Szabadulás a függőségtől: százak számára Magyarózdon át vezetett az út

Tizennyolc év alatt mintegy 600 alkoholista, kábítószer- és szerencsejáték-függő fordult meg a magyarózdi terápiás otthonban. A gyógyultan távozók aránya meghaladja a 60 százalékot, mondja az otthont működő Bonus Pastor Alapítvány munkatársa.

A bejárati ajtó melletti polcon cipők sorakoznak példás rendben. Az előtérben az a fajta rideg pedantéria uralkodik, amely a kizárólag férfiak által belakott terekre jellemző. Egy harmincas évei elején járó férfi fogad, A.-ként mutatkozik be. Felszabadult, és ugyanakkor komoly és céltudatos ember benyomását kelti, ha nem tudnám, meg sem fordulna a fejemben, hogy szenvedélybeteg. A. közel fél éve a függőségekkel küzdők számára létesített magyarózdi terápiás otthon lakója.

Fotó: Pixabay

A Bonus Pastor Alapítvány által működtetett, 2005-ben megnyitott intézményre nagy szükség van, Románia ugyanis nemzetközi viszonylatban az élbolyba tartozik az alkoholfogyasztás tekintetében. Az Eurostat legfrissebb adatai szerint idehaza a felnőttek 35 százaléka fogyaszt havonta legalább egyszer túlzott mennyiségű alkoholt. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) meghatározása szerint a túlzott mennyiség minimum negyed liter tömény italnál, 4 liter sörnél vagy háromnegyed liter bornál kezdődik. A Pekry/Radák-kastély egykori magtárában kialakított terápiás központban azonban nem csupán alkoholistákat, hanem más típusú függőségekkel küszködőket is fogadnak.

A. kábítószerfogyasztó és szerencsejáték függő volt, egyre inkább elmerült a szenvedélyeiben. „Annyi erőm még volt, hogy segítséget tudjak kérni” – idézi fel a mélypontot, mely egyben fordulópontot is jelentett az életében.

Egy otthon a komplex felépülésért

A magyarózdi terápiás otthonban a Kanadában kidolgozott Portage módszert alkalmazzák, mondja Horváth Mária programfelelős. „Ez a komplex felépülést célozza meg személyiségfejlesztésen, viselkedésterápián és kompetenciák fejlesztésén keresztül. Akik bekerülnek a terápiás otthonba, támogató, befogadó, bátorító közegre találnak” – nyilatkozta a Bonus Pastor Alapítvány munkatársa.

Az otthonban pontosan megszabott napi program szerint zajlik az élet. A bentlakók 6:45-kor kelnek, tornáznak, 7 és 7:15 között pedig a kávéosztás zajlik. Az otthonban nagy jelentőséget tulajdonítanak a pontosságnak, így aztán, a bentlakók által hozott szabály alapján, aki elkésik, annak nem jár kávé. Az étkezésekről való késésnek nincs ilyen súlyú következménye.

Egykori magtárban működik a terápiás otthon | A szerző felvétele

A napi programnak része a reggeli találkozás, ekkor kerül sor az üzenet és az ima közös felolvasására. „Alkoholista, drogos játékos vagyok. (…) Azért jöttem ide, mert szeretnék őszintén szembenézni a múltammal, megérteni, hogyan jutottam el idáig s megtalálni a kivezető utat. Azért vagyok itt, mert remélem, hogy segítségetekkel megtanulok hinni Istenben, bízni önmagamban és az emberekben. (…) Szeretném ha a mai nap is gyógyulásunknak, testi-, lelki felépülésünknek az eszköze lenne” – áll az üzenetben.

Az ima így szól: Istenem, adj lelki békét annak elfogadására, amin változtatni nem tudok, bátorságot, hogy változtassak azon, amin tudok, bölcsességet, hogy felismerjem a kettő közti különbséget, és hálás szívet, hogy Téged dicsőítselek mindezért!

A következő napi programpont az inspiráció, melynek során a lakók önmagukról beszélve próbálják a többieket motiválni, majd a megosztás és teherletétel következik. Ennek során gyakran olyan „titkok” hangzanak el, melyet a kinti életben az illető nem osztott meg senkivel. „Megkönnyebbüléssel jár, utána van hely új dolgok befogadására” – meséli A. Elmondása szerint nagy fontosságot tulajdonítanak az érzelmek felismerésének, annak, hogy ne csupán cselekvésékről, külső történésekről beszéljenek, hanem az azokhoz kapcsolódó emóciókról. Délutánonként csoportos foglalkozások zajlanak, olyan témákban, mint például a függőség felismerése, az indulatok kezelése. 

Hetente két-három alkalommal úgynevezett visszajelző kört tartanak, melynek célja, hogy mindenki szembesüljön azzal, hogyan látják a társai, hol tart a fejlődésben. A takarítás szintén a mindennapi program része, ami alól csak azok vannak felmentve, akik fóliaházban kertészkednek, illetve az asztalosműhelybe vagy kaszálásra vannak beosztva.

