banner_1YkOLHCC_CA most-van-itt-az-ido 970x250.png
banner_kTef5tIq_CA most-van-itt-az-ido 728x90.png
banner_kIoChhkY_CA most-van-itt-az-ido 300x250.png

Hagyományteremtő szándékkal szerveztek kertészeti kiállítást Nagyenyeden

Április 4. és 6. között Nagyenyed központja valóságos virágoskertté alakult át a kellemes tavaszi napsütésben, ugyanis ekkor szervezték meg az első PlantFEST kertészeti kiállítást.

A péntek délelőtti hivatalos megnyitón a város polgármestere, Dragoș Crișan elmondta: az önkormányzat által kezdeményezett program célja ráirányítani a figyelmet a helyi kertészeti termelőkre. „Azt szeretnénk, ha a városlakók kisétálnának a központba, megtekintenék és megvásárolnák a termékeket. A fő cél természetesen a helyi termelők iránti figyelem felkeltése” – nyilatkozta a polgármester.A kiállítás rendszeres megszervezésével sok jövőbeni kezdeményezést támogatnának | Fotó: Basa Emese

A jelenlevőket továbbá üdvözölte Fülöp Szabolcs alpolgármester, Ioan Hădărig városi kultúrigazgató és Toma Mircea-Dan, a rendezvény ötletgazdája, fellépett Marius Moga és zenekara.

A vásárral egybekötött kiállításon mintegy negyvenöt nagyenyedi és környékbeli növénytermelő vett részt. A standokon az érdeklődők szakértői tanácsokat kaphattak, és nemcsak a szép növények és gyümölcsfák közül válogathattak, hanem kertészeti eszközöket is szemügyre vehettek, valamint a mezőgazdasági profilú csombordi szakközépiskola is bemutatta oktatási kínálatát.

A háromnapos rendezvényt kulturális műsorral gazdagították a szervezők. Fotókiállítást szerveztek Maria Muntean alkotásaiból, a történelmi infópontnál pedig egy különleges herbáriumot tekinthettek meg, illetve gyógynövényekkel imerkedhettek. Az oktatási foglalkozások elsősorban a gyerekek és fiatalok figyelmét igyekeztek megragadni, például nagy érdeklődésnek örvendett az a kézműves foglalkozás, amelyen virágmintás puzzle üdvözlőlapokat készítettek.

A Nagyenyedi Természettudományi Múzeum kreatív ismeretterjesztő műhelyében a fára való festést gyakorolhatták, ottjártunkkor épp az intézmény gyűjteményének egyik kedvenc példánya, a kivi madár volt a téma, de sokan élvezték a fenyőfélékről szóló bemutatót is. Továbbá jelen volt a gyulafehérvári Egyesülés Múzeuma egy érdekes, a kertészet történetéről szóló kiállítással, az enyedi városi könyvtár pedig tematikus könyvkiállítást és színező workshopot szervezett Magtól a gyümölcsig, illetve Tavaszi kép címmel.

A rendezvény különlegessége volt továbbá Bogdan Rus bemutatója, aki bebizonyította, hogy hagyományos kovácsolással napjainkban is lehet szép és kelendő termékeket alkotni. „A műhelyemben megszelídítem a tüzet, máshol pedig elpusztítom” – mondta tréfásan a tűzoltóként tevékenykedő kovácsmester.

Az eseményről nem hiányozhattak az agrárintézmények tájékoztatói, szakmai ajánlásai sem. Kiemelt programpont volt a Nagyenyedi Mezőgazdasági Szövetkezet részéről Adrian Florea szakértői útmutatója.A rózsatermesztéséről híres környéken más növényeket is népszerűsítettek | Fotó: Basa Emese

Fülöp Szabolcs, Nagyenyed alpolgármestere a Maszolnak elmondta: első alkalommal szervezték meg a PlantFEST-et, de remélik, lesz folytatása. „Helyi termelőket és kereskedőket szólítottunk meg, olyanokat, akik kapcsolatban állnak a kertészettel. Elsősorban gyümölcsfatermesztők és rózsatermelők, de másfajta virágokat termesztők, dísznövény-termelők és kereskedők, illetve a kertészetet kiegészítő vállalkozások, iparágak – mint például a méhészet – is jelen vannak. A városvezetés Facebookon is népszerűsítette a rendezvényt, de ami a leglényegesebb: személyesen kértek fel minden termelőt” – fejtette ki az alpolgármester.

