Mikor lesz víz Szejkén? Újra fellángolt a vita az üdülőtelep közművesítése miatt

Mikor fog folyni a víz Szejkén? – kérdezi a Székelyudvarhelyi városi tanács RMDSZ-frakciója abban a nyílt levélben, amelyet pénteken fogalmazott meg Gálfi Árpád, a hargitai város POL-os polgármestere részére. Az elöljáró és az RMDSZ tanácsosai közötti feszültséget ismét a szejkefürdői víz- és csatornahálózat okozta, a szövetség frakciója ugyanis nem szavazta meg a működésképtelen hálózat hibáinak kijavítását célzó műszaki dokumentációt.

Gálfi Árpád Facebook-oldalán egy nappal korábban úgy fogalmazott, hogy az RMDSZ városi frakciója „kimutatta a foga fehérét” azáltal, hogy nem szavazta meg a kivitelezéshez elkerülhetetlen dokumentációt. Jelezte: három éve dolgoznak azon, hogy a hálózat hibáit kijavítsák, a tanácsi határozat pedig szükséges volt ahhoz, hogy a Macops Kft. folytathassa a munkát. „Az RMDSZ tanácsosai, akik egyetlen alkalmat sem mulasztottak el korábban, hogy követelőzzenek, sürgessék a munka mielőbbi elkezdését, most hirtelen farhámba ültek. A szakvélemény, a tervek, a számok, az értékek mind rendben vannak, de nem szavazzák meg” – „dorgált” bejegyzésében a Szabad Emberek Pártját (POL) képviselő polgármester. Hozzátette: a POL és az MPP szavazataival elfogadták a határozatot, de felszólította az RMDSZ-et, hogy az ne szavazzon a város és lakói ellen.

Fotó: Székelyudvarhelyi RMDSZ

Erre reagálva az RMDSZ udvarhelyi frakciója nyílt levélben hangsúlyozta, hogy Gálfi „erős félretájékoztatást” tartalmazó bejegyezéseket oszt meg velük kapcsolatban a közösségi médiában. Ragaszkodnak hozzá, hogy a polgármester minél rövidebb időn belül – nem pedig a törvény szerint rendelkezésre álló harmincadik napon – válaszoljon a kérdéseikre. Azokra ugyanis nem kaptak választ a tanácsülést megelőző szakbizottsági ülésen. „Mivel számos elhibázott döntés eredményeként tart ma itt a szejkefürdői kanalizálás ügye, kiemelten fontosnak tartjuk, hogy megfelelő idő és információ birtokában hozhassunk döntést a fajsúlyos kérdésekben” – húzták alá levelükben, emlékeztetve arra is, hogy Gálfi korábban március 31-ig ígérte az ügy rendezését. Úgy vélik, hogy a felelősséget az RMDSZ-re próbálja hárítani a 4 éve elkészült és máig használaton kívüli hálózat kapcsán.

RMDSZ: „a puding próbája az evés”

Azt kérik a polgármestertől, hogy ossza meg a tanulmányt, amely kimondja, hogy nem lehetséges a szejkefürdői kanalizálás átvétele, ugyanakkor azt is, hogy milyen kritériumrendszer alapján választották ki a tanulmányt elkészítő vállalatot – amely nem szerepel a törvényszék által megjelölt szakértői cégek listáján. „Amennyiben tényleg hibás a rendszer, az új beruházás értéke milyen arányban oszlik a kivitelező, a tervező és a polgármesteri hivatal között? Milyen összegből készül fedezni ezt a hivatal és kiket terhel a plus költség?” – sorolta kérdéset az RMDSZ, arra kérve Gálfit, hogy mielőtt bármit cselekednének, tegyenek egy gyakorlati próbát a hálózattal.

„A puding próbája az evés! (…) Mivel már egy négy éve létező, megépített hálózatról beszélünk, és a dokumentációk alapján a rendszer jó és működőképes, kérjük, tartson egy nyilvános tesztet a sajtó jelenlétében. Mi inkább a szemünknek hiszünk, nem a polgármesternek” – fogalmaztak.

Fotó: Székelyudvarhelyi RMDSZ

Arra is kíváncsiak, hogy korábban volt-e akár időszakosan is használatban a rendszer, a héten elfogadott tanácsi határozat eredményeképp pedig szeretnék tudni, hogy mennyit csúszhat még a csatornahálózat átadása. „Mikor fog folyni a víz Szejkén?” – zárta nyílt levelét az RMDSZ-frakció.

Évtizedes probléma

Arról már korábban írtuk, hogy a szebb időket is megélt üdülő fejlődését megviseli a víz- és szennyvízhálózata hiánya. Azt 2012-ben kezdték el építeni, majd hat év elteltével el is készült, ám azóta használaton kívül áll. A beruházás azért nem lett átvéve, mert Gálfinak aggályai merültek fel annak törvényességével kapcsolatban. Emiatt feljelentést is tett, de a bűnvádi eljárást a hatóságok már korábban megszüntették, a kivitelező pedig már pert is nyert az önkormányzattal szemben.

A város a 2023-as évre megvalósítandó beruházásai között szerepelt Szejkefürdő csatornarendszerének átvétele. Az 1,6 millió lejes kivitelezési szerződésnek az év elején 4 millió lejre becsülték a büntetőkamatát, Szejkefürdőn pedig továbbra sincs csatornarendszer

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT
banner_IQYcRuKP_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_300x250.png
banner_C0oT6SvR_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_970x250.png
banner_M68UqZcM_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_728x90.png

Kapcsolódók

Kimaradt?