Nálunk a legkisebb az egy főre eső áramfogyasztás Európában

Magyarországon egy lakos kb. 60, míg Bulgáriában 80 százalékkal használ több áramot, mint Romániában.

Romániában nagy kihívást jelente gyakorlatba ültetni az Európai Bizottságnak az áramfelhasználás csökkentésére vonatkozó ajánlását, mivel jelenleg is nálunk a legkisebb az egy főre eső fogyasztás, írja a Ziarul Financiar. A Nemzetközi Energia Ügynökség adatai szerint 2020-ban egy romániai lakos átlagosan 2,7 MWh elektromos energiát használt fel. Ennél még Ukrajnában is nagyobb volt a fogyasztás, 2,8 MWh/fő.Fotó: Agerpres

Az európai éllovas Izland, 51 MWh/fős fogyasztással, míg a kontinentális Európában Norvégia vezet 23,3 MWh/fővel. Földrajzi elhelyezkedésük miatt Svédország és Finnország fogyasztása is óriási, évi 12,3, illetve 14,7 MWh/fő. Az egykori szocialista országok is sokkal több elektromos energiát használnak, mint Románia: Magyarország 4,4, Szlovákia és Bulgária 5, Csehország pedig 6,3 MWh-t.

Az Európai Unió két legnagyobb gazdaságának, a németnek és a franciának az áramfelhasználása 6,4, illetve 6,7 MWh/fő volt. 2020-ban, a koronavírus-járvány miatt a megszokottnál kisebb volt az áramfogyasztás, azonban az arányokat ez nem torzította.

Az alacsony hazai fogyasztás annak a következménye, hogy a vidék fejlettségi szintje meg sem közelíti a városokét. „Romániában faluhelyen egy hűtőszekrény van bedugva a csatlakozóba, és annyi. Sokkal falusiasabbak vagyunk másoknál, bármennyire nehéz is elképzelnünk ezt, a nagyvárosok szintje alapján” – mondja Otilia Nuțu energetikai politikai szakértő.

A rendszerváltás tájékán Romániában az ipar adta az áramfogyasztás 95 százalékát. Időközben az ipar energiaigénye nagyot csökkent, s bár a háztartási fogyasztás megugrott, még mindig elmarad az uniós átlagtól.

Kapcsolódók

banner_bcxvIA0Y_2.jpg

Kimaradt?