Az ukránosítás ellen tiltakoztak a kárpátaljai magyar iskolában

Rohamléptekkel ukránosítják a munkácsi magyar iskolát. Az igazgatóváltást a sokéves hagyományoktól eltérő tanévnyitó követte. Betiltották a magyar szimbólumokat, a szülők és a tanárok pedig némán tiltakoztak az intézkedések ellen. 

Hiányzott a magyar zászló a munkácsi II. Rákóczi Ferenc középiskola  udvarán az ukrán állami lobogó mellől, s a magyar himnusz sem csendült fel, ahogyan más években szokott. A Kárpátaljalap.net hírportál helyszíni tudósítása szerint a szülők és a tanárok az iskola vezetőségével szemben sorakoztak fel, némán tiltakoztak a jogtalan intézkedések ellen, miközben az egyik diák Reményik Sándor Templom és iskola című versét szavalta. A egyik tanuló egy nemzeti színű gyertyát helyezett el a csengő mellé az asztalra. Az igazgatói köszöntő is csak ukránul hangzott el. Maria Pauk, az intézmény újonnan kinevezett vezetője a sajtónak csak annyival kommentálta az évnyitót érintő változtatást, hogy Ukrajnában az ukrán nemzeti jelképek használatosak.

Mint arról beszámoltunk, a munkácsi magyar iskola kálváriája idén tavasszal kezdődött, amikor tizenhét év után menesztették az igazgatót, Schink Istvánt. Az elküldött intézményvezető a bíróságon támadta meg a döntést, s első fokon neki adott igazat a törvényszék. Ezt követően visszahelyeztek az iskola élére, három héttel később azonban - a folyamatban lévő munkaügyi pert figyelmen kívül hagyva - ismét leváltották, ugyancsak érdemi indoklás nélkül. A bírósági ügy másodfokon folytatódik, szeptemberben születhet újabb döntés. A Schink István kétszeri menesztése után kinevezett igazgatónak, Pauk Marijának a tantestület szerint nincs magyar kötődése, az újonnan kinevezett igazgatóhelyettes pedig nem is tud magyarul - írta a Magyar Nemzet. 

Nagyon szomorú vagyok, és nagyon nagy a felháborodás bennem, hogy Munkács vezetése ilyen helyzetet teremtett a magyar iskola kapcsán. Ez a cinizmus, ez az agresszivitás döbbenetes számomra, hogy el akarják törölni a magyar oktatást itt, ebben a gyönyörű Latorca-parti városban, és nagyon hamar megtalálták a kiszolgáló személyzetet, azokat az embereket, akik ezt megvalósítják, vagy meg akarják valósítani, a komisszárok mindig előkerülnek” – idézte a Kárpátaljalap.net Popovics Béla pedagógust. Mint mondta, gyorsan akartak ukránosítani, de nem számítottak a kollektívánk ellenállására, ez az egyértelmű ellenállás lelassította az ukránosítási folyamatot, de egyértelmű a cél, hogy a magyar iskolát megszüntessék”. 

A egyik tanuló egy nemzeti színű gyertyát helyezett el az asztalra Fotó: a munkácsi II. Rákóczi Ferenc középiskola Facebook oldala

Szijjártó Péter magyar külgazdasági és külügyminiszter hétfőn Budapesten, az idei éves nagyköveti értekezlet megnyitásakor kitért a kárpátaljai magyar kisebbség jogfosztására is. „Mindig mondtuk, mindig előre jeleztük, mindenhol beszéltünk róla, és a szövetségeseink, a barátaink, az EU-s tagtársaink mind nem voltak hajlandóak tudomást venni erről, hogy diplomáciailag kulturált kifejezést használjak" - közölte. Majd figyelmeztetett, hogy az EU-csatlakozáshoz a közös értékek és jogszabályok tiszteletben tartására van szükség, aminek a nemzeti kisebbségek védelme is fontos része. „Amíg Ukrajna nem adja vissza a magyar közösség jogait, addig nem tudjuk támogatni a csatlakozási tárgyalások megkezdését az Európai Unióval. Hatalmas nyomásgyakorlás lesz mindenkin, mindenhol, de az a helyzet, hogy ki kell tartani" - szögezte le Szijjártó.

Potápi Árpád János, a magyar Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára vasárnap az MTI-vel közölte: elfogadhatatlan, ami Ukrajnában a kárpátaljai magyarsággal történik. Mint írta, a munkácsi kistérségben sajnálatos módon folyamatossá váltak a magyarellenes megnyilvánulások, és ami még sajnálatosabb, önkormányzati hatáskörre hivatkozva ez ellen sem a megye vezetése, sem pedig az ukrán kormányzat nem lép fel.

Úgy fogalmazott: a munkácsi városvezetés cinikus intézkedéseivel próbálja ellehetetleníteni a közel 150 éves múltra visszatekintő magyar oktatási intézmény működését. Potápi Árpád János emlékeztetett arra, hogy Magyarország 32 éve elsőként ismerte el az újonnan létrejött, független Ukrajnát. Ukrajna pedig most a jogszűkítő ukrán törvényekkel asszimilációra vagy távozásra kényszerítené az 1100 éve a szülőföldjén élő magyarságot – írta az államtitkár. 

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?