Folytatódik a Székelyudvarhely melletti Szejkefürdő közművesítésének kálváriája

Továbbra sincs egyetértés Gálfi Árpád polgármester és Székelyudvarhely önkormányzati testülete között Szejkefürdő évek óta húzódó közművesítése kapcsán. Az üdülőtelep víz- és szennyvízhálózatának üzembe helyezését félévi rendszerességgel ígéri meg az udvarhelyi városvezetés, de az eddigi próbálkozások nem jártak sikerrel.

Kétszer már megszülték, de még mindig nem született meg – mondják az udvarhelyiek a Székelyudvarhely melletti Szejkefürdő hosszú évek óta húzódó közművesítési ügyére.A szerző felvétele

Nem sokkal a 2016-os helyhatósági választásokat követően Gálfi Árpád újonnan választott polgármester öt, Székelyudvarhely számára meghatározó fejlesztési terv megvalósítását ígérte a székely anyaváros lakóinak, a terelőút, a városközpont teljes felújítása, a Székely Támadt-vár rehabilitációja, városi fedett uszoda és sporttelep építése mellett a szejkefürdői gyógyfürdő-komplexum létesítését is a prioritások közé sorolta. Megkérdőjelezhető, hogy a második polgármesteri mandátuma végéhez közelítő, leköszönő városvezető mennyire volt tisztában a „prioritás” szó jelentésével, de tény, hogy az azóta eltelt nyolc év alatt egyik fejlesztést sem sikerült megvalósítania, mi több, egy kivételével a tervezési fázison sem jutottak túl.

Az összes „prioritás” közül az elmúlt években leginkább a szejkefürdői fejlesztések körüli problémáktól volt hangos a sajtó. De még csak nem is a tervezett gyógyfürdő-komplexummal kapcsolatosan, hanem eme beruházás megvalósításának feltételét jelentő közművesítés körüli bonyodalmak borzolták a kedélyeket.

Egyszer már elkészült

Szejkefürdő víz- és szennyvízhálózata 2019 végére készült el, ám azóta sem adták használatba, Gálfinak ugyanis aggályai merültek fel a beruházás törvényességével kapcsolatosan. Ezzel el is kezdődött Szejkefürdő kalváriája, és folytatódott az elvégzett munkálatok átvételezésének megtagadásával, a polgármester által kezdeményezett bűnügyi eljárással, a kivitelező vállalat perbehívásával, a városháza beruházási osztálya vezetőjének menesztésével, perbe hívásával, pozíciójába való visszaállításával.

Ennek ellenére a 2020-as választási kampányban a székelyudvarhelyi polgármesteri hivatal által közpénzen kiadott „Székelyudvarhely szolgálatában 2016-2020” címet viselő kiadványban az Elkezdődött a Szejkefürdő fejlesztése cím alatt a következőkről tájékoztatták az udvarhelyieket: „Kiépítettük az ivóvíz- és szennyvízhálózatot. A Szejkefürdő újjáépítésének alapjait tehát lefektettük, következő feladatunk a forrásteremtés, amelyre a 2021–2027-es európai uniós költségvetési ciklus ad lehetőséget.”A szerző felvétele

„Elkészülte” ellenére az udvarhelyi városháza továbbra sem volt hajlandó átvenni a beruházást, sőt, 3,2 millió lejes kártérítést követelt a beruházást végző vállalattól, többek között arra hivatkozva, hogy eltért az építkezési engedélyben előírtaktól.

Az üdülőtelep közművesítési rendszere beindításának folyamatos halogatása 2022 novemberében kevert újra nagy port, amikor az évente 120 ezer turistát vonzó Mini-Erdély Park ötletgazdája, Fazakas Szabolcs bejelentette, hogy elköltözteti a parkot Szejkefürdőről, amennyiben a székelyudvarhelyi városvezetés a következő év márciusáig nem veszi át az ott három éve megvalósult ivóvíz- és szennyvízhálózatot. Fazakas arra panaszkodott, ülepítőtartályokat használnak a szennyvíz tárolására, aminek komoly költségvonzata van, emellett hálózat hiányában a park zöldövezetének locsolására és tisztálkodásra sincs lehetőségük.

