Konyhakert az erkélyen – Hogyan hozzuk ki a legtöbbet a kis helyből?

Egyre többen próbálnak saját konyhakertet kialakítani otthonukban, és akár az erkélyen. Bár a korlátozott tér és a zárt környezet kihívások elé állítja a kertészkedni vágyókat, Mező Szabolcs tájépítész mérnök szerint a kis erkélyen is remek konyhakertet alakíthatunk ki – csak egy kis kreativitásra és odafigyelésre van szükség.

Az első lépés a konyhakert kialakításában nem más, mint a takarítás. Az évek során felhalmozódott tárgyak eltávolításával megteremthetjük a megfelelő helyet a növények számára. „Kertészkedéshez hely kell, még ha az erkély kicsinek is tűnik” – mondja Mező Szabolcs. A következő lépés a megfelelő edények kiválasztása. Itt is számos lehetőség áll rendelkezésre, a klasszikus virágcseréptől kezdve a növényi ládákig, amelyek tökéletesen alkalmasak a különféle fűszernövények és kisebb zöldségek termesztésére.

Fűszernövények és eper - konyhakert az erkélyen | Fotó: urbanpantrygarden

A tájépítész egy költséghatékony és környezetbarát megoldást is ajánl: a PET-palackokat. Kettévágva könnyedén készíthetünk olyan edényeket, amelyek tökéletesen alkalmasak a konyhakerti növények termesztésére.

A talaj fontossága: kőportrágya és tőzeg

A növények megfelelő fejlődéséhez elengedhetetlen a megfelelő talaj. „A PET-palackok alját érdemes kilyukasztani, hogy elfolyjon a fölösleges víz, ha tőzeget használunk. Ha virágföldet választunk, akkor egy kis kőportrágya hozzáadása segít abban, hogy a növények hosszú ideig eléljenek anélkül, hogy folyamatosan locsolnunk kellene őket” – ajánlja a szakértő.

A kőportrágya egy vulkanikus kőzet, ami a víz megtartására és a növények számára szükséges ásványi anyagok biztosítására is tökéletes. Az ilyen típusú kőportrágya kifejezetten alkalmas erkélyi kertészkedéshez.

A szakember arra is felhívta a figyelmet, hogy a bevásárlóközpontokban található, termesztésre előkészített fűszernövényeket feltétlenül át kell ültetni. Mint mondta, otthon is lehet szaporítani fűszernövényeket. Amit megvásárolunk, az rendkívül kényes. „Azok tőzegben vannak. A tőzeg egyáltalán nem tartja a vizet, csupán a gyökérzet fejlődését segíti elő. Nagyon sokat kell öntözni, és ezért van az, hogy általában az üzletekből vásárolt fűszernövények 2-3 napon belül elhervadnak, vagy tönkremennek. Ha tehát vásárolunk cserepes fűszernövényeket, elengedhetetlen az átültetésük ahhoz, hogy sok ideig megmaradjanak.”

Balkonláda fűszernövényekkel és eperrel

A fűszernövények közül ajánlott a bazsalikom, oregánó, menta, zsálya, rozmaring és levendula. Ezek mind elférnek kisebb helyeken is, ha folyamatosan gondozzuk őket, és nem hagyjuk őket túlnőni. „A koktélparadicsom és a csilipaprika is ideális erkélyekre. Zsinegre kötve segíthetjük őket a növekedésben” – mondja a tájépítész.

A levendula viszonylag nagyobb helyet foglal el, de azt is szépen le lehet aratni, fűszerként használni és illatos gyertya készítésére is alkalmas. „Nagyon könnyen lehet viaszba mártott levendulás gyertyát készíteni. Jó kis családi program is lehet” – tette hozzá.

Jó kis családi program lehet a levendulás gyertya készítése | Fotó: agraroldal.hu

A paradicsom valamivel nagyobb odafigyelést igényel. „Fontos eltávolítani a hónaljhajtásokat, hogy a növény a termésére koncentráljon, ne pedig a növekedésre. Alapvetően úgy van »kódolva«, hogy minél terebélyesebb legyen, de nekünk a szép és bőséges termés a cél. Ezt megfelelő gondozással tökéletesen meg lehet oldani.”

A csilipaprika is egy hálás kis jószág. Kis helyen lehet termeszteni, virágcserépben külön kiültetni, növöget magában. Virágzik és hozza a termését” – mondta.

Az egyetlen probléma az erkélyen termesztett növényekkel a beporzás lehet. A szabad ég alatt a beporzás nagy részét a méhek végzik. Virágról virágra szállnak, és a potrohukon maradt kis pollennel beporozzák a virágokat, ezáltal képes a növény termést hozni. Az erkélyen ez már igazi kihívást jelenthet. Ha olyan növényt termesztünk, amely virágzik és beporzásra van szüksége – például az eper –, akkor a beporzást, mi magunk is elvégezhetjük. Azonban, ha teljesen kizárjuk a természetes beporzókat, például a méheket, előfordulhat, hogy a növény nem fog megfelelően termést hozni. Egy kis kreativitással az is egyszerűen megoldható. „Fülpiszkálóval virágról virágra haladva, a reggeli kávé mellett akár egy kis relaxációs feladat is lehet. Lehetünk szorgos méhecskék” – tette hozzá Mező Szabolcs.

