismert körjátékokat tartalmazott. A csupán hat, három fiúból és három lányból álló vajasdi csoport bebizonyította: kevesen is lehet igazán jó közös játékot összehozni, ráadásul jól kihasználták, hogy mindenkinek van társa és a páros játékok szép csokorra valóját mutatták be. A magyarbecei kisiskolások a jó hangjukkal, bátor szereplésükkel, jókedvükkel vonták magukra a figyelmet. Az utolsóként fellépő, népes magyarlapádi gyerekek hangjától valósággal zengett a csűr, ám produkciójuk értékét növelte, hogy kizárólag helyi gyermekjátékokat adtak elő, amelyeket Tóth Bence és Tóth-Bóna Boglárka Luca Petőfi-programos ösztöndíjasok tanítottak be nekik. A pedagógusoktól megtudtuk: az egyik legautentikusabb szám egy 1961-ben rögzített videófelvételt vett alapul, amelyet Kerényi György és Lévay Györgyné Gábor Judit gyűjtött, az adatközlő pedig Szabó Mártonné Karácsonyi Zsuzsanna volt.

A bemutatók és a falatozás után a gyerekek kézműves tevékenységen vettek részt, ahol anyák napi ajándékokat készítettek, majd boldogan vették birtokba a játszóteret. A szervezők minden csapatot oklevéllel tüntettek ki és mindenik iskolának két-két rózsatövet adtak ajándékba, hogy azok a lapádi találkozóra emlékeztessék majd őket. Az esemény zárópontja, a közös körtánc az udvaron, méltó befejezése volt a napnak és szimbolikusan kifejezte a találkozó szellemiségét, célkitűzéseit.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

 

banner_saW4mTn2_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_300x250.png
banner_WcGrRqIF_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_970x250.png
banner_Vs7ERmQb_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_728x90.png

Kapcsolódók

banner_4GL5OahC_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_970x250.png
banner_0kcgfsUU_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_728x90.png
banner_CuxsoH5E_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_300x250.png

Kimaradt?