Sztrájkkal fenyegetőznek az ügyvédek, mert a valós jövedelmük után adóztatná őket a kormány

Jelenleg havi maximum bruttó 6 ezer lej után fizetik az egészségbiztosítási- és a nyugdíjbiztosítási hozzájárulást is.

Fel vannak háborodva az ügyvédek, amiért a kormány egy sor adókedvezmény megszüntetését tervezi. A jogászokat cseppet sem zavarja, hogy a Ciolacu-kabinet megszüntetné más ágazatok és szakmai kategóriák pénzügyi privilégiumait, a saját kivételezett státusukhoz azonban ragaszkodnak.Fotó: Pexels

A hatályos szabályozás értelmében a szellemi szabadfoglalkozásúak, mint például az ügyvédek, a valós bevételeik után fizetik a 10 százalékos személyi jövedelemadót. A járulékok tekintetében azonban kivételezett helyzetben vannak az átlagos munkavállalókhoz képest.

Az ügyvédek idén 9 ezer vagy 18 ezer lejt kötelesek befizetni nyugdíjbiztosítási hozzájárulás címén. A maximális összeg normális esetben 72 ezer lej éves bruttó jövedelem után fizetendő, ami havi 6 ezer lejnek felel meg. Ebben a szakmában ez egy nevetséges összegnek számít, egy átlagos ügyvéd ennél jóval többet keres.

Hasonló a helyzet az egészségbiztosítási hozzájárulás tekintetében is. Itt három opció van: évi 1800, 3600 vagy 7200 lej, utóbbi szintén havi 6 ezer lejes bruttó jövedelem 10 százalékával egyenértékű.

Azt, hogy az aktuális állapot jelentős pénzügyi kedvezményt jelent, maguk az érintettek is elismerik. A valós jövedelem után fizetett egészségbiztosítási hozzájárulás „megduplázza az ügyvédek adóterhét, lényegében bünteti a szakmai teljesítményt, anélkül, hogy bármilyen egészségügyi pluszszolgáltatást kínálna” – idézi az economedia.ro a Romániai Ügyvédi Kamarák Országos Egyesületének állásfoglalását. Az egyesületnek ahhoz nincs hozzáfűzni valója, hogy a hazai dolgozók zöme, beleértve a minimálbéresek százezreit is, a valós jövedelme után fizet 25 százalékos egészségbiztosítási hozzájárulást, aminek fejében semmiféle extra szolgáltatást nem kap.  

A mintegy 10 ezer ügyvédet képviselő szakmai szervezet „sajnálattal állapítja meg, hogy két heti párbeszédet követően (…) a kormány ragaszkodik az álláspontjához, hogy a szellemi szabadfoglalkozásúakat a valós bevételeik szerinti járulékfizetésre kötelezze.”

A jogászok érdekvédelmi szervezete közölte, hogy minden lehetséges eszközzel és törvényt adta módon fel fog lépni a kormány tervezete ellen, „nem zárva ki széleskörű tiltakozó akciókat és az általános sztrájkot sem.”

Kapcsolódók

Kimaradt?