A koktélparadicsom is megterem, de valamivel nagyobb figyelmet igényel. | Fotó: Pixabay

Összeférhetelenség a növények között

A dísznövények nem nagyon férnek meg a haszonnövények között – mondta a szakember. A nagyobbak általában árnyékot vethetnek a kisebbeknek és elszívhatják a nedvet, ha ugyanabba a cserépbe ültetjük őket. „Azt javaslom, hogy a felhasználásra szánt növényeket ültessük külön, legyen meg mindegyiknek a közege, a talaj, amit fel tud  használni, hogy gyarapodjon, terebélyes legyen. Oda kell figyelni, hogy az egyik ne dominálja le a másikat, mondjuk egy pálmaféle, ne legyen a fűszernövényünk kárára. Elszívja a nyomelemeket, a vízét, leárnyékolja, megvakítja és a kisebb, gyengébb növény tönkremegy. A fűszernövényeknek ugyanakkor jót tesz, ha versengenek egymással. A bazsalikom és az oregánó is nagyon szépen fejlődik a menta vagy a zsálya közelében.

A muskátli mellé ne ültessünk fűszernövényt!

„A muskátlinak van egy jellegzetes illata, egy mirigye, ami olajat tartalmaz, és amikor hozzáérünk, kipattannak és adják a jellegzetes muskátli illatot. Amennyiben egy cserépben vannak, a mellette lévő fűszernövények elveszítik saját illatukat” – hívta fel a figyelmet a szakember.

A muskátli mellé ne ültessünk fűszernövényt! | Fotó: Pixabay

A termesztésre szánt növények esetében fontos azzal is számolni, hogy melyik mekkorára fog nőni. Ennek függvényében is lehet közelebb vagy távolabb elhelyezni egymástól. „Igazából az erkélyünk nagysága fogja meghatározni azt, hogy mit fogunk tudni termeszteni, ez korlátokat szab. Amennyiben kisebb hellyel rendelkezünk, nem gondolkodhatunk nagy kultúrákban. Ezeket a növényeket metszéssel »kordában lehet tartani«, ha tehát kis helyünk van, akkor ne hagyjuk elbokrosodni, nagyra nőni. Folyamatosan vágjuk vissza ezeket a fűszernövényeket. Le lehet szárítani, el lehet raktározni. Több munka van vele, jobban oda kell figyelni” - hangsúlyozta a szakember. 

A zárt terasz akár előny is lehet, de ennek is megvannak a kihívásai | Fotó: Illusztráció/Pixabay

Előny vagy hátrány a beépített erkély?

Ha beüvegezett az erkély, az nem gond – mondta a szakember. Az üvegházhatás kifejezetten kedvező a növények számára, hiszen magasabb lesz a hőmérséklet és a páratartalom. A megemelkedett hő miatt a talajból intenzívebben párolog a víz, amit a növények kimondottan kedvelnek. Az üvegház előnye a kedvezőbb mikroklíma, hátránya viszont, hogy a növényeket részben elzárjuk a természetes környezetüktől. Ugyanakkor meg lehet találni az egyensúlyt a két tényező között némi odafigyeléssel.

A másik fontos szempont a csapadék: mivel az erkélyre nem jut be az eső, a növények teljes mértékben ránk vannak utalva az öntözés szempontjából, viszont védettek az időjárási viszontagságoktól.

Azonosítsuk, hogy mi támadta meg a növényünket, házi praktikákkal is segíthetünk rajtuk | Fotó: Illusztráció/Pixabay

Közel a szoba, hogyan védekezzünk a kártevőkkel szemben? 

Mint minden kertben, az erkélyen ápolgatott növényeket is megtámadhatják kártevők. Mező Szabolcs szerint az esetek többségében mi magunk visszük haza a kórokozókat. „Ha az erkély nyitott, bármilyen bogár könnyedén átszállhat egy beteg növényről a mi egészséges növényünkre, és megfertőzheti azt. Egy zárt erkély esetében ez kevésbé valószínű, de ha kinyitjuk az ablakot vagy szellőztetünk, akkor mégis előfordulhat. Azonban a leggyakoribb fertőzési forrás az, hogy egy beteg növényt viszünk haza. Ezért érdemes odafigyelni a vásárláskor: ha bármilyen rendellenességet észlelünk – például elsárguló, pöttyös vagy foltos leveleket, esetleg kártevőket, mint levéltetvek vagy atkák –, akkor azt a növényt ne vegyük meg”- tette hozzá.

Ha mégis megbetegszik egy növényünk, fontos elkülöníteni a többitől, hogy ne terjedjen tovább a fertőzés. Egy egyszerű ollóval is könnyen átvihetjük betegségeket, ezért ajánlott rendszeresen fertőtleníteni az eszközöket, különösen, ha levágunk egy beteg növényi részt.

„Ha kórokozó vagy kártevő jelenik meg, fontos azonosítani, hogy mivel állunk szemben. Ma már kaphatók célzott növényvédő szerek, de természetes megoldásokkal is védekezhetünk. Például a banánhéjat vízbe áztatva tápanyagokban gazdag locsolóvizet kapunk, ami segíti a növény fejlődését. A fokhagymás oldat pedig hatékony lehet kártevők ellen: a ledarált fokhagymát vízbe áztatva, majd leszűrve permetezhetjük a növényre”-tanácsolja a szakember.

Ha nincs udvar, az erkélyen is kertészkedhetünk | Fotó: Femina.hu

Mindent összevetve nem lehetetlen küldetés egy konyhakert kialakítása az erkélyen. Remek lehetőség arra, hogy friss fűszerekkel és zöldségekkel gazdagítsuk a mindennapjainkat. A megfelelő edények, talaj és növények kiválasztásával, egy kis odafigyeléssel könnyedén sikerülhet saját kis kertet varázsolni még a legkisebb erkélyeken is. Ne feledjük, a kertészkedéshez nemcsak helyre, hanem egy kis kreativitásra, és persze szeretetre van szükség. „Egy nagyon szép kapcsolat, »virágzó kapcsolat« lehet” - hangsúlyozta a tájépítész.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?