A múlt héten zajlott egyébként Gyulafehérváron a 15. Kertészeti vásár, és ott a kiállítóknak adtak meghívókat. A rendezvény ötletgazdája Toma Mircea állatorvos, helyi tanácsos, aki – csombordi lévén – nagyon jól ismeri a helyi termelőket.

Fülöp Szabolcs alpolgármester ígéretesnek látja a kertészet jövőjét. „Egyre többen érdeklődnek nemcsak a haszonnövények, hanem a dísznövények iránt, egyre többen ültetnek el otthon is, nemcsak rózsát, mert mostanáig ez volt a leggyakoribb, mert sokkal olcsóbb. A környéken nincs dísznövénytermelő, többnyire importból dolgoznak. Ez a rendezvény abban segít, hogy egyrészt többen kapjanak kedvet vásárolni, másrészt a helyi kistermelőket próbáljuk előtérbe helyezni. Ezeknek nincs semmiféle közös érdekvédelmi szervezetük, kivételt képeznek a rózsások, akik a Csombordi Rózsabarát Egyesületbe tömörülnek” – tette hozzá.

Mint ismeretes, Enyed és környéke az elmúlt két évtizedben a rózsa- és gyümölcsfatermesztésben vált élenjáróvá, hiszen a környéken tömörül az ország legtöbb vállalkozása ebben a mezőgazdasági ágazatban. Enyed és környéke (elsősorban Csombord, de Marosgombás, Magyarlapád és Magyarbagó is) termeli Románia rózsatöveinek 90, gyümölcsfa-csemetéinek 80 és szőlőoltványainak 100 százalékát, így a PlantFEST rendezvény létjogosultsága nem szorul bizonyításra.

Az már külön büszkeség a helyiek számára, hogy a legnagyobb termelők mind magyarok, ami az 1880-as évekig visszanyúló, a Csombordon élő báró Kemény családhoz kötődő hagyományokkal magyarázható. Hasonlóképp, a napjainkban tevékenykedő gazdák szülei a helyi iskolában kiváló oktatásban részesülhettek, sőt egyesek felmenői az enyedi Ambrózy, Fischer és Társa faiskolában vagy a kolozsvári Palocsay-kertészetben fejleszthették tudásukat, és amennyire a helyzet megengedte, még a kommunizmus idején is művelték saját ültetvényeiket.

A mai termesztők közül nagyon sokan az 1990-es években Magyarországon dolgoztak és onnan is hoztak haza tudást, az olyan neves erdélyi szakemberekkel való együttműködésnek köszönhetően pedig, mint például Wagner István, magasabb szintre sikerült emelniük az addig felgyűlt tapasztalatot.

A közeli Csombord a termesztők "fellegvára" | Fotó: Basa Emese

Másfelől, az enyedi és környékbeli gyümölcstermesztők – akiknek 70 százaléka magyar – is igen szép eredményeket értek el mostanában, körülbelül 50-60 gyümölcsfa-fajta található a kínálatukban.

Bár a PlantFEST-et a szervezők első kertészeti expóként népszerűsítették, és valóban, ez volt az elmúlt évtizedek első ilyen jellegű rendezvénye, a múltba tekintve találunk erre kiváló példákat a városban.

A legnevezetesebb eseménynek e téren az Erdélyi Magyar Gazdasági Egylet 1883. október 13–15-i enyedi vándorgyűlése tekinthető, amelynek részei a következők voltak: borkiállítás, szőlőkiállítás, mezei növények kiállítása, háziipari tárlat, méhészet, gép- és eszköztárlat. A kiállítás legjelentősebb részét akkor a rendkívül gazdag gyümölcstárlat foglalta el, mintegy 2000 gyümölcscsomó ékeskedett a kiállító állványokon, a konyhakertészet terményei közül pedig a 120 kiállított burgonyafaj jelentett igazi kuriózumot.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?