Hatósági árszabályozás nélkül 600 lej fölött lenne egy átlagos lakás havi villanyszámlája

A szolgáltatók már 4 lej/kWh áron is vásárolnak villanyáramot, amiből a lakossági fogyasztóknak maximum 0,8 lej/kWh-t kell majd kifizetniük.

Újabb és újabb rekordokat ír az elektromos energia ára Romániában. Az OMV Petrom múlt héten két, október 1. és december 31. között leszállítandó, egyenként 11 GWh-s csomagra hirdetett meg versenytárgyalást. A kikiáltási ár 3190 lej/MWh volt, a vételár pedig még magasabb.Fotó: Agerpres

Mindkét csomagot a legnagyobb hazai szolgáltató, az Electrica kötötte le. Az állami vállalat az egyikért 3960, a másikért pedig 3970 lej/MWh-t fizet. Ezek a legmagasabb árak amióta létezik áramtőzsde Romániában.   

Ugyanazon a napon az OMV Petrom két, októberben leszállítandó energiacsomagot is áruba bocsátott. Ezek szintén horribilis áron, de az előző kettőnél olcsóbban keltek el, az E.ON 3345 lej/MWh-t fizetett értük. Ez egyértelműen mutatja, az ágazati szereplők arra számítanak, hogy az év vége felé tovább fog drágulni a villanyáram.

A lakossági fogyasztók ezekből az egetverő árakból egyelőre semmit sem fognak megérezni, hála a kormány árszabályozási mechanizmusának. Ha ez nem lenne, akkor a villanyszámla súlyos terhet jelentene sokszázezer háztartás számára.   

4000 lej/MWh körüli beszerzési áron a villanyáram fogyasztói ára a háztartások számára kb. 4,5 lej/kWh volna. Ez többszöröse a jelenlegi, szabályozott árnak, havi 100 kWh fogyasztásig 0,68 lej/kWh, 100 ás 300 kWh fogyasztás között pedig 0,80 lej/kWh. Havi 150 kWh fogyasztás esetén tehát jelenleg 120 lejes számlát kap az ügyfél, azonban ha nem volna hatósági árszabályozás, akkor a számla értéke öt és félszeres, 675 lej lenne.  

A hatályos szabályozás értelmében a piaci ár és a hatóságilag megállapított maximális ár közti különbözetet a kormány fizeti ki a szolgáltatóknak. Az év vége felé ez minden egyes kWh esetén 3 lej fölött lesz.

Kapcsolódók

Kimaradt?