Sokéves csúcson vannak az üzemanyagárak
A benzin legutóbb 2014 nyarán került többe, mint jelenleg.
Egy nagyváradi üzemanyag töltő állomásnál 6,09 lejt fizetett tegnapelőtt egyik olvasónk a legolcsóbb fajta gázolajért, s jelenleg már többe kerülne, ha ugyanazon kútnál tankolna. A peco-online.ro portál adatai szerint október 7-én 6,13 lej volt a benzin kiskereskedelmi átlagára Romániában. Ennél drágább utoljára 2014 július 23-án volt az üzemanyag, amikor átlagban 6,39 lejbe került 1 liter.
A motorina átlagára 6,09 volt tegnap. Ez közel hároméves csúcsot jelent, legutóbb 2018 október 20-án kértek ennyit a forgalmazók a gázolaj literjéért.
Kapcsolódó
Az üzemanyagok ára 2020 novembere óta meredeken növekvő tendenciát mutat. A drágulás olyannyira gyors, hogy a peco-online.ro számításai szerint, bár októbernek még a harmada sem telt el, a benzin átlagára már 3,4 százalékkal haladja meg a szeptemberi szintet. A gázolaj esetében a drágulás még nagyobb mértékű, 4,7 százalékos volt. Mindez azt jelenti, hogy októberben egy teletankolás benzin esetében 10 lejjel került többe, mint szeptemberben, míg gázolajból 13,5 lejes pluszköltséggel jár.
Október 8-án a legolcsóbb motorina ára a marosvásárhelyi töltőállomásokon 6,02 és 6,23 lej között változik, míg Sepsiszentgyörgyön az 5,98-6,05 lej intervallumban mozog. A háromszéki városban az olcsóbbik benzin literjéért minimum 6,04 lejt kell fizetni, de van olyan kút, ahol 6,13 lejt. A marosvásárhelyi autósoknak többe kerül a tankolás, a benzin ára 6,10 lejnél kezdődik.
Az elmúlt évtizedben 2020 tavasza jelentette a mélypontot az üzemanyag árak tekintetében. Tavaly májusban a benzin átlagára 4,15 lej, a gázolajé pedig 4,4 volt. Ez annak volt a következménye, hogy a koronavírus-járvány miatti lezárások következtében a kereslet drasztikusan visszaesett, túlkínálat volt a piacon. A helyzet időközben radikálisan megváltozott, az ipari termelés gyors növekedése miatt a kereslet jelenleg meghaladja a kínálatot. A kilátások továbbra sem kedvezőek.
A szakemberek a kőolaj világpiaci árának további emelkedésére számítanak, főleg, hogy a világ legnagyobb termelőinek informális szövetsége, az OPEC+ a havi termelési kvóta 400 ezer hordós emeléséről döntött a napokban. A szakértők egy része remélte, hogy 800 ezer hordóval emelik a kvótát, ami valószínűleg lefelé nyomta volna az árakat.
(Nyitókép: Agerpres)