A progresszív adórendszer bevezetését ajánlja a Nemzetközi Valutaalap

Az IMF szerint Románia államháztartása továbbra is fenntarthatatlan, több bevételre van szükség.

Idén 6 százalékos lesz Románia GDP-arányos költségvetési hiánya a Nemzetközi Valutaalap (IMF) szerint. A nemzetközi pénzügyi szervezet szerint a bukaresti kormány eddig elfogadott megszorító intézkedései nem elegendőek ahhoz, hogy az államháztartás fenntarthatóvá váljon. További intézkedések híján a jövő évi deficit meg fogja haladni az 5 százalékot, írja az economedia.ro.Fotó: un.org

Ahhoz, hogy az államháztartás fenntarthatóvá váljon, a költségvetési bevételeket hozzávetőleg a GDP 2 százalékával kellene növelni.

Az IMF üdvözli az adómentességek részleges felszámolását, de úgy véli, hogy ezeket a privilégiumokat teljesen meg kell szüntetni. A szervezet azt ajánlja a Ciolacu-kabinetnek, hogy fontolja meg a progresszív adórendszerhez való visszatérést. A Nemzetközi Valutaalap elhibázottnak tartja a nagyvállalatokra kivetett, az árbevételen alapuló forgalmi adó bevezetését.

Az IMF szakértői hangsúlyozzák, hogy az előre láthatóság és a tervezhetőség nagyon fontosak a pénzügyi- és az adópolitika terén. „Az új adóügyi reformok idejében való bejelentése hozzásegíti majd a cégeket és a háztartásokat, hogy alkalmazkodjanak ezekhez” – olvasható a jelentésben. Ezzel arra céloznak, hogy Romániában bevett gyakorlatnak számít az egyik napról a másikra alkalmazott adóemelés, illetve új adók bevezetése.

A Nemzetközi Valutaalap helyesnek tartja a nyugdíjreformot, azonban hangsúlyozza, hogy a kezdeti időszakban megemeli a kiadásokat, növelve a költségvetésre nehezedő nyomást.  

A nemzetközi pénzügyi szervezet arra számít, hogy az ország gazdasága idén 2,25, jövőre pedig 2,75 százalékkal fog nőni.  

Nyitókép: Pexels

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT
banner_IQYcRuKP_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_300x250.png
banner_C0oT6SvR_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_970x250.png
banner_M68UqZcM_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_728x90.png

Kapcsolódók

Kimaradt?