A nap egyik legfontosabb pillanata az esti érzéskör, hangsúlyozza beszélgetőtársam. Ennek a célja szintén az érzelmek tudatosításának és azok kifejezésének a megtanulása.

Az otthon lakóinak a munka és a terápiás foglalkozások mellett szabadidejük is van: olvashatnak, játszhatnak társasjátékokat - azonban a kártyázás tilos – asztaliteniszezhetnek, rendelkezésükre áll egy szerény konditerem, s az egykori csűrben kialakított sportpálya, hétvégén pedig filmnézés is van. Az otthon területén a kávézáson kívül egyetlen függőséget tolerálnak, a dohányzást, a napi maximális cigarettaadag egy csomagban van megszabva. Telefonálni esténként, egy adott időintervallumban szabad, legfeljebb két beszélgetést lebonyolítva, a bejövő hívás időtartama 10 perc, a kimenőé 5 perc lehet. Két hónap elteltével hétvégi kimenőre mehetnek a lakók.

Az egykori istállóból sportterem lett | A szerző felvétele

A lakók kétágyas szobákban laknak, s egy közösséget alkotnak. „Ennek a háznak a működése az egymás iránti tiszteleten alapul” – hangsúlyozza.

A terápia maximális időtartama kilenc hónap, de vannak aki csak hat hónapot töltenek az otthonban. Bár már közel fél éve él Magyarózdon, A. úgy érzi, hogy repül az idő. „Ajándékként fogom fel, hogy kilenc hónapon át magammal foglalkozhatok. Kezdek felnőni, megtanultam szembenézni saját magammal, azokkal a dolgokkal, melyeket megtettem, s amikre nem vagyok büszke” – mondja.

Kezdetben voltak elvonási tünetei, kellemetlen fizikai szimptómák, például izomgörcs formájában, azonban állítja, hogy mióta beköltözött az otthonba, soha nem érzett sóvárgást kábítószer vagy szerencsejáték iránt. Az első időszakban azonban, hosszú heteken át álmaiban rendszeresen megjelentek függőségének tárgyai, hozzávetőleg másfél hónapja, hogy nem jelentkeznek ilyen álomképek.

Elmondása szerint bizalommal érkezett az otthonba, s az elején nagyon a folyó történésekre koncentrált. „Most már tervezem a kinti életemet” – árulja el.   

A motiváció az elsődleges   

Az otthonnak jelenleg 12 lakója van, s mostanáig mintegy 600-an fordultak meg benne. Azok aránya, akik megszabadultak a függőségüktől, meghaladja a 60 százalékot, mondja Horváth Mária. A sikeres felépülés – ahogy a függőség kialakulása is – nagyon sok tényezőtől függ. „Az elsődleges a motiváció, a változtatni akarás. Sokan külső motiváció, például rábeszélés, családi nyomás hatására költöznek be, de a külső motiváció idővel belső motivációvá válhat” – magyarázza a programfelelős.

A Bonus Pastor hívő reformátusok által működtetett, keresztény szellemiségű szervezet, s ezt a szellemiséget, nem erőszakos módon, igyekeznek belevinni a terápiás folyamatba is. „Úgy gondoljuk, hogy ez egy plusz, amit hozzá tudunk tenni a terápiás felépülési programhoz. Az Istennel való élő kapcsolat segítséget jelent azok számára, akik bele tudnak fogózni” – mondja Horváth Mária.

„Ha nem lenne a magyarózdi otthon, valószínűleg már és sem volnék” – jelenti ki mély meggyőződéssel P., aki jó másfél évtizeddel ezelőtt alkoholistaként került be a terápiás otthonba. Azóta nem tett a szájába szeszes italt. A hűtőjében mindig van sör és gyomorkeserű, időnként pálinka is, de csakis a vendégek számára, ő maga nem nyúl hozzájuk. Miután kijött az otthonból egy meleg tavaszi napon, elhaladva egy söröző nyárikertje mellett, elfogta a vágy, hogy megigyon egy korsó hideg, gyöngyöző sört. Egyetlen egyet. De nem itta meg, mert arra gondolt, lehet, hogy az első után jönne a második, a harmadik, s onnantól nem volna megállás. Elképzelhetőnek tartja, hogy van olyan korábbi alkoholista, aki képes szeszes italt inni szigorú mértéket tartva, de ő nem akart kockáztatni. Úgy gondolta, hogy nem éri meg.  

A korábbi években az államtól kapott anyagi juttatás a magyarózdi központ működési költségeinek kevesebb, mint 10 százalékát tette ki, idéntől ez kb. 20 százalékra nőtt. A terápiás otthonba anyagi hozzájárulás ellenében lehet beköltözni, azonban még senkit sem utasítottak el pénzügyi megfontolásból, szögezi le Horváth Mária.

A függőségből mindig van kivezető út, hangsúlyozza a programfelelős. A magyarózdi terápiás otthon azok számára létesült, akik eldöntötték, hogy elindulnak ezen a úton.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?