Gázszámlák kompenzációja: a 25 százalékos állami támogatás lényegesen kevesebb is lehet

A 25 százalék a támogatás maximális értéke, sok fogyasztó ennél jóval kevesebbet fog kapni.

Elkészült az energiaár emelkedésének az állam által történő kompenzálására vonatkozó sürgősségi rendelet tervezete. A kompenzációs rendszer felettébb bonyolult, sok idegességet fog okozni azoknak, akik megpróbálják majd kiszámolni, hogy mekkora összegű támogatásra jogosultak.

A kompenzációt a november 1. és március 31. közti időszakban fizeti a kormány, elméletileg a fűtési időszakban. Gyakorlatilag a tervezet kidolgozói, valószínűleg takarékossági megfontolásból, lespóroltak legalább egy hónapot, a fűtési szezon ugyanis általában október közepe táján kezdődik, a Székelyföldön még korábban, s áprilisban ér véget.

A gázszámlának a 25 százalékát állja a kormány, azon lakossági fogyasztók esetében, akik az említett időintervallumban 80 és 960 köbméter közti mennyiséget használnak. A kompenzáció csakis azoknak jár, akik a 125 lej/MWh referenciaárnál drágábban vásárolják a gázt. Ennek a feltételnek igazán nem nehéz megfelelni, példának okáért a CEZ 260 lej/MWh-val fog számlázni az ügyfelek egy részének.

A 25 százalék azonban csak elméletben 25 százalék. A gyakorlatban ezt csak akkor kapja meg a fogyasztó, ha a kompenzáció levonását követően az általa fizetendő ár még mindig nagyobb a 125 lejes referenciaárnál. Tehát, ha valaki 260 lej/MWh áron kapja a gázt, akkor a 25 százalékos állami támogatást figyelembe véve, csak 195 lej/MWh-t kellene fizetnie. Ez több, mint 125, vagyis jogosult a számla értéke 25 százalékának a megtérítésére. Ez azt jelenti, hogy egy 1 000 lejes számlából 750 lejt kell kifizetnie.

Ha azonban a fogyasztónak a kompenzáció kivonása után kevesebbet kellene fizetnie a referenciaárnál, akkor nem jogosult a teljes összegű támogatásra. 125 lej 166,66 lejnek a háromnegyede, ez tehát az ár, amely fölött jár a teljes támogatás. Ha ennél olcsóbb a gáz, akkor a kompenzáció a fogyasztói ár és a referenciaár különbségével egyenértékű. Amennyiben a fogyasztó 150 lej/MWh áron kapja a gázt, akkor 25 lej/MWh támogatást fog kapni. Ez nem 25, hanem 16,6 százalékos kompenzációt jelent. Ezt a fogyasztót tehát az 1 000 lejes számlából 844 lej terheli.  

Mindebből az is következik, hogy a sürgősségi rendelet kidolgozói úgy gondolják, ha egy fogyasztó a tavalyi fűtési idényben 65 lej/MWh áron vásárolta a gázt, akkor idén minimum másfélszeres, 256 százalékos drágulás esetén indokolt kompenzálni a számlájának a negyedét.

A távfűtésre nem vonatkozik

A támogatásra azok is jogosultak, akik olyan lakásban élnek, melyet lépcsőház/tömbház szintű központi fűtése van. A városi távfűtési hálózatra kapcsolt háztartások nem esnek ezen tervezet hatálya alá.

Az áram esetén a kompenzáció értéke 0,21 lej/kWh. Itt is van azonban egy referenciaár, ami 0,68 lej/kWh, az elv pedig hasonló mint a gáznál. Ha a kompenzációt kivonva a teljes árból, a referenciaárnál nagyobb értéket kapunk, akkor jár a 0,21 lej/kWh. Ahhoz tehát, hogy egy fogyasztó megkapja a teljes értékű ártámogatást, minimum 0,90 lej/kWh áron kell kapnia az áramot a szolgáltatótól. Ha ennél olcsóbban számláz a szolgáltató, akkor kisebb a szubvenció, a fogyasztó pedig a referenciaárat fizeti, 0,68 lej/kWh-t. Ennél többet egyetlen lakossági fogyasztó sem fog fizetni az áramért.

Kapcsolódók

banner_bcxvIA0Y_2.jpg

Kimaradt?