Szakértő: veszélyes volna a szabályozott energetikai piachoz való visszatérés

Ezzel a kormány azt kockáztatná, hogy az EU kötelezettségszegési indít Románia ellen.

Kormánypárti politikusok célozgattak arra az elmúlt időszakban, hogy az elszabadult energiaárak megfékezése céljából ideiglenesen vissza lehetne állítani a piac hatósági szabályozását, azonban Dumitru Chisăliță, az Intelligens Energia Egyesület elnöke szerint ez értelmetlen, ráadásul veszélyes volna.Alternatív lépéseket sürget az Intelligens Energia Egyesület | Fotó: Agerpres

„Nem lehet április 1-től szabályozni az energiapiacot, mivel már nincsenek le nem kötött kapacitások, tehát nem nagyon van mit szabályozni. Lehet erőltetni a dolgokat, és felbontani szerződéseket, de ez nagyon bonyolult és nagyon veszélyes” – nyilatkozta a független ágazati szakembereket tömörítő civil szervezet vezetője.

Chisăliță szerint a piac újbóli államis szabályozása esetén számíthantunk arra, hogy az Európai Unió kötelezettségszegési eljárást indít Románia ellen, s bírságot kellene fizetnünk. „Ugyanakkor az alacsony belső árak növekvő gázexportot jelentenek. Ha be akarnánk tiltani az exportot, az újabb kötelezettségszegési eljárást, újabb problémákat vonna maga után. Ráadásul az energetikai hatékonyságot célzó projektek nem lennének többé kifizetődőek, mert senkit nem érdekelne, hogy hatékonyabbá tegye a fogyasztását és csökkentse a kiadásait” – állítja a szakember.

Az Intelligens Energia Egyesület ugyanakkor annak a híve, hogy az állam tegyen lépéseket az árak kordában tartása érdekében, de ne a piac szabályozása által. Véleményük szerint 12 hónapos időtartamra felső határt lehetne szabni a profitrátának az energiatermelők és a szolgáltatók számára, ami az árak csökkenését vonná maga után. A szervezet javasolja, hogy a kormány ideiglenesen csökkentse 0 százalékra az áfát és a jövedéki adót a földgáz és a villanyáram esetében.

Indokoltnak látják a kiszolgáltatott fogyasztó meghatározási kritériumainak az enyhítését is, hogy ezáltal a jelenleginél többen részesülhessenek az energiaköltségek részleges- vagy teljes kompenzációjában.

Kapcsolódók

banner_bcxvIA0Y_2.jpg

Kimaradt?