Románia természetes szóját exportál és génmódosítottat importál

Az idei első félévben annyi szójababot importáltunk, mint tavaly egész évben, kb. 170 ezer tonnát.

Tavaly Románia volt az Európai Unió harmadik legnagyobb szójatermesztője Olaszország és Franciaország után, írja az economica.net. A Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Minisztérium adatai szerint a szójával bevetett termőterület közel 140 ezer hektár volt, melyről 347,5 ezer tonna termést takarítottak be.Fotó: Facebook/ING

Annak ellenére, hogy az EU egyik legnagyobb termesztője, Románia jelentős mennyiségű szóját és az állattenyésztésben takarmányként használt szójadarát importál. Ennek az oka az, hogy a hazai termésnek kb. a felét exportáljuk, főleg Németországba, Olaszországba, Magyarországra és Ausztriába.

Romániában kizárólag természetes szójababot termesztenek, ellenben génmódosított szóját importálunk. Ez utóbbi főleg Brazíliából és az Egyesült Államokból érkezik. A külföldről behozott szójadara is génmódosított alapanyagból készül, az első számú származási ország a Dél-Afrikai Köztársaság.

A szójadarát a szárnyas- és a sertéstenyésztésben használják, a hazai fogyasztás évi 500 ezer tonna körül van. A Romániában megtermelt szójából 200 ezer tonnánál több darát lehetne előállítani, azonban a nyersanyag exportja miatt a belföldi nyersanyagon alapuló termelés alig haladja meg a 100 ezer tonnát. A különbözetet importból fedezzük.

Az elmúlt években a romániai termőterület és a szójatermés folyamatosan csökkent. Az Országos Statisztikai Intézet (INS) adatai szerint 2019-ben még 158 ezer hektáron folyt szójatermesztés, a termés mennyisége pedig 415 ezer tonna volt.

Idén, az aszály 42 772 hektárnyi szójaföldet sújtott. Ennek következtében a szakemberek arra számítanak, hogy a termés 14 százalékkal elmarad a tavalyi mennyiség mögött, 300 ezer tonna körül lesz. Ez már abból is látszik, hogy az import mennyisége jelentősen megugrott 2021-hez képest. Az első félévben 170 ezer tonna szójababot importáltunk, ami nagyjából megegyezik a teljes tavalyi behozatallal.

Kapcsolódók

banner_bcxvIA0Y_2.jpg

Kimaradt?