Fogadkozott a kormány, hogy extra adót vet ki az energiakereskedőkre, semmi sem lett belőle

A kereskedő cégek bevételeinek 2 százalékát tette volna ki az új adó, aztán a kormány nagyvonalúan és csendben letett róla.

Nagy csinnadrattával jelentette be korábban a kormány, hogy az energiaárak kordában tartásának érdekében extra adóval fogja sújtani az energiakereskedőket. Ezek a cégek sem nem termelők, sem nem szolgáltatók, kizárólag közvetítő szerepet töltenek be ezen piaci szereplők között, a lakossági fogyasztóknak nincs közvetlen kapcsolatuk velük, zömük nem is hallott róluk.A kormány jobbnak látta ha békén hagyja a kereskedőket | Fotó: Agerpres

A fogyasztók április 1. utáni védelmét szolgáló intézkedéseket tartalmazó sürgősségi kormányrendelet eredeti változatában még szerepelt az extra adó, aminek értéke az árbevétel 2 százaléka lett volna. A jogszabály végső, immár a Hivatalos Közlönyben is megjelent változatából azonban csendben eltávolították a kitételt, így a kereskedők lettek az energiapiac egyedüli szereplői, akiknek a tevékenységét a kormány semmilyen módon nem korlátozza.

A termelőknek 80 százalékos extra adót kell fizetniük a 450 lej/MWh ár feletti bevételeik után. A szolgáltatók számára árplafont vezetett be a kormány: a villanyáram esetében ez 100kWh/hó fogyasztásig 0,68 lej/kWh, 300 kWh/hó fogyasztásig pedig 080 lej/kWh, míg a gáz esetében 0,31 lej/kWh a lakosságnak, s 0,37 lej/kWh a többi fogyasztónak. A legrosszabbul az elosztórendszereket működtető cégek jártak, melyek csak áprilistól kapnak kompenzációt az államtól azért, mert a hálózat megnövekedett költségeit nem háríthatják át a fogyasztókra, s azt sem azonnal, hanem öt év alatt fizeti ki a kormány.

A névtelenséghez ragaszkodó források szerint jó oka van annak, hogy a kormány ennyire kesztyűs kézzel bánt az energiakereskedőkkel. Az extra adó miatt a kereskedők drágítottak volna, aminek végső soron a kormány látta volna kárát. Mivel a szabadpiaci árakba a kormány nem szólhat bele, a fogyasztói árak azonban maximálva vannak, a különbözetet pedig a költségvetésből kell fedezni, az extra adóval a Ciucă-kabinet a saját kiadásait növelte volna.

A másik ok az, hogy mivel Románia nettó energiaimportőr, az importtal pedig a kereskedők foglalkoznak, így tehát fontos szereplői a piacnak, s a kormány nem akart nyomást helyezni rájuk.

Kapcsolódók

Kimaradt?