Kiskertészeket nevelnek Sepsiszentgyörgy metropolisz-övezetében
Saját kertjük művelésére ösztönzik a Sepsiszentgyörgy és vonzáskörzetébe tartozó további 12 település kisdiákjait.
Kiskertész címmel indított programot a Sepsi Metropoliszövezet, amelynek célja, hogy az óvodai nagycsoporttól és a nyolcadik osztályos diákokig hozzanak létre saját zöldségeskertet otthon vagy tanintézményük udvarán és tavasztól őszig kertészkedjenek, majd a legeredményesebb csoportokat vagy egyéni résztvevőket díjazzák.
A Kiskertész programot a Hargita megyei önkormányzattól vették át, amely több mint tíz éve működteti a kertészetet ösztönző akciót, amelyben több mint 4000 diák műveli saját kertjét. Sepsiszentgyörgy polgármestere, Antal Árpád a csütörtöki, programindító sajtótájékoztatón elmondta: a Kiskertész program egy befektetés a jövő nemzedékekbe, célja, hogy erősítse a gyerekek kapcsolatát a természettel és töltsenek több időt kertészkedéssel mint a kütyükkel, de legalább találják meg az egészséges arányokat.
Várják a kertészkedni vágyó diákok és csoportok jelentkezését
A Sepsi Metropoliszövezetet Sepsiszentgyörgy és a környező települések – Árkos, Kőröspatak, Gidófalva, Kökös, Uzon, Réty, Illyeflava, Málnás, Bodok, Bükszád, Mikóújfalú, Maksa – alkotják és az önkormányzatok által létrehozott fejlesztési társulás igazgatója, Zsigmond József, akinek célja, hogy a következő időszakban szintet lépjenek és látványos programokat valósítsanak meg.
Az elsőként meghirdetett program a Kiskertész, amelyre április 11-ig várják a térség diákjainak vagy osztálycsoportok jelentkezését ITT. A programban partner a Kovászna megyei tanfelügyelőség is, amely minden iskolához eljuttatja a felhívást, de szakmai segítséget nyújt a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem agrártudományi kara és a Kovászna megyei Mezőgazdasági Igazgatóság is, mondta Zsigmond József.
Nyolcféle magból kell zöldségkertet kialakítani
A Sepsi Metropoliszövezet a beiratkozó diákoknak és csoportoknak vetőmagcsomagokat biztosít, amelyek segítségével megkezdhetik saját kiskertjük kialakítását. A csomagokban olyan növények magjai találhatóak, amelyek könnyen termeszthetők, honosak és gondozhatók, például: retek, fejes saláta, sárgarépa, cukkini, zöldborsó, uborka, cékla és spenót, magyarázta Zsigmond József.
A résztvevők saját kertjükben vagy az óvodák, iskolák udvarain kell kialakítsák a zöldségest, amelyet őszig közösen kell gondozzanak, ezzel is erősítve a csapatmunkát és a közösségi szellemet. A Sapientia egyetem agrártudományi kara három alkalommal tart szakmai előadást és kertészkedésről szóló videókkal is segítik a diákokat. A résztvevők a kertek gondozásáról rendszeresen fotókkal és írásban be kell számoljanak, de az elbíráló bizottság tagjai is tartanak majd kertlátogatásokat. A végén pedig egy rangsort állítanak fel, a kert esztétikája, a termények mennyisége és minősége alapján.
Zsigmond József szerint a kezdeményezés célja a fenntartható élelmiszer-termelés és az egészséges életmód népszerűsítése, illetve a fiatal generáció környezettudatosságának és felelősségérzetének erősítése.
Ősszel külön díjazzák a csoportosan kertészkedőket, 2500-, 2000-, illetve 1500 lejjel, amiből olyan eszközöket vásárolhatnak, amit az osztályközösség szeretne, lehet az társasjáték, didaktikai eszköz vagy kertészeti eszköz is. Az egyénileg kertészkedőket sporteszközök vagy sport szolgáltatások vásárlásával díjazzák 2000-, 1500-, illetve 1000 lej értékben.
CSAK SAJÁT