Hétpecsétes titokként kezeli a kormány, hogy mekkora széntartalékkal vágunk neki a télnek

A gáztartalék mennyiségét és a víztározók feltöltöttségét ellenben az állami szervek rendszeresen nyilvánosságra hozzák.

Nem árulják el az illetékesek, hogy mennyi szén van raktáron az országban, írja az economedia.ro. A szénkészlet mennyisége szerepel a Határozat az Országos Elektroenergetikai Rendszer biztonságos működésére vonatkozó intézkedések jóváhagyásáról címet viselő sürgősségi rendelettervezet 2-es számú mellékletében. Azonban, míg maga a tervezet nyilvános, addig a 2-es számú melléklete nem az.Fotó: Pixabay

Az economedia.ro a legnagyobb szénalapú áramtermelőnél, az Olténia Energetikai Komplexumnál (CEO) is érdeklődött, azonban elutasító választ kapott. „Az igényelt mennyiség az Energetikai Minisztérium honlapján közvitára bocsátott sürgősségi rendelettervezet 2-es számú mellékletében szerepel. A melléklet nem nyilvános” – reagált az állami vállalat a megkeresésre.

Azt tudni lehet, hogy a CEO általában 800 ezer tonna szenet szokott raktározni, s azt is, hogy a vállalat kitermelése az elmúlt években csökkent, ezért közbeszerzési eljárást írt ki lignit beszerzésére. „Ha drágábban is fogjuk megvásárolni a lignitit annál, amennyiért mi termeljük ki, összességében pluszban leszünk, mert jó áron tudjuk eladni az áramot, ami fedezi a költségeket” – nyilatkozta a közelmúltban Daniel Burlan, az Olténiai Energetikai Komplexum igazgatótanácsának elnöke.

Az economedia.ro arra is rákérdezett, hogyan fogja befolyásolni a drágán megvásárolt szén az abból előállított villanyáram árát. A vállalat erre is semmitmondó választ adott: „Az információk a sürgősségi rendelettervezet 2-es számú mellékletében szerepelnek. A melléklet nem nyilvános.”

Miközben a széntartalék mennyiségét államtitokként kezelik az illetékesek, a gáztartalék helyzete nyilvános. Szeptember közepén a Transgaz bejelentette, hogy a tározók feltöltöttsége elérte a 80 százalékot, az Nagy-Bege Zoltán, az Országos Energia-szabályozó Hatóság (ANRE) elnöke szerint pedig a fűtési idény kezdetéig ez 90 százalékra nő. Nyilvános információ az is, hogy Románia tárolási kapacitása 3,1 milliárd köbméter, tehát a 80 százalékos telítettség 2,48 milliárd, a 90 százalékos pedig 2,79 milliárd köbmétert jelent.

Az áramtermelés számára roppant fontos víztározók telítettsége szintén publikus, a környezetvédelmi tárca a napokban közölte, hogy 74,43 százalékon állnak. Mindezek fényében érthetetlen, miért pont a szénkészlet minősül hétpecsétes titoknak, bár az ok sejthető: Csak!

banner_IQYcRuKP_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_300x250.png
banner_C0oT6SvR_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_970x250.png
banner_M68UqZcM_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_728x90.png

Kapcsolódók

Kimaradt?