Ezek az intézkedések védenek bennünket az energiaárak robbanásától

Árplafon van a földgázon, de ennek ellenére többet fogunk fizetni a fűtésért, mint tavaly, azonban sokkal kevesebbet a piaci árnál.

Valószínűleg elég sokan félelemmel tekintenek az előttünk álló fűtési szezonra, egyesek fűtetlen lakást, mások megfizethetetlen számlákat látnak a lelki szemeik előtt. Pánikra nincs ok, az előttünk álló télen biztosan nem lesz gázhiány, a tározók jelenlegi feltöltöttségi foka és a belföldi termelés együttesen jelentik erre a garanciát.

Fotó: Szász István Szilárd

Ugyanakkor tagadhatatlan, hogy a gáz és a villanyáram ára is az egekben jár, kormányzati szabályozás nélkül mindkettő megfizethetetlen volna családok százezrei számára. Szerencsére a hazai fogyasztók elsöprő többsége 2023. március 31-ig nem piaci, hanem szabályozott, államilag szubvencionált áron kapja a gázt és az áramot.

Előbbi esetében a lakossági fogyasztókra érvényes árplafon 0,31 lej/kWh, ami tartalmazza az áfát is. Tény, hogy ez valamivel magasabb a tavalyi fűtési szezon árainál, azonban meg sem közelíti az aktuális piaci árakat, melyekkel összehasonlítva kifejezetten barátinak minősül. Hatalmas pozitívum az is, hogy az árplafon nincs fogyasztási küszöbértékhez kötve, bármennyi gázt használunk, a szolgáltató maximum ennyit számlázhat. Az árplafont a szolgáltatók automatikusan alkalmazzák, nem kell kérvényezni.

A cégek, önkormányzatok és intézmények kicsivel többet, 0,37 lej/kWh-t fognak fizetni a földgázért.

A villanyáram tekintetében a kormány 0,68 lej/kWh-ban maximálta az árat havi 100 kWh fogyasztás alatt, míg 100 és 300 kWh között 0,80 lej/kWh-ban. Ezek az árak, a gázhoz hasonlóan, szintén tartalmazzák az áfát. Fontos részlet, hogy az ügyfelek nem az aktuális fogyasztás alapján kerülnek egyik vagy másik árkategóriába, hanem a tavalyi fogyasztást veszik alapul.        

Havi 300 kWh fölött jön a feketeleves

Azoknak, akik havi 300 kWh-nál többet fogyasztanak, érdemes lenne mihamarabb szolgáltatót váltaniuk, s leszerződniük a Hidroelectricával. Háromszéken ennek 0,73 lej/kWh az aktuális ajánlata, míg a második legjobb ár, az RCS&RDS-é már 1,52 lej/kWh, az Electrcáé pedig 1,73 lej/kWh. Aki árammal fűt, s nem a Hidroelectrica ügyfele, az idén télen a gatyáját is rá fogja fizetni a villanyszámlára.

Az önkormányzatok, az intézmények és a cégek, a nagyvállalatok kivételével 1 lej/kWh áron kapják a villanyáramot.       

Sok család számára az energia még szabályozott áron is nehezen megfizethető luxuscikknek számítana, ezek azonban igényelhetik a kiadásaik részleges megtérítését. Ez azokra is érvényes, akik folyékony vagy szilárd tüzelővel fűtenek. A kiszolgáltatott fogyasztókra vonatkozó 226-os törvény értelmében akkor jár fűtéstámogatás, ha egy családban az egy főre eső havi bevétel nem haladja meg az 1386 lejt. Egyedülálló személyek esetében a küszöbérték 2053 lej. Ezt a két határértéket tavaly állapították meg, megtörténhet, hogy idén módosítani fogják, s ugyanez érvényes a támogatási referenciaösszegekre is.  

Jelenleg az üzemanyagot is szabályozott áron, a piaci árnál literenként 50 banival olcsóbban vásárolhatjuk. Ez a szabályozás csak szeptember végéig van érvényben, nagy kérdés, hogy meghosszabbítja-e a kormány.

Az energetikai támogatások köre tovább bővülhet, a kormány asztalán van ugyanis a környezetvédelmi tárca javaslata, melynek értelmében köbméterenként 150 lej támogatás járna 5 köbméter tűzifa vásárlására. Tánczos Barna szakminiszter elmondása szerint a támogatás nem volna jövedelemfüggő, azonban igényléshez lenne kötve, s utólag kapná meg a vásárló. A támogatásra csak azok volnának jogosultak, akik számlával tudnák igazolni, hogy törvényes forrásból szerezték be a tüzelőt.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?