A vendéglátóipar leállása negatívan befolyásolta a szennyvízkezelést Sepsiszentgyörgyön

A járványhelyzet miatt bevezetett korlátozások, a vendéglátóipar kényszerleállása drasztikusan befolyásolta a szennyvízkezelést, hívta fel a figyelmet Barabás Pál. A sepsiszentgyörgyi Közüzemek Rt. szennyvíztisztító állomásának ügyvezetője rámutatott: bár a lakossági szennyvízkibocsátás mennyisége nem változott lényegesen, ám az elmúlt időszakban a kereskedelmi egységek jelentős része, különösen a vendéglátó egységek nem produkáltak szennyvizet.

Barabás Pál szerint a vendéglátóipari egységek kényszerszünete megérződött a sepsiszentgyörgyi szennyvízkezelő rendszerében, hiszen a szokásosnál kevesebb szerves anyag került a csatornákba. A szakember szerint ez a jelenség bizonyos értelemben pozitívum is lehet, ám a szennyvíztisztító üzemeltetése szempontjából kimondottan negatív.

Magyarázata szerint Sepsiszentgyörgyön az öt évvel ezelőtt működésbe helyezett korszerű szennyvíztisztító tervezésekor figyelembe vették a normális körülmények közt csatornarendszerbe kerülő zsír és egyéb lebomló anyagokat, ez viszont a járványügyi korlátozások miatt felborult. 

Barabás Pál, a szennyvíztisztító-állomás ügyvezetője | A szerző felvételei

A szakember szerint a szennyvíz tisztítása során két, egymástól eltérő módszert alkalmaznak: a mechanikai és a biológiai tisztítás. Az eljárás során két halmazra bomlik a szennyvíz: vízre és iszapra. Az iszapból gáz szabadul fel, amit a sepsiszentgyörgyi rendszerben hasznosítanak és villanyáramot állítanak elő egy 150 Kw kapacitású generátor által. Barabás Pál szerint a vendéglátók kényszerszabadsága miatt kevesebb szerves anyag érkezett, így a tisztítási folyamat során keletkező gáz mennyisége is alacsonyabb volt. Eközben a víztisztításhoz szükséges áram mennyisége nem csökkent, ezért a szükséges energiamennyiséget a villanyhálózatról kellett pótolniuk, ami többletkiadást eredményezett.

A szennyvízmennyiség csökkenése miatt több a textilipari „szösz”

Barabás Pál szerint a szennyvízmennyiség csökkenésének másik negatívuma az, hogy nagy mennyiségben jelentek meg a textilipari „szöszök”. Normális körülmények közt a teljes szennyvízmennyiségben kevesebb a textil eredetű hulladék, azonban a vendéglők kiesése miatt csökkent szennyvízmennyiség miatt ez megváltozott.

A tisztítási folyamat során az szennyvíztisztító-állomáson, lakóház méretű tartályokban a nap 24 órájában óriási lapátok kavarják az iszapot. A rárakodott nagy mennyiségű textilipari hulladéktól az egyik méretes forgatólapát rúdja eltört, számolt be az ügyvezető. Hozzátette: a sepsiszentgyörgyiek ezekből a problémákból semmit nem észlelnek, hiszen a tisztítóállomáson minden berendezésből kettő van, hogy meghibásodás esetén a másik át tudja venni a feladatot.

Barabás Pál szerint a sepsiszentgyörgyi Közüzemek Rt. a fent említett problémák miatt is üdvözli a vendéglátóipar újraindulását. Elmondása szerint a sepsiszentgyörgyi szennyvíztisztító-rendszert jövőbiztos méretre tervezték, így 140 000 lakos ellátására készítették fel és jelenleg ennek felét szolgálja ki. A néhány éve újraépített tisztító a korábbi rendszernél lényegesen hatékonyabban távolítja el a szennyvízből a foszfort és ammóniát, amit korábban a rendszer nem tudott az EU-s környezetvédelmi normáknak eleget téve megoldani.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?