Újabb erdélyi cukorgyárat zárhatnak be

A francia tulajdonos a marosludai üzem bezárásáról egyeztet a szakszervezettel.

Tárgyalásokat folytat a marosludasi cukorgyárat működtető vállalat, a Tereos, a szakszervezetekkel az üzem esetleges bezárásáról. Ezt a cégvezetés jelentette be, a veszteséges termelésre és a kedvezőtlen piaci viszonyokra hivatkozva. „Mióta megvásárolta a Tereos, a marosludasi cukorgyár tetemes veszteséget halmozott fel és nehézségekkel szembesült, főleg a cukorrépa termőterületének folyamatos csökkenése következtében, annak ellenére, hogy lépések történtek ennek a folyamatnak az ellensúlyozására” – olvasható a Tereos közleményében.Úgy tűnik, nem éri meg cukrot gyártani Erdélyben | Fotó: AdobeStock

Arról, hogy a francia vállalat kínai és romániai érdekeltségeinek felszámolására készül, elsőként a londoni székhelyű Reuters hírügynökség számolt be. A Tereos menedzsmentjét 2020 végén váltották le, az új vezetőség fő célkitűzése pedig a cégcsoport adósságállományának a csökkentése.

Amennyibe valóban sor kerül a marosludasi üzem bezárására, 150 ember kerül majd az utcára. A Tereosnak egyébként tényleg nem ment jól az üzlet Romániában, a könyvelési adatok szerint 2014 és 2020 között folyamatosan veszteséges volt a cég, ami minden bizonnyal tavaly sem változott. 2020-ban a vállalatnak 158,8 millió lej árbevétele volt, a vesztesége pedig 25,6 millió lejt tette ki.

A világ második legnagyobb cukorgyártójának számító, 15 ezer főt foglalkoztató Tereos globális szinten sem teljesít jól az utóbbi időben. 2021 novemberében az adósságai 2,63 milliárd euróra rúgtak, ami 263 millió euróval haladja meg az egy évvel korábbi szintet.

Ha a Tereos beszünteti a termelést Marosludason, Romániában már csak két cukorgyár marad, Erdélyben pedig egy, Botfaluban. Legutóbb a nagyváradi cukorgyárat számolták fel, amire 2018 tavaszán került sor. Az üzemet a kedvezőtlen piaci viszonyokra hivatkozva zárta be a tulajdonos, a német Pfeipfer&Langen, amely azóta is jelen van a romániai piacon, ahol importból származó cukrot forgalmaz.

Felmerült azonban a gyanú, hogy a tulajdonios szándékosan vitte csődbe a gyárat, hogy jó eladhassa a kedvező fekvésű, a határhoz vezető Borsi úton található telket. Erre utalt, hogy nem volt hajlandó eladni az üzemet a cukorrépa-termesztőknek, akik jelezték a vásárlási szándékukat.

Kapcsolódók

banner_bcxvIA0Y_2.jpg

Kimaradt?