Izzasztó tél vár a távfűtést használókra

A központi fűtés ára 70 százalékkal is nőhet az erdélyi nagyvárosokban.

Nagyon nehéz tél elé néz az ország, az égbe szökő gázár ugyanis súlyosan megterheli majd a legtöbb család költségvetését. A távfűtéssel melegedő háztartások sem képeznek kivételt, főleg azokban a városokban, ahol a hőenergiát földgázból állítják elő.

„Tavaly 80 lej/MWh áron vásároltuk a gázt, idén azonban 260 lej/MWh-ra nőtt az átlagár. Becsléseink szerint, ha semmi nem jön közbe, a gigakalória 70 százalékkal kellene dráguljon” – nyilatkozta Florin Birta polgármester a Bihoreanul hetilapnak.

A nagyváradi hőerőművet üzemeltető Termoficare Oradea tájékoztatása szerint a fűtési időszakra szükséges gázmennyiség 20 százalékát 260 lej/MWh áron kötötték le. A fennmaradó 80 százalékot a bécsi gáztőzsde aktuális árain fogja kapni a cég, melynél remélik, hogy a közeljövőben csökkenni fog az energiahordozó ára.

Nagyváradon 69 500 tömbház lakás és 3 200 családi ház használ távfűtést. Az önkormányzat júliusban egyszer már emelte a gigakalória lakossági fogyasztók által fizetendő árát, 7 lejjel, 283,14 lejre. Ezzel párhuzamosan nőtt az önkormányzati szubvenció is, 35 lejről 47,78-ra. A Termoficare Oradea időközben kérte az Országos Energiaár-szabályozó Hatóságtól, hogy engedélyezzen novembertől egy újabb drágítást, amit a gáz árának az emelkedése indokol.

A polgármester nem híve annak, hogy az önkormányzati támogatás további növelése révén mentesítsék részben a háztartásokat a megnövekedett költségektől. Florin Birta abban reménykedik, hogy a kormány januártól 19 százalékról 5-re mérsékeli a földgáz áfáját.

Múlt télen egy nagyváradi kétszobás panellakás fűtése 250-300 lejbe került. Amennyiben a távfűtés 70 százalékkal drágulna, amire minden esély megvan, az előttünk álló szezonban ugyanazon lakás lakói 425-510 lejt kellene fizessenek.

Ki fizeti a szubvenciót?

Aradon évről-évre csökken a távfűtési hálózatra kapcsolt lakások száma, mostanra kb. 30 ezer maradt. Bár a fűtési szezon kezdetéig már csak hozzávetőleg három hét van, a polgármesteri hivatal nem siet annak tisztázásával, mennyit kell majd fizetniük az aradiaknak a szolgáltatásért. Bognár Levente korábbi alpolgármester, jelenlegi önkormányzati képviselő elmondása szerint a városvezetés egyelőre nem terjesztett a testület elé semmilyen erre vonatkozó anyagot, tudomása szerint jelenleg a helyzet elemzése folyik.

Jelen pillanatban csak Nagyváradon drágább a távfűtés, mint Aradon, ahol az elmúlt télen a lakossági fogyasztóknak 280,77 lej/Gkal áron számlázott a szolgáltató. A lakosság a fogyasztói árnak csak az 57,65 százalékát fizeti, a különbözetet eddig az önkormányzat állta. Januárban, februárban és márciusban az önkormányzati szubvenció 12,557 millió lejt tett ki.

Az aradi önkormányzatnak nincsenek tartalékai, amiből szubvencionálni tudná a megdráguló távfűtést, mondja Bognár Levente. A város eddig 40 millió lejt igényelt a kormány tartalékalapjából, hogy az év végéig fedezni tudja a kiadásokat, melyben nincsenek benne a gáz drágulása miatti pluszköltségek. Egyelőre a művelődési intézmények dolgozóinak a novemberi és a decemberi bérére sincs fedezete az önkormányzatnak.

Az erdélyi városok többségében a rendszerváltást követően megszűnt a távfűtés. Nagyvárad után a legtöbb távfűtéses lakás Temesváron van, mintegy 57 ezer.

A kormány kidolgozott egy tervezetet a gázfogyasztók számára a drágulás részleges kompenzálására. Egyelőre nem világos, hogy ez csak az egyéni fogyasztókra vonatkozik-e, főleg, hogy a távfűtés árába már jelenleg is van építve egy kompenzáció, amit az önkormányzatok fizetnek.

(Nyitókép: Pixabay)

banner_IQYcRuKP_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_300x250.png
banner_C0oT6SvR_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_970x250.png
banner_M68UqZcM_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_728x90.png

Kapcsolódók

Kimaradt?