Közel 5 órát tettek ki az áramszünetek tavaly egy átlagos romániai háztartásban

A városokban kevesebb áramszünet van, mint faluhelyen, de az országrészek között is nagyok az eltérések.

Négy és háromnegyed órán át volt áramszünet egy átlagos romániai háztartásban 2021 folyamán, derül ki az Országos Energia-szabályozó Hatóság (ANRE) adataiból. Ez az úgynevezett SAIDI (System Average Interruption Duration Index), ami az áramszolgáltatás minőségének az egyik legfontosabb mutatója.  Fotó: Pixabay

A hazai mutató lényegesen gyengébb, mint a legtöbb uniós tagállamé, azonban a 2021-es jobb az egy évvel korábbinál. Míg tavaly átlagban 286 percet töltöttek villanyáram nélkül a fogyasztók, addig 2020-ban kereken 300-at.

A tavalyi 286 percből 155 percet tettek ki a betervezett áramszünetek, a meghibásodás miattiak pedig 130 percet. Ez utóbbiak 16 perccel rövidültek az előző évhez képest. Ez dicséretes fejlemény, azonban van még hova fejlődni, mivel, az ANRE tájékoztatása szerint a fejlett országokban a váratlan áramszünetek éves időtartama 20 és 100 perc között változik.

Az áramszünetek jellemzőbbek falun, mint városon, az országrészek között pedig szintén jelentős eltérések vannak. Az előre be nem jelentett áramszünetek tekintetében Észak-Havasalföld áll a legrosszabbul, 167 perccel, majd Dél-Erdély következik 158 perccel. Mindkét zónában az Electrica az áramszolgáltató. A nyolc országrész közül Dél-Erdély az egyetlen, ahol tavaly ez a mutató romlott az előző évihez képest, 10 százalékkal, ami 15 percnek felel meg.

A leginkább az E.ON moldvai és az Enel havasalföldi ügyfelei vannak elkényeztetve, náluk csupán 89, illetve 98 perc volt tavaly a váratlan áramkimaradások időtartama. Az észak-erdélyi régióban, ahol a romániai magyarság többsége él 138 percet tartottak a váratlan áramszünetek.

A legnagyobb javulást az Enel tudta felmutatni: a Bánságban és Havasalföldön 18, Dobrudzsában pedig 15 százalékkal csökkent az áramszünetek hossza. Összességében elmondható, hogy az állami tulajdonban levő Electrica rosszabbul teljesít a SAIDI tekintetében, mint a magánkézben levő szolgáltatók.

Kapcsolódók

banner_bcxvIA0Y_2.jpg

Kimaradt?