Hagyományteremtő szándékkal szerveztek kertészeti kiállítást Nagyenyeden
Április 4. és 6. között Nagyenyed központja valóságos virágoskertté alakult át a kellemes tavaszi napsütésben, ugyanis ekkor szervezték meg az első PlantFEST kertészeti kiállítást.
A péntek délelőtti hivatalos megnyitón a város polgármestere, Dragoș Crișan elmondta: az önkormányzat által kezdeményezett program célja ráirányítani a figyelmet a helyi kertészeti termelőkre. „Azt szeretnénk, ha a városlakók kisétálnának a központba, megtekintenék és megvásárolnák a termékeket. A fő cél természetesen a helyi termelők iránti figyelem felkeltése” – nyilatkozta a polgármester.
A jelenlevőket továbbá üdvözölte Fülöp Szabolcs alpolgármester, Ioan Hădărig városi kultúrigazgató és Toma Mircea-Dan, a rendezvény ötletgazdája, fellépett Marius Moga és zenekara.
A vásárral egybekötött kiállításon mintegy negyvenöt nagyenyedi és környékbeli növénytermelő vett részt. A standokon az érdeklődők szakértői tanácsokat kaphattak, és nemcsak a szép növények és gyümölcsfák közül válogathattak, hanem kertészeti eszközöket is szemügyre vehettek, valamint a mezőgazdasági profilú csombordi szakközépiskola is bemutatta oktatási kínálatát.
A háromnapos rendezvényt kulturális műsorral gazdagították a szervezők. Fotókiállítást szerveztek Maria Muntean alkotásaiból, a történelmi infópontnál pedig egy különleges herbáriumot tekinthettek meg, illetve gyógynövényekkel imerkedhettek. Az oktatási foglalkozások elsősorban a gyerekek és fiatalok figyelmét igyekeztek megragadni, például nagy érdeklődésnek örvendett az a kézműves foglalkozás, amelyen virágmintás puzzle üdvözlőlapokat készítettek.
A Nagyenyedi Természettudományi Múzeum kreatív ismeretterjesztő műhelyében a fára való festést gyakorolhatták, ottjártunkkor épp az intézmény gyűjteményének egyik kedvenc példánya, a kivi madár volt a téma, de sokan élvezték a fenyőfélékről szóló bemutatót is. Továbbá jelen volt a gyulafehérvári Egyesülés Múzeuma egy érdekes, a kertészet történetéről szóló kiállítással, az enyedi városi könyvtár pedig tematikus könyvkiállítást és színező workshopot szervezett Magtól a gyümölcsig, illetve Tavaszi kép címmel.
A rendezvény különlegessége volt továbbá Bogdan Rus bemutatója, aki bebizonyította, hogy hagyományos kovácsolással napjainkban is lehet szép és kelendő termékeket alkotni. „A műhelyemben megszelídítem a tüzet, máshol pedig elpusztítom” – mondta tréfásan a tűzoltóként tevékenykedő kovácsmester.
Az eseményről nem hiányozhattak az agrárintézmények tájékoztatói, szakmai ajánlásai sem. Kiemelt programpont volt a Nagyenyedi Mezőgazdasági Szövetkezet részéről Adrian Florea szakértői útmutatója.
Fülöp Szabolcs, Nagyenyed alpolgármestere a Maszolnak elmondta: első alkalommal szervezték meg a PlantFEST-et, de remélik, lesz folytatása. „Helyi termelőket és kereskedőket szólítottunk meg, olyanokat, akik kapcsolatban állnak a kertészettel. Elsősorban gyümölcsfatermesztők és rózsatermelők, de másfajta virágokat termesztők, dísznövény-termelők és kereskedők, illetve a kertészetet kiegészítő vállalkozások, iparágak – mint például a méhészet – is jelen vannak. A városvezetés Facebookon is népszerűsítette a rendezvényt, de ami a leglényegesebb: személyesen kértek fel minden termelőt” – fejtette ki az alpolgármester.
