Zűr az árampiacon: hoppon maradtak a szolgáltatók

1300 lej/MWh áron vettek volna villanyáramot a piacvezető szolgáltatók, de 3000 lej/MWh-nál olcsóbban egy termelő sem hajlandó szállítani nekik.                                

Viták kereszttüzében áll a kormány legutóbbi, az energiapiacot szabályozó sürgősségi rendelete. A jogszabálynak a szakma által leginkább kritizált kitétele az, melynek értelmében a kormány ezentúl maximum 1300 lej/MWh áron számolja el a villanyáramot a szolgáltatóknak. A szolgáltatók zöme nem állít elő elektromos energiát, a piacról vásárolja azt, a termelőktől.Fotó: Facebook/Electrica

Több nagy szolgáltató áramot szeretett volna vásárolni hétfőn, 1300 lej/MWh-s áron, írja az economica.net gazdasági hírportál. Az elektromos különböző időintervallumokra akarták beszerezni, egy részét 2023-ra. Mivel az eredetileg meghirdetett áron egyetlen eladó sem jelentkezett, azt 1600 lej/MWh-ra, majd pedig 1800 lej/MWh-ra emelték. Mindhiába, a termelők és a kereskedők ezeken az árakon sem voltak hajlandók üzletet kötni.

Az economica.net forrásai azt állítják, hogy két ajánlat mégis érkezett: az egyik 3000 lej/MWh-s áron kínált áramot 2023-ra, a másik pedig 3900 lejes áron vállalta volna a szállítást az idei utolsó negyedévben. Mivel ez, a jelenlegi szabályozás mellett minden egyes MWh esetében 1700, illetve 2600 lej veszteséget jelentett volna számukra, a szolgáltatók nem kértek az energiából.

 A jelenleg szolgáltatott áram esetében, melyet hónapokkal korábban szerződtek le, az 1300 lej/MWh ár minden bizonnyal fedezi a szolgáltatók költségeit, s ez még így lesz néhány héten keresztül. Piaci források szerint azonban novemberben az elfogyasztott villanyáram önköltségi ára már meg fogja haladni a kormány által megszabott árplafont, s attól kezdve a szolgáltatók veszteségessé válnak, a csőd felé tartanak majd.

A másnapi szállítások terén, az úgynevezett spot piacon az árak már rég meghaladták a kormány által megszabott árplafont. Nagy-Bege Zoltán, az Országos Energia-szabályozó Hatóság alelnöke (ANRE) a közelmúltban azt nyilatkozta a Maszolnak, hogy júliusban 1850 lej/MWh óra volt az áram átlagára a spot piacon, augusztusban pedig már meghaladta a 2000 lej/MWh-t.

A szakemberek szerint a kiutat a helyzetből az jelentené, ha a kormány havonta, de legrosszabb esetben negyedévente a piaci árakhoz igazítaná a referenciaárat, melyet kifizet a szolgáltatóknak.

Az ANRE már figyelmeztette a kormányt, hogy az aktuális szabályozással bajok vannak, mégpedig nagyok. „…az elektromos energia árának más elvek alapján történő megállapítása, mint a megkötött tranzakciók, pénzügyi nehézségeket okozhat a szolgáltatóknak, s az egész termelés-fogyasztás láncban, ellehetetlenítve az ágazati cégek működését” – áll a szakhatóság kormánynak címzett átiratában.

Kapcsolódók

Kimaradt?