Újdonságok az energiapiacon: költsége lehet a szolgáltatóváltásnak, és már nem ingyenes a gáz bevezetése

A szolgáltatóváltás és az elosztóhálózatra való csatlakozás díját az Országos Energiaár-szabályozó Hatóság (ANRE) állapítja meg ezentúl.

Két ponton is módosította a kormány az energetikai piac korábbi szabályozását, és mindkettő érinti a fogyasztók zsebét. A 123/2012-es törvényt módosító 143-as sürgősségi rendelet értelmében ezentúl bizonyos esetekben pénzbe kerül, ha gáz- vagy villanyáramszolgáltatót váltunk. Az új szabályozás értelmében a szolgáltató pénzbeli kárpótlást kérhet a tőle távozó fogyasztótól, amennyiben az határidő előtt bontja fel a rögzített tarifájú szerződést. Ez csak a mostantól megkötött szerződésekre vonatkozik, mivel a sürgősségi rendelet értelmében ennek szerepelnie kell a kétoldalú megállapodásban, a korábban megkötöttekben pedig nem lehetett ilyen kitétel.A változtatások méltatlanságokat szüntetnek meg | Fotó: AdobeStock

Uniós előírásnak tett eleget a kormány azzal, hogy ezt az előírást beemelte az energiaszolgáltatásra vonatkozó jogszabályba, mondja Nagy-Bege Zoltán, az Országos Energia-szabályozó Hatóság (ANRE) alelnöke.

„Mostanáig nagy különbség volt a fogyasztók és a szolgáltatók jogai között, az előbbiek javára. A szolgáltatók nem bonthatnak egyoldalúan szerződést, ellenben 21 napon belül el kell engedniük azt a fogyasztót, aki fel akarja bontani a szerződést” – mondja Nagy-Bege Zoltán. Ha sok fogyasztó távozik egy szolgáltatótól, azt veszteség éri, mivel előre lekötött egy bizonyos energiamennyiséget, melyet nem tud teljes egészében felhasználni.

A sürgősségi rendelet értelmében az ANRE 6 hónap alatt ki kell dolgozza a szabályt, amely alapján a szolgáltatók kiszámíthatják a szerződést bontó fogyasztóktól kérhető kárpótlás pontos értékét. Az elv az, hogy a szerződés- és a kártalanítás értékei összhangban kell legyenek, hangsúlyozza az ANRE alelnöke.

Méltánytalan ingyenesség

Változnak a gáz- és elektromos hálózathoz való csatlakozás feltételei is, megszűnik az ingyenesség. 2020 óta a magánszemélyek számára minden esetben térítésmentes volt gáz- és az áram bevezetése, a jogi személyek esetében pedig az volt a feltétel, hogy az új fogyasztási pont legfeljebb 2,5 km távolságra legyen a meglévő hálózattól.

Ezentúl a jogi személyeknek állniuk kell a csatlakozás teljes költségét, függetlenül attól, milyen messzire vannak a kiépített hálózattól, míg a magánszemélyek csak akkor fizetnek, ha a gáz/áram bevezetése többe kerül az átlagos csatlakoztatási díjnál. Ez utóbbit az ANRE január folyamán fogja megállapítani.

Az ingyenesség jól hangzik, mondja Nagy-Bege Zoltán, ingyenes dolgok azonban nincsenek. Nem volt ez másként ez esetben sem, a hálózatra való csatlakozás ugyanis csak a csatlakozó számára volt ingyenes, de a költségeket a már meglévő fogyasztók állták, akik korábban, amikor még mások voltak a szabályok, kifizették a saját csatlakozásukat is. Az ingyenes gázbevezetés miatt rövid idő alatt négyszeresére nőtt a kérelmek és a csatlakoztatási munkálatok száma, ami a kis szolgáltatóknak likviditási gondokat okozott.

Azon új ügyfelek, akiknek esetében a gáz/villany bevezetésének a költségei az ANRE által kiszámított átlagos érték alatt lesz, továbbra sem kell semmit fizessenek, a többiek pedig az átlag és a valós költségek különbözetét kell állják saját zsebből, magyarázza Nagy-Bege Zoltán.

Újdonság az is, hogy a szolgáltatók ezentúl kötelesek legalább háromhavonta leolvasni a gáz- és villanyórákat, és ugyanilyen rendszerességgel kibocsátani a számlát a valós fogyasztásról az átalánydíjat fizető fogyasztók számára.

Kapcsolódók

Kimaradt?