Kevesebb gyógyszert szedünk, de drágábbakat
Az első negyedévben 15 százalékkal több pénzt költöttünk gyógyszerekre, mint 2023 azonos időszakában.
Az első negyedévben 180 millió doboz gyógyszer fogyott Romániában, írja a Ziarul Financiar. Ez 3 százalékos csökkenésnek felel meg 2023 azonos időszakához képest.
Az ágazati árbevétel ellenben éves szinten 15 százalékkal nőtt, 8,1 milliárd lejre.
Az adatok azt mutatják, hogy egészségtelen folyamatok érvényesülnek a hazai gyógyszerpiacon. „Egyre kevesebb páciens jut hozzá a gyógyszerekhez, melyek egyre drágábbak. 2024 folyamán súlyosbodni fognak a finanszírozási gondok, mivel nőtt a drága gyógyszereknél alkalmazott árrés, s 28 új gyógyszer került be az ártámogatott termékek közé, ami éves szinten 4-10 milliárd lejjel növeli a forgalmat” - nyilatkozta Dragoș Damian, a kolozsvári Terapia gyógyszergyár vezérigazgatója.
Állítása szerint Romániában nem éri meg olcsó gyógyszereket gyártani. Ennek egyik oka az úgynevezett clawback adó, a másik pedig az, hogy a gyártóknak a termék árának a 25 százalékával megegyező értékű jutalékot kell fizetniük a gyógyszertáraknak, hogy forgalmazzák azokat. Emiatt egy 100 lejes gyógyszer esetén a hazai gyártók nyeresége 20 lej, míg például Lengyelországban ennek a háromszorosa.
„Az utóbbi hat-hét évben a román állam megduplázta a gyógyszerellátás finanszírozását, azonban a halálozási adatokban, a gyógyszerekhez való hozzáférésben és az egészségügyi rendszerbe vetett bizalomban nem mutatkozik meg” – mondja Dragoș Damian.