Értesülés: letartóztatták Munkács magyarellenes polgármesterét
Ukrán lapértesülések szerint a kárpátaljai Munkácson jelenleg tömeges házkutatások és letartóztatások zajlanak - számolt be az atv.hu. Meg nem erősített információink szerint a letartóztatottak között lehet a magyargyűlölő polgármester, Andrej Baloga is.
Ukrán lapértesülés szerint tömeges házkutatások és letartóztatások zajlanak a magyargyűlölő Baloga-klán által uralt Munkácson a városi közigazgatásban és a járási tanácsban zajlanak - írta az atv.hu a Transkarpatia.net portált idézve. Az állítólag letartóztatott munkácsi polgármestere, Andrej Baloga tagja a kárpátaljai város életét régóta meghatározó Baloga-klánnak, amelyet Viktor Baloga parlamenti képviselő, Munkács korábbi polgármestere irányít. Őt tavaly tavasszal, az orosz-ukrán háború kitörése után vettek őrizetbe, miután kisebb hadsereggel jelent meg a városi képviselőtestület ülésén. Viktor Baloga unokaöccsét a nyáron tartóztatták le, miután egy közlekedési vita során brutálisan meggyilkolt egy orvost. Mint arra a magyaroszági portál emlékeztet, a Baloga-klánnak döntő szerepe volt a munkácsi Turul-szobor eltávolításában és a város II. Rákóczi Ferencről elnevezett magyar gimnáziumában tanulók és tanáraik megalázásában.
Ukrajnában óriási problémát jelent a korrupció. Az amerikai Biden-kormányzat tisztviselői hosszú távú tervének érzékeny, de nem titkosított változata számos lépést tartalmaz, amelyeket Washington tesz annak érdekében, hogy segítsen Kijevnek felszámolni a visszaéléseket és egyéb módon megreformálni egy sor ukrán ágazatot. A washingtoni dokumentum hangsúlyozza: a korrupció miatt a nyugati szövetségesek feladhatják Ukrajna harcát az orosz invázió ellen, és hogy Kijev nem halogathatja tovább a korrupcióellenes erőfeszítéseket. A Magyar Nemzet által idézett Politico információi szerint a Biden-adminisztráció nyomást akar gyakorolni Ukrajnára a korrupció visszaszorítása érdekében, például azért, mert amerikai segélyek is a korrupció áldozatául eshetnek. A Kijevnek nyújtott amerikai támogatások leépítése pedig több európai országot is arra késztethet, hogy kétszer is meggondolja az Ukrajna támogatásával kapcsolatos szerepét.
Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság előző elnöke arról beszélt az Augsburger Allgemaine bajor napilapnak adott interjújában, hogy Ukrajna korrupt és nem kellene csatlakoznia az Európai Unióhoz. „Nagyon dühös vagyok egyes európai vélemények miatt, amelyek arról próbálják meggyőzni az ukránokat, hogy azonnal tagok lehetnek. Ez sem az EU-nak, sem Ukrajnának nem lenne jó. Bárki, akinek bármi köze volt Ukrajnához, tudja, hogy az egy olyan ország, amely a társadalom minden szintjén korrupt. Az erőfeszítések ellenére nem áll készen a csatlakozásra, hatalmas belső reformfolyamatokra van szüksége” – idézte a politikust a Mandiner hetilap.
CSAK SAJÁT