Sophilia, a székelyföldi női DJ: „a zene mindenkié, nem számít, ki honnan jött és milyen nemű”
A lemezlovas hivatás egyike azoknak, amiket „férfias szakmaként” emlegetünk: a köztudatban a DJ (az angol disk jockey rividítése) férfi, és ha netán mégis nő bukkan fel a keverőpult mögött, jókora csodálkozást okozhat. Hát még akkor, ha ezt a csöppet sem szokványos hivatást Székelyföldön űzi! A kézdivásárhelyi származású Cora Zsófia, művésznevén Sophilia ezek ellenére is egyre ismertebb: vasárnap például a VIBE Fesztivál színpadán lép fel, de már több városban is buliztak fiatalok a szerzeményeire. Hitvallása, hogy a közönség lelkiállapotához, stílusához kell igazítani a zenét, és máris mindegy, hogy napjaink kedvencei vagy az elmúlt évek, évtizedek slágerei szólnak.
Cora Zsófia jelenleg Kolozsváron él, nemrég fejezte be a mesterképzést a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Politika-, Közigazgatás- és Kommunikációtudományi Karán. „Itt végeztem az alapképzést is kommunikáció szakon. Nappal közösségimédia- és marketingszakemberként dolgozom, emellett rendezvényszervezéssel foglalkozom, éjjel pedig Sophilia néven lemezlovasként alkotok és zenélek” – osztja meg velünk, míg különleges életútjáról beszélgetünk. Érdeklődésünket akkor kelti fel, amikor a VIBE Fesztivál programját böngészve meglátjuk női DJ-ként a fellépők között.
Mint mondja, a munkahelye és a lemezlovas életmód közti egyensúly megtartása számára nem teher, hiszen mindkettő ugyanolyan fontos számára, mindkettőt szereti, mi több, az egyetemen szerzett tudás segíti őt abban, hogy személyes márkáját szakszerűen építse fel és az online jelenlétét erősítse. „Csak az elektronikus műfaj zenéit játszom, ezen belül pedig a minimál és deep stílust kedvelem. A minimál szó ne tévesszen meg senkit, olyan zenéket preferálok, amelyekben mély és ütemes ritmusok vannak, amelyekre a közönség tud táncolni, ahol a hangsúly a ritmusra és a groove-ra helyeződik” – ismerteti stílusát.
Cora Zsófia az elektronikus zenével először a baráti társaságában találkozott 2016 környékén. „Amikor meghallottam, azonnal megfogott, utána hasonló zenéket kerestem és hallgattam. Kezdetben zöldfülűként úgy tudtam, hogy a lemezlovas egyben producer is, tehát csak saját szerzeményeket játszik. Így kezdtem el zenéket alkotni, majd kisebb privát bulikon fellépni, később saját felszerelést vettem, ebben a szüleim is támogattak, néhány éve például hangfalakat kaptam tőlük” – osztja meg velünk, majd hozzáteszi, ahogy a témába jobban beleásta magát, rájött, a fellépés nem csak arról szól, hogy zenéket produkál, hanem leginkább arról, hogy olyanokat válogat össze, amelyek passzolnak egymással, hangulatot adnak át.
„A fellépéseken azt szeretem, hogy a zenék mindenkinek más történetet mesélnek, ugyanazon a helyen voltunk, ugyanazt hallgattuk, de mindannyian más érzéssel távozunk. A szettjeimre a dinamikusság és a változatosság jellemző, előre készülök, azonban a zenék sorrendjét nem határozom meg. A közönséggel kapcsolatot teremtve, a reakciókat figyelve döntöm el, hogy a mixet hogyan építem fel. Amikor elkezdtem, csak az lebegett a szemem előtt, hogy zenélni szeretnék. Most is ezt vallom: a zene univerzális, nem számít, ki honnan jött és milyen nemű. Szeretnék inspirálni másokat arra, hogy legyenek nyitottak, szabadok és csinálják azt, amihez kedvük van”.
