Ünnepek utáni életmódváltás? Ezekre érdemes odafigyelni a dietetikus szerint

„Új év, új én” – mondják sokan különösen az év ezen időszakában. Az újévi fogadalom súlya alatt gyorsan próbálnak életmódot váltani, elkezdeni sportolni, egészségesebben étkezni és a plusz kilókat ledobni. Az év eleji lendület és lelkesedés viszont egy-két megpróbáltatás után könnyen alábbhagyhat. Szilágyi Karola dietetikust kérdeztük arról, hogy milyen szempontokat kell figyelembe venni az életmódváltásnál, hogy erőfeszítéseink ne fulladjanak kudarcba.

A legfontosabb az, hogy legyen meg a késztetés, az akarat a változtatásra. „Mindenkit más motivál, legyen az a jobb kinézet elérése, energikusabb életvitel, szülőként példamutatás gyermekünknek, vagy akár egy betegség kényszerítő ereje”, a lényeg az, hogy egy reális és elérhető célt tűzzünk ki magunk elé – mondja a dietetikus.

Fotók: Szilágyi Karola személyes archívuma

Felejtsük el a szélsőséges diétákat

Az étrendünk változtatásánál ne tarthatatlan és szélsőséges diétában gondolkozzunk, hanem hosszútávra tervezzünk – figyelmeztet Szilágyi Karola. „A megfelelő étkezés hozzásegít a jobb közérzethez, jobb energiaszinthez és semmiképp nem kellene rosszabbul érezzük magunkat tőle. Amennyiben mégis negatív jeleket tapasztalnánk, az azt jelenti, hogy valamit nem csinálunk jól és változtatásra van szükség” – tette hozzá. „Törekedjünk a gondosan összeállított étrendre, amely az » egészséges tányér« mintáját követi. Minden étkezésünk tartalmazzon fehérjét és szénhidrátot, zsírt és rostot. Ne nagy adagokat fogyasszunk egyszerre, hanem inkább többször kevesebbet” – tanácsolja.

Azok, akik súlyproblémákkal küzdenek, ne 2–3 hét alatt próbáljanak megszabadulni a felesleges kilóktól, hanem a szervezet egészséges, megfelelő ritmusában, ami heti 0,5–1 kilogrammot jelent. A dietetikus felhívja a figyelmet arra, hogy „általában a gyors fogyás a gyors visszahízáshoz vezet, egy egészséges életmód kialakításához idő kell, hisz részleges vagy teljes szemléletváltásról beszélünk, mely nem pár nap alatt alakul ki”.

A monoton, egyoldalú étkezés még bizonyos hiánybetegséget is okozhat, ezért fontos a változatos étrend. Az olajban való sütés helyett a szakértő azt tanácsolja, hogy inkább a párolás, a főzés, a sütőben sütőpapíron való ételkészítést alkalmazzuk. Az előre tervezés és a tudatos vásárlás pedig hozzásegíthet a megfelelő étrend kialakításához.

Fokozatos visszaszokás az ünnepek előtti étkezésekhez

Szilágyi Karola szerint az ünnepek alatti rendszertelen étkezések sokszor egybefolynak a hosszas asztalnál ülés és a jó beszélgetések miatt. Ilyenkor megkóstolunk minden szemnek-szájnak kívánatos és ízletes finomságot. Ebből a „szokásból” fokozatosan térjünk vissza a karácsony előtti szokásainkhoz, „ebben nagyban segíthet napi 4–5 étkezés, ami 3 főétkezést és 1–2 kisétkezést tartalmaz, melyek között tartsunk pár óra szünetet” – tanácsolja.

„Ne vonjunk meg magunktól semmilyen ételt, csak okosan állítsuk össze a napi étrendünket. A probléma nem egy adott élelmiszer, hanem az elfogyasztott mennyiség” – mutat rá. Kezdetnek azt ajánlja, adjunk minden étkezéshez zöldségeket vagy gyümölcsöket, amelyek rosttartalma magas, ezzel segíthetjük hozzá magunkat a teltségérzet eléréséhez.

Az ünnepek alatt elfogyasztott kalóriadús cukros üdítőitalokat, tejszínes, szirupos kávéinkat tudatosan helyettesítsük vízzel, melyhez friss gyümölcsöket adhatunk ízesítésképp, smoothie-val vagy sovány tejjel készült italokkal. „Az első lépések sosem könnyűek, de a munka mindig meghozza gyümölcsét, megfelelő táplálkozással akár már pár nap alatt felgyorsíthatjuk emésztésünket” – tette hozzá.

Ünnepek után legyünk kíméletesek az emésztőrendszerünkkel

A dietetikus szerint nincs szükség ünnepi „méregtelenítésre” vagy „tisztítókúrára”, ugyanis ezek néha sokkal negatívabban hathatnak szervezetünkre, mint azt gondolnánk. „A szervezetünknek már startból vagy egy nagyon jól működő méregtelenítő rendszere. Ha a szerveink rendesen műkődnek és nincs szó valamilyen súlyos egészségügyi problémáról, akkor semmilyen toxikus méreganyag nem felhalmozódik fel a szervezetben” – hívja fel a figyelmet.

 „A karácsonyi és újévi nagy lakomák után, ahol leginkább a zsírosabb, húsban, süteményben, alkoholban gazdag étkezés dominál, nem árt, ha picit kíméletesebbek vagyunk az emésztőrendszerünkkel.” Szilágyi Karola a méregtelenítés helyett inkább több folyadék, könnyebben emészthető ételeket, valamint gyümölcsben és zöldségekben gazdag étkezéseket ajánl. „Abban az esetben, ha többnapos böjtre készülünk, nem árt egy szakember véleményét kikérni” – tanácsolja.

Ne szedjünk táplálékkiegészítőket indokolatlanul

Sokan tévesen azt hiszik, hogy a táplálékkiegészítők, vitaminok és ásványi anyagok hozzájárulnak az egészség megőrzéséhez, a dietetikus szerint „nagyon sokan indokolatlanul szedik ezeket, anélkül, hogy bármilyen hiánybetegség állna fent. A túlzott vitaminszedés akár rosszat is tehet szervezetünknek, tehát ebben a témában ajánlott kikérni egy szakember véleményét, mielőtt bármit is megvásárolnánk”. Hozzátette „minden szervezet más és nagyon sok tényező befolyásolja egy személy igényeit”.

Hasonló szabály vonatkozik a fehérjepor-készítmények fogyasztóira is, a dietetikus szerint nagyon megfontoltan és csak szakértő tanácsát figyelembe véve érdemes bármit is fogyasztani. „A fehérjepor-készítmények legfőbb célja a többlet fehérjebevitel biztosítása, legyen az izomépítés vagy akár az idősebb korban bekövetkező izomvesztés elkerülése miatt.” Ezek a készítmények egészséges személyek számára kényelmes és gyors megoldást jelenthetnek bizonyos sporttevékenységek esetén, de a nem megfelelő fogyasztásuk miatt a későbbiekben akár hátulütői is lehetnek – mondta a szakértő.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

banner_bcxvIA0Y_2.jpg

Kimaradt?