Sérülékeny a hazai energetikai rendszer: tegnap a villanyáram negyedét importálnunk kellett
Hiába van 18 ezer MW beépített termelési kapacitásunk, ha bizonyos körülmények között csak 5400 MW áramot tudtunk előállítani.
Augusztus 29-én, a déli órákban az ország elektromos energia fogyasztása 7200 MW körül volt, miközben a belföldi termelés mindössze 5400 MW-ot tett ki, írja a Ziarul Financiar. Az országos áramelosztó vállalat, a Transelectrica adatai szerint a termelés 34,1 százalékát vízerőművek adták, 26,1 százalékát szántüzelésű erőművek, 14,8 százalék származott gázból, az atomenergia és a napenergia részesedése pedig egyaránt 11,8 százalék volt.
Az Országos Energia-szabályozó Hatóság (ANRE) adatai szerint Románia áramtermelési beépített kapacitása kevéssel 18 ezer MW fölött van. Ennek ellenére mindössze 5400 MW áramot sikerült termelni, ami három okra vezethető vissza. Néhány nappal korábban karbantartási munkálatok miatt leállították a cernavodai atomerőmű egyik blokkját, ráadásul a szárazság miatt a vízerőművek is csökkentett kapacitással dolgoznak.
Mindezt tetézte a szinte az egész országra kiterjedő szélcsend. A hazai szélerőművek beépített kapacitása 3 ezer MW, ami a teljes érték 16,5 százaléka. A szélcsend miatt azonban az 1500 szélturbinából mindössze vagy egy tucat termelt, a szélenergia a teljes termelés mindössze 0,4 százalékát adta.
Ez azt mutatja, hogy Románia energetikai rendszere kifejezetten sérülékeny, nagyban függ a kevéssé befolyásolható környezeti feltételektől. Az elmúlt években az ország energiatermelési kapacitása nem hogy nőtt volna, de csökkent, közel 20 ezer MW-ról 18 ezer MW-ra. Mintegy 5000 MW megújuló forrásokon alapuló termelési kapacitás jött létre, azonban ez nem tudta ellensúlyozni a széntüzelésű erőművek bezárása miatti kiesést, ráadásul kevésbé tervezhetővé, kiszámíthatóvá tette a termelést.
CSAK SAJÁT