Ennek a hitvallásnak hódol a Vibe Fesztiválon is, amelyre az első nagyobb fellépéseként tekint, de az elmúlt években több helyen is megfordult, leginkább Kézdivásárhelyen, valamint Szentegyházán és Sepsiszentgyörgyön. Néhány hónapja pedig volt lehetősége Kolozsváron, a Flying Circus klubban is zenélni. Tapasztalatai szerint kevés női lemezlovas van, a fesztiválok felhozatalában 80-90 százalékban férfiak zenélnek. És előfordul, hogy megjegyzéseket tesznek, ugyanis a köztudatban a lemezlovasság „férfias szakma”, pozitív tapasztalatokból mégis több van.
„Néhány éve, a reggelig tartó buli végén egy fiú azt mondta, hogy nő létemre jó zenéket játszom. Ezzel szemben a lemezlovas társaim – nagyrészt férfiak – mindenhol tárt karokkal fogadtak. A karrierem kezdetén például a kézdivásárhelyi lemezlovas közösség fogadott be, a környéken több helyre hívtak, segítettek abban, hogy megtanuljam, hogyan működik a lejátszó. Pozitív élmény volt, hogy partnetként tekintettek rám és lehetőséget adtak, hogy megmutathassam magam. Az elindulásban Akhos és Dubgrade sokat segített” – lelkendezik Sophilia, aki külön örül annak, hogy ha valahol DJ-ként mutatkozik be, nagy érdeklődéssel kérdezik arról, hol tudják meghallgatni, és megjegyzik, örülnek, hogy Székelyföldön is van női lemezlovas.
A DJ-nek csak este van munkája?
Cora Zsófia elmondása szerint a lemezlovas a hétköznapi életben is lemezlovas, nemcsak a bulikon. Azért, hogy a fellépés jól sikerüljön, felkészülésre, zeneválogatásra van szükség, és az egyik legfontosabb teendője a zenék felfedezése, amelyekből nem feltétlenül a legújabbakat kell keresni.
„Amikor fellépésre készülök, feltérképezem a közönséget, a hely hangulatát, és eszerint választom ki, hogy milyen zenéket viszek. Arra törekszem, hogy a szettem minél változatosabb és különlegesebb legyen – belecsempészve néhány ismertebb zenét is. A zenéket a Bandcamp-ről vásárolom, fontosnak tartom ezzel támogatni a producereket munkáját”.
Cora Zsófia az évek során több ezer zenét gyűjtött össze, és úgy érzi, szenvedélyében az a szép, hogy nem kell feszengenie azon, hogy az aktuális trend szerint haladjon vagy a legújabb zenéket játssza, hiszen van olyan zeneszám is, amit 2011-ben adtak ki, de a fellépésein mindmáig népszerű. Ugyanakkor hálás azért, hogy a lemezlovas társaival segítik egymást a zenebeszerzés folyamatában, és olyan saját szerzeményeket is megosztanak egymással, amelyek még nem kerültek kiadásra.
„Szeretem annyira beleásni magam, hogy olyanokat találjak, amelyek nem sok helyen elérhetők, így wow-élményt tudok nyújtani. A délutánjaim nagy részét az teszi ki, hogy otthon gyakorlok, mixelek a kontrolleremen. Ez feltölt, ilyenkor néhány óráig csak a zenére koncentrálok” – mondja, majd hozzáteszi, fontosnak tartja, hogy tudását az online közegben is megmutassa, ezért mixeket tölt fel a SoundCloud-ra, ahol azokat bárki meghallgathatja és streamelheti. Ezekkel a platformokkal sok lemezkiadó, klub, rádió és fesztivál rendelkezik, ahol felkérés alapon podcast-adásban lehet saját mixeket mutatni.
Legfőbb célja az, hogy minél több saját zenét adjon ki, ugyanis szeretné, hogy néhány év múlva a szettje legalább 80 százalékát azok tegyék ki. „Ebből a szempontból a 2023-as év jól indult, februárban a francia Romanesco Records-nál megjelent a Flow Universe [RMNVA004] című zeném, amely jelenleg csak digitálisan érhető el. Idővel szeretnék bakelitlemezt is kiadni, hiszen az analóg hangzásnak teljesen más a hangulata. Vannak olyan zenéim is, amelyeket kizárólag az élő bulikban lehet hallani, így azok, akik eljönnek az eseményekre, egyedi élményt kaphatnak” – zárta beszélgetésünket.
CSAK SAJÁT