A múlt héten zajlott egyébként Gyulafehérváron a 15. Kertészeti vásár, és ott a kiállítóknak adtak meghívókat. A rendezvény ötletgazdája Toma Mircea állatorvos, helyi tanácsos, aki – csombordi lévén – nagyon jól ismeri a helyi termelőket.
Fülöp Szabolcs alpolgármester ígéretesnek látja a kertészet jövőjét. „Egyre többen érdeklődnek nemcsak a haszonnövények, hanem a dísznövények iránt, egyre többen ültetnek el otthon is, nemcsak rózsát, mert mostanáig ez volt a leggyakoribb, mert sokkal olcsóbb. A környéken nincs dísznövénytermelő, többnyire importból dolgoznak. Ez a rendezvény abban segít, hogy egyrészt többen kapjanak kedvet vásárolni, másrészt a helyi kistermelőket próbáljuk előtérbe helyezni. Ezeknek nincs semmiféle közös érdekvédelmi szervezetük, kivételt képeznek a rózsások, akik a Csombordi Rózsabarát Egyesületbe tömörülnek” – tette hozzá.
Mint ismeretes, Enyed és környéke az elmúlt két évtizedben a rózsa- és gyümölcsfatermesztésben vált élenjáróvá, hiszen a környéken tömörül az ország legtöbb vállalkozása ebben a mezőgazdasági ágazatban. Enyed és környéke (elsősorban Csombord, de Marosgombás, Magyarlapád és Magyarbagó is) termeli Románia rózsatöveinek 90, gyümölcsfa-csemetéinek 80 és szőlőoltványainak 100 százalékát, így a PlantFEST rendezvény létjogosultsága nem szorul bizonyításra.
Az már külön büszkeség a helyiek számára, hogy a legnagyobb termelők mind magyarok, ami az 1880-as évekig visszanyúló, a Csombordon élő báró Kemény családhoz kötődő hagyományokkal magyarázható. Hasonlóképp, a napjainkban tevékenykedő gazdák szülei a helyi iskolában kiváló oktatásban részesülhettek, sőt egyesek felmenői az enyedi Ambrózy, Fischer és Társa faiskolában vagy a kolozsvári Palocsay-kertészetben fejleszthették tudásukat, és amennyire a helyzet megengedte, még a kommunizmus idején is művelték saját ültetvényeiket.
A mai termesztők közül nagyon sokan az 1990-es években Magyarországon dolgoztak és onnan is hoztak haza tudást, az olyan neves erdélyi szakemberekkel való együttműködésnek köszönhetően pedig, mint például Wagner István, magasabb szintre sikerült emelniük az addig felgyűlt tapasztalatot.
Másfelől, az enyedi és környékbeli gyümölcstermesztők – akiknek 70 százaléka magyar – is igen szép eredményeket értek el mostanában, körülbelül 50-60 gyümölcsfa-fajta található a kínálatukban.
Bár a PlantFEST-et a szervezők első kertészeti expóként népszerűsítették, és valóban, ez volt az elmúlt évtizedek első ilyen jellegű rendezvénye, a múltba tekintve találunk erre kiváló példákat a városban.
A legnevezetesebb eseménynek e téren az Erdélyi Magyar Gazdasági Egylet 1883. október 13–15-i enyedi vándorgyűlése tekinthető, amelynek részei a következők voltak: borkiállítás, szőlőkiállítás, mezei növények kiállítása, háziipari tárlat, méhészet, gép- és eszköztárlat. A kiállítás legjelentősebb részét akkor a rendkívül gazdag gyümölcstárlat foglalta el, mintegy 2000 gyümölcscsomó ékeskedett a kiállító állványokon, a konyhakertészet terményei közül pedig a 120 kiállított burgonyafaj jelentett igazi kuriózumot.
CSAK SAJÁT