Van, ahol a sör áfájának az emelésével jutna többletbevételhez a kormány

Biztosra akart menni a prágai kormány, a csehek ugyanis a világ legnagyobb sörfogyasztói közé tartoznak.

Januártól a jelenlegi 10 százalékról 21 százalékra emeli a csapolt sör áfakulcsát a prágai kormány. Az adóemelést áprilisban belengették, nyáron pedig elfogadták. A sör ára már tavaly nyáron is átlagosan tizedével emelkedett Csehországban.Fotó: Pixabay

A prágai sörözőkben júliusban átlagosan 64,3 koronát (13,18 lej) kellett fizetni egy korsó sörért, míg egy évvel korábban még csak 58,8 koronát  (12,05 lej). Az inflációs környezetet tekintve ez nem tűnik soknak, ám a sör egyik őshazájának tekinthető országban, a januári áfaemelés miatt az egykorsónyi csapolt nedű ára meghaladhatja a 70 cseh koronát (14,35 lej) – legalábbis ezt állítja Lubos Kastner, a Kis- és Középvállalkozások Szövetségének szóvivője.

Lubos Kastner bírálta az adóemelést, különösen annak fényében, hogy a rendelkezés a borokra nem érvényes. A bort ugyanis egyáltalán nem adóztatják a sör hazájában.

Az iparági szakértő az áfaemelés egy évvel való elhalasztását javasolja, így a vidéki kisvállalkozásoknak több idejük maradna a felkészülésre. „Jobb lenne, ha a sör árát maga a piac döntené el, s ebbe az állam nem nagyon szólna bele” – jelentette ki Kastner, aki elmondta azt is, hogy a törvényhozók nem hajlandók egyeztetni az érdekvédő szervvel.

A prágai kormány hasonló problémával küzd, mint a bukaresti, a költségvetési hiány ugyanis Csehországban is nagyobb a tervezettnél, így az államnak növelnie kell a bevételeit.

Csehországban a sör drágább, mint Romániában, azonban az ott főzött termékek minőségileg messze felülmúlják a hazaiakat.

Kapcsolódók

Kimaradt?