Putyin szerint egy ukrajnai vereség az orosz állam végét jelentené – „Nem jobb akkor elmenni a végsőkig?”

Oroszország számára egy ukrajnai stratégiai vereség az államiságának végét jelentené, ezért minek kellene félni, el kell menni a végsőkig – jelentette ki Vlagyimir Putyin orosz elnök az észak-koreai látogatását követő vietnami látogatása végén orosz újságírókkal folytatott megbeszélésen – jelenti a hivatalos RIA Novosztyi hírügynökség, idézi az Agerpres. Putyin arról is beszélt, hogy Oroszország fontolgatja a nukleáris fegyverek használatára vonatkozó doktrínájának lehetséges módosítását. A TASZSZ orosz hírügynökség szerint Putyin azt mondta a vietnámi látogatása végén, hogy a két országnak közös érdeke, hogy „megbízható biztonsági architektúrát” alakítsanak ki a térségben, amely az erő alkalmazásának mellőzésén és a viták békés rendezésén alapul, és amelyben nincs helye „zárt politikai-katonai blokkoknak”.

„Oroszország számára ez (a stratégiai vereség) az államiságának a végét jelentené, ez lenne a jelentősége. Az orosz állam ezeréves történetének végét jelentené. Azt hiszem, ez mindenki számára világos. És akkor felmerül a kérdés, miért kellene félnünk? Nem jobb akkor elmenni a végsőkig? Ez elemi logika” – mondta Vlagyimir Putyin orosz elnök orosz újságírók kérdéseire válaszolva vietnámi látogatása végén.

Fotó: Agerpres

Az orosz csapatok minden lehetséges forgatókönyvre felkészültek Ukrajnában – mondta még az orosz elnök, aki figyelmeztette Kijevet, hogy ne próbálja meg kiszorítani az orosz erőket a Harkovi területről, mert az ilyen kísérletek – mint mondta – súlyos veszteségekkel járnának Ukrajna számára – írja a RIA Novosztyi. „Tudjuk, hogy főként az amerikaiak és az európaiak nyomják az ukránokat, hogy bármi áron – hangsúlyozom, bármi áron – űzzék el egységeinket az államhatárról, és ezt 2024-ben, a várható NATO-csúcstalálkozó, majd az amerikai választások előtt nagy sikerként akarják feltüntetni” – mondta orosz újságíróknak.

A Reuters szerint ennek kapcsán Putyin még elmondta, hogy Oroszország fontolgatja a nukleáris fegyverek használatára vonatkozó doktrínájának lehetséges módosítását.  A jelenlegi doktrína szerint Oroszország nukleáris támadásra válaszul vagy az államot egzisztenciálisan fenyegető hagyományos támadás esetén vethet be ilyen fegyvereket. Az ukrajnai háború kezdete óta az orosz katonai elemzők közül néhányan amellett érvelnek, hogy Oroszországnak csökkentenie kellene a nukleáris fegyverek bevetésének küszöbét. Putyin azonban azt mondta, hogy nincs szükség arra, hogy Oroszország megelőző nukleáris csapást hajtson végre.

Putyin egy nappal azután nyilatkozott a médiának, hogy az atomfegyverekkel rendelkező Észak-Koreába látogatott, ahol Kim Dzsong Unnal megegyezést írtak alá. A két fél aláírta azt a szerződést, amelynek értelmében azonnali katonai segítséget ígértek a másiknak, ha bármelyik fél ellen fegyveres támadás történik. Az orosz állami média idézte Putyint, aki azt mondta, hogy Moszkva azt várja az Észak-Koreával való együttműködéstől, hogy az elrettentésül szolgáljon a Nyugat számára, de nincs szükség észak-koreai katonák bevetésére az ukrajnai háborúban.

Putyin azt is mondta, hogy nem zárja ki, hogy Oroszország nagy pontosságú fegyvereket szállít Észak-Koreának, ezzel utalva a modern nyugati rakétaszállítmányokra Ukrajnába, írta az AFP. „Fenntartjuk a jogot, hogy fegyvereket szállítsunk a világ más részeibe, figyelembe véve az Észak-Koreával kötött megállapodásainkat, és nem zárjuk ki ezt a lehetőséget” – mondta Putyin csütörtökön. Vlagyimir Putyin ugyanakkor csütörtökön arra figyelmeztetett, hogy „nagyon súlyos hiba” lenne, ha Dél-Korea közvetlenül Ukrajnának küldene fegyvereket.

„Halálos fegyvereket szállítani az ukrajnai háborús övezetbe nagyon súlyos hiba lenne. Remélem, hogy ez nem fog megtörténni. Ha mégis megtörténik, akkor megfelelő döntést kell hoznunk, ami valószínűleg nem fog tetszeni a dél-koreai vezetőknek” – idézte az orosz elnököt az AFP.

A Digi24 a Reutersre hivatkozva arról számol be, hogy Oroszország és Vietnam olyan témákban írt alá megállapodásokat, mint például az energia, ezzel is hangsúlyozva Moszkva ázsiai orientációját, miután a Nyugat szankciókat vezetett be Moszkva ellen az ukrajnai konfliktus miatt. „Szilárdan elköteleztük magunkat a Vietnámmal való átfogó stratégiai partnerség elmélyítése mellett, amely továbbra is Oroszország külpolitikai prioritásai között szerepel” – idézte Putyint az orosz média. A TASZSZ orosz hírügynökség szerint elmondta, hogy a két országnak közös érdeke, hogy „megbízható biztonsági architektúrát” alakítsanak ki a térségben, amely az erő alkalmazásának mellőzésén és a viták békés rendezésén alapul, és amelyben nincs helye „zárt politikai-katonai blokkoknak”. Putyin az útja végén tartott sajtótájékoztatón a TASZSZ szerint azzal vádolta a NATO-t, hogy veszélyt jelent Oroszország biztonságára Ázsiában. A Hanoiban, Vietnám fővárosában aláírt 11 paktum nem ér fel az észak-koreai, történelmi kölcsönös védelmi megállapodással.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?