A bonyodalmakért Gálfi Árpád jobbára a korábbi városvezetést hibáztatta: „A kivitelezés elkezdődött, de az elődjeimtől örökölt apparátus és a rossz eljárási szokások miatt azóta is kínlódunk a hibák kijavításán és a rendszer üzembe helyezésén” – közölte a városvezető.

Végül a parkot nem költöztették el, a felek megegyeztek, a polgármester pedig megígérte, hogy legkésőbb 2023 áprilisáig működésbe hozzák a rendszert. Bár az udvarhelyi városvezetésnek ezt a határidőt sem sikerült betartania, Fazakas Szabolcs – a város érdekeit szem előtt tartva – elállt a park elköltöztetésének szándékától.

Új normák szerint

Az üdülőtelep közművesítése körüli vita 2023 augusztusában lángolt fel újra, ekkor derült ki, hogy egy évvel korábban a város megbízott egy szakértőt, aki tanulmányt készített arról, milyen javításokat és milyen új munkálatokat kell elvégezni annak érdekében, hogy a beruházás a terveknek és már az új normáknak megfelelően átvehető, és üzembe helyezhető legyen. Mivel a kivitelező csak egy új szerződés alapján vállalta volna el a „szükséges javítások” és az új munkálatok elvégzését, az udvarhelyi városvezetés közölte, hogy felbontja a szerződést a kivitelezővel és új közbeszerzést indít mind az új munkálatokra, mind a garanciális munkákra. A kivitelező szerint semmi szükség nem volt a szerződés felbontására, mivel az a garancia lejártával 2022 novemberében megszűnt.

Gálfi Árpád már ekkor indítványozta a projekt költségvetésének kiegészítését, de az önkormányzati testület nem szavazta meg a szükséges összeget. Döntésüket egyebek mellett a folyamatban lévő vizsgálatokkal indokolták, amelyet az Országos Korrupcióellenes Ügyészség (DNA) folytat. „A szejkei beruházást be fogjuk fejezni és pont” - szögezte le tavaly augusztusban Gálfi, a városháza pedig annak a reményének adott hangot, hogy 2023 végére beüzemelhető lesz a rendbe tett szejkefürdői víz- és csatornahálózat.

Visszatérő téma

Tavaly szeptember óta a közművesítés költségvetésének kiegészítését havi rendszerességgel tűzte az önkormányzati tanácsülések napirendi pontjára Gálfi Árpád, de volt csapata, a többségi Szabad Emberek Pártjának (POL) támogatása hiányában rendre leszavazták. Ennek ellenére a székelyudvarhelyi polgármesterjelöltek részvételével az Erdély TV közvetítésében május 29-én zajlott vitaműsorban Gálfi Árpád kijelentette, hogy várhatóan már a következő héten átadják a szejkefürdői szennyvízhálózatot. Erre ezúttal sem került sor.

Az önkormányzati testület legutóbbi júliusi soros ülésén ismét terítékre került az ügy, ekkor hangzott el, hogy a nyomáspróbákat és a különböző ellenőrzéseket követően minden érintett szerv átvette az üzemképes rendszert, elindításához azonban a testületnek jóvá kellett hagynia az elvégzett javítások kifizetéséhez még szükséges 249 ezer lej átcsoportosítását. Ezt a tanácsosok elutasították.

Péter Balázs, a többségi POL frakcióvezető-helyettese megjegyezte, hogy az elmúlt tanácsüléseken a pénz átcsoportosítását rendre visszautasította a testület, és szerinte Gálfi Árpád polgármester sejthette volna, hogy ez a későbbiekben sem fog változni. Péter felelőtlenségnek nevezte, hogy Gálfi úgy kötött szerződést a munkálatok elvégzésére, hogy erre nem volt meg a teljes anyagi fedezete.

A szejkefürdői közművesítés kálváriája folytatódik tehát, jelen állás szerint októberig, a jelenlegi városvezetés mandátumának lejártáig nem is várható előrelépés az ügyben.

Kapcsolódók

Kimaradt?