Az energiaszolgáltatók visszaélései is növelik az ipar költségeit

A szolgáltatók nem hajlandók hosszútávú szerződéseket kötni, mert azokkal kevesebbet keresnek.

Megduplázódott az energia részaránya a termelési költségekben, ami jelentős drágulásához fog vezetni, mondja Petru Ianc, a Román Kohászati Társaság elnöke. „Az energiával kapcsolatos költségek helyzete nagyon bonyolulttá vált. Az energia költségek nagyon fontosak a kohászatban, normális esetben a termelési költségek 12-30 százalékát teszik ki. Most azonban az arányuk nagyon megnőtt, szinte megduplázódott” – nyilatkozta Petru Ianc.

Ennek az egyik oka az, hogy a kohászati cégek nem tudnak hosszútávú szerződések alapján energiát, villanyáramot és földgázt vásárolni, a szolgáltatók ugyanis egyoldalúan felmondták ezeket a megállapodásokat. A vállalatok ezért kénytelenek a spotnak is nevezett azonnali piacról vásárolni, amely drágább, mint a határidős piac.

A kohászati cégek szakmai érdekvédelmi szervezetének a vezetője szerint ez egy abnormális állapot: „Az Európai Unió valamennyi országában az energiafogyasztás hosszútávú szerződések alapján történik. A hosszútávú  szerződések nagyjából azonos árral dolgoznak az egész Európai Unióban, plusz-mínusz 10 eurós eltéréssel. (…) Az azonnali piac egy kiegészítő piac, aminek stabilizáló szerepe van. Minden EU-tagállamban az azonnali piacon nagyon korlátozott mennyiségű energiával kereskednek. Németországban 10 százalék a részesedése a teljes piacból, máshol 15-20 százalék, nálunk azonban 40.”

Az energiaszolgáltatók visszaéléseire panaszkodik Marian Năstase, a slatinai Alro kombinát igazgatótanácsának elnöke is. Az ország legnagyobb  villanyáram fogyasztójának számító vállalattal több  szolgáltató is szerződést bontott, ezért jelenleg a drága spot piacról kénytelen  vásárolni a fehasznált energia mintegy harmadát, ami eddig 300 millió  lejes pluszkiadást jelentett.

A hosszútávú szerződések büntetést írnak elő annak egyoldalú felbontása esetén, azonban jelenleg ennek nincs elrettentő ereje. „Amikor a piac 600 lej/MWh-n áll, egy cégnek sem jelent problémát, hogy kifizessen 20 millió lej büntetést, mivel a felszabaduló energiát drágábban adja el, és nyer rajta 100 milliót” – nyilatkozta Marian Năstase az economica.net gazdasági portálnak.

Ianc szerint egy anomália az is, hogy Romániában a legdrágábban termelő, szénerőműveket üzemeltető cégek diktálják a villanyáram árát, bár az atomerőművek és a megújuló energiaforrásokat használó termelők sokkal olcsóbban dolgoznak. „Amikor a versenytársak egyike kétszer akkora áron kínálja az energiát, akkor el kellene tűnnie a piacról. A szenet felhasználó energiatermelőkre célzok, akiknek a termelési költségei duplái vagy triplái a Hidroelectrica vagy a Nuclearelectrica költségeinek. Paradox helyzet egy piacgazdaság számára, hogy a többi termelő igazodik ehhez az árhoz, bár sokkal kisebbek a költségeik” – nyilatkozta a Ziarul Financiar napilapnak Petru Ianc.

(Nyitókép: Agerpres)

Kapcsolódók

banner_bcxvIA0Y_2.jpg

Kimaradt?