Trump véget vethetne az orosz–ukrán háborúnak? Putyin elutasította Erdogan közvetítői ajánlatát

Oroszország határozottan elutasítja Recep Tayyip Erdogan török elnök javaslatát, mely szerint Ankara segíthetne az Ukrajna és Oroszország közötti háború békés befejezésében – közölte szerdán Vlagyimir Putyin. Eközben Donald Trump újrázni készülő volt amerikai elnök ugyanakkor sajtóinformációk szerint az orosz–ukrán háború gyors lezárását szeretné elérni azáltal, hogy a NATO lemond Ukrajna csatlakozásáról a katonai szövetséghez, illetve hogy nyomást gyakorol Ukrajnára az oroszok által elfoglalt területek elengedése érdekében.

Recep Tayyip Erdogan a Sanghaji Együttműködési Szervezet (SCO) kazahsztáni csúcstalálkozójának margóján beszélt Vlagyimir Putyinnal, és elmondta, hogy szerinte lehetséges a mindkét félnek megfelelő, igazságos béke – közölte a török elnökség. Dmitrij Peszkov, Putyin szóvivője azonban kizárta, hogy a török vezető közvetítő szerepet vállaljon. „Nem, ez nem lehetséges” – mondta Peszkov, amikor egy orosz televíziós újságíró megkérdezte, hogy Erdogan vállalhatna-e ilyen szerepet – közölte a TASZSZ orosz hírügynökség.

Más NATO-vezetőkkel ellentétben, akik szankciókat hoztak Putyin kormányával szemben, Erdogan a konfliktus során mind Oroszországgal, mind Ukrajnával igyekezett jó kapcsolatokat fenntartani – írja a Reuters, amelyet a News.ro idéz. Törökország egyábként kulcsszerepet játszott annak a megállapodásnak a végrehajtásában, amely biztosította, hogy az ukrán gabonát biztonságosan el lehessen szállítani az ukrán fekete-tengeri kikötőkből. A megállapodás egy évig volt érvényben. Törökország közreműködésével tűzszüneti tárgyalásokat is folytattak a konfliktus kezdetén, és Putyin állítása szerint ezek eredményesek lettek volna, de Ukrajna váratlanul felhagyott a tárgyalással.

Fotók forrása: Agerpres/EPA

Eközben Donald Trump volt amerikai elnök és jelenlegi elnökjelölt állítólag azt fontolgatja, hogy alkut köt Vlagyimir Putyin orosz vezetővel Ukrajna és Grúzia jövőbeni NATO-tagságának megakadályozására – írja a Politico „a Trump belső körét ismerő” tisztségviselőkre hivatkozva. Ez a legújabb jele annak, hogy a republikánus elnökjelölt drámaian meg akarja változtatni az Egyesült Államok Kijevvel és a NATO-val kapcsolatos kötelezettségvállalásaival kapcsolatos álláspontját, hangsúlyozza a lap.

Trump NATO-val kapcsolatos szándékainak első próbája – amennyiben megnyeri az őszi amerikai elnökválasztást – az lenne, hogy miképpen kezelné Oroszország Ukrajna ellen folytatott háborúját. A Politico által idézett források szerint Trump most azt fontolgatja, alkut köt Putyinnal arról, hogy mely országok csatlakozzanak a NATO-hoz, különösen Ukrajna és Georgia (Grúzia) tekintetében.

Áprilisban a The Washington Post arról számolt be, Trump nyomást gyakorolna Ukrajnára, hogy engedje át a Krímet és a Donbas határvidéket Oroszországnak. „Nagyon gyors alkut várnék a konfliktus lezárására” – mondta Kevin Roberts, a befolyásos Trump-párti agytröszt, a Heritage Foundation elnöke. Roberts egy interjúban elmondta, hogy nem oszthat meg részleteket Trump terveiről, de egy Trump „gondolkodását ismerő”, névtelensége megőrzése mellett nyilatkozó nemzetbiztonsági szakértő szerint a volt amerikai elnök „nyitott lenne valamire, ami megakadályozná a NATO bővítését, és nem térne vissza az 1991-es határokhoz Ukrajna esetében. Ez is terítéken lenne. De ez nem jelenti azt, hogy lemondanánk bármilyen más lehetőségről, beleértve a nagy mennyiségű fegyverek szállítását Ukrajnának”.

Egy június 21-i podcastban arra a kérdésre, hogy hajlandó-e lemondani a NATO ukrajnai terjeszkedéséről, Trump azt válaszolta, hogy Ukrajna NATO-tagságának ígérete „hiba volt”, és „az oka annak, hogy ez a háború elkezdődött”. Trump táborában sokan nyíltan egy NATO-n kívüli Ukrajnát preferálnak. „A NATO már messze túlterjeszkedett azon, amire szükségünk van egy Oroszország elleni hegemóniaellenes koalícióhoz” – mondta Elbridge Colby, Trump korábbi nemzetvédelmi stratégiai koordinátora, aki a hírek szerint valószínűleg egy második Trump-kormányzatban is magas szintű nemzetbiztonsági posztot fog tölthet be.

Június 14-én Vlagyimir Putyin orosz elnök azt mondta, hogy Oroszország kész tárgyalni a háború befejezéséről, ha Ukrajna lemond minden NATO-csatlakozási törekvéséről, és kivonja csapatait abból a négy régióból, amelyet Moszkva sajátjának tekint. A kritikusok szerint azonban, ha Ukrajnát nyomás alá helyeznék, hogy területeket engedjen át Oroszországnak, az csak igazolná Putyin szörnyű és gyilkos területszerzését.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?