Nem sajnáljuk a pénzt biotermékekre, ha a gyerekeinkről van szó
A szülők bébitápszerekből inkább a biotermékeket vásárolják, de a biokefir is elég nagy népszerűségnek örvend.
A Romániában értékesített általános fogyasztási javaknak mindössze 1,2 százalékát teszik ki a biotermékek, azonban a népszerűségük növekvőben van, írja a Ziarul Financiar. Ilyen jellegű termékekre évi 250-300 ezer eurót költünk. Az egészségesebbnek tartott biotermékek általában drágábbak, mint az ilyen minősítéssel nem rendelkező konkurens cikkek.
A RetailZoom piackutató cég adatai szerint az első negyedévben a biotermékek forgalma értékben 11,8 százalékkal nőtt. Ez szerény növekedés, melynek a mértéke elmarad az inflációs ráta mögött. 2022 első negyedévében még 15,6 százalékkal nőtt a szegmens 2021 azonos időszakához viszonyítva. Ugyanakkor a kategórián belül vannak olyan termékek, melyek sokkal keresettebbek lettek a vizsgált időszakban.
A RetailZoom adatai azt mutatják, hogy a fogyasztók főleg akkor részesítik előnyben a biotermékeket, ha a gyerekeikről van szó, s ez fokozottan igaz a csecsemők esetében. A nedves bébiételek hazai piacán a biotermékek piaci részesedése 79 százalék, míg a száraz bébiételek tekintetében 74 százalék.
Ezeken kívül egyetlen olyan kategória van, ahol a biotermékek részesedése meghaladja a 10 százalékot, mégpedig a kefir, 12 százalékkal. Viszonylag népszerű a bio minősítéssel rendelkező tojás és a pirított kenyér is, 9-9 százalékkal, míg a tejpor és a tej esetében 8-8 százalék a piaci részesedés.
A joghurtnál már csak 5 százalék a biotermékek részesedése az eladásokból, a vajnál 3, a feldolgozott húsnál 1,2, a túrónál 1, az étolajnál 0,6, a friss húsnál pedig 0,5 százalék.
A RetailZoom kutatása szerint a fogyasztók jellemzően nem cserélik olcsóbbakra kedvenc biotermékeiket, hanem kevesebbet vásárolnak belőlük az infláció miatt.