Olcsón kínál felejthetetlen élményt a Székelyföldi Bringás Vándortábor
Idén új útvonallal bővül a Székelyföldi Bringás Vándortábor kínálata, és a nyáron összesen 25 csoport számára szerveznek 7 napos és 280 kilométeres kerékpáros táborokat.
Ezek által a diákok és egyetemisták két keréken fedezhetik fel Székelyföld kulturális és természeti kincseit, ismerhetik meg a térség sokszínűségét a hagyományostól az innovatívig, miközben életre szóló élményekkel gazdagodnak. Bemelegítőként pedig ingyenes, egynapos bringás osztálykirándulásokra is lehet jelentkezni, hívják fel a figyelmet a szervezők.
Székelyföldön negyedik éve szervezik a bringás vándortábort, amit az Aktív Magyarország program és a Magyar Kerékpáros Turisztikai Szövetség (MAKETUSZ) támogat, így a résztvevő diákoknak elérhető áron tudnak élményekben gazdag kerékpáros táborokat szervezni. Az elmúlt három év során közel 800 fő ismerkedett meg Székelyfölddel. A legtávolabbi résztvevő New Yorkból, a legközelebbi pedig Háromszékről indult, számolt be Zsigmond József programkoordinátor.
Székelyföldön idéntől két útvonalat kínálnak. Az első Sepsiszentgyörgyről indul, Kézdivásárhely érintésével Csíkszentsimonon, Csíksomlyón és Baróton át vezet vissza a háromszéki megyeszékhelyre. Az új útvonal szintén Sepsiszentgyörgyről indul, ahonnan Csernátonba kerekeznek, majd Csíkszentsimon és Barót érintésével térnek vissza a háromszéki megyeszékhelyre. Erdővidéken két napot töltenek, hiszen elviszik őket a Vargyas-szorosba, a Szent Anna-tóhoz és a Mohos tőzegláphoz is.
Lehet már jelentkezni a bringás kalandokra
Idén, a nyár folyamán 25 csoportot indítanak és Erdély egész területéről várják a jelentkezőket, köztük osztályközösségeket és egyetemi hallgatókat is, mondta Zsigmond József, aki felhívta a figyelmet, hogy a jelentkezés már januárban elindult és egészen április végéig tart. További információ és jelentkezés a bringasvandor.hu weboldalon lehetséges.
Zsigmond József rámutatott, hogy a 7 napos bringás táborok résztvevőinek a szervezők biztosítják a kerékpárt, a védőfelszerelést, a szállást, étkezést, a programokat, a kísérőket és szállítják a csomagjaikat is. Mindennek fényében olcsó a tábor, hiszen a diákoknak mindössze 49 000 forintba (kb. 600 lejbe) kerül. A program támogatói ugyanis hozzátesznek résztvevőként további 120 000 forintot, a költségek fedezésére.
A Székelyföldi Bringás Vándortábor egy csapatba legtöbb 25 főt fogad, amelyből 22 diák és további 2 személy a kísérőtanár és egy tapasztalt túravezető. A részvétel 14 éves kortól lehetséges, mivel Romániában ennél fiatalabbak számára nem engedélyezett a közutakon való biciklizés.
Közösségi élmény és digitális detox
Sok a tévhit a túrák kapcsán, hangsúlyozta Gombos Zoltán. A székelyföldi tábor útvonalfelelőse szerint a 7 napos vándortábor ideje alatt a résztvevőknek összesen 280 kilométert és 3000 méter szintkülönbséget kell leküzdeniük, ám ez könnyen teljesíthető, az elmúlt évek során még senki nem adta fel. Ugyanakkor a program különlegessége, hogy a résztvevők olyan helyeket fedezhetnek fel, amelyeket más közlekedési módokon aligha vennének észre.
Az elmúlt években arányaiban több csoport érkezett Magyarországról és Kovászna megyéből, ezért a szervezők idén szeretnék, hogy a helyi diákok nagyobb számban vegyenek részt a programban, különösen Hargita és Maros megye fiataljait vonnák be.
Gombos Zoltán szerint a vándortábor valódi közösségi élményt kínál, illetve a résztvevők napokig távol maradnak a digitális eszközeiktől, miközben a természetben és a valós közösségi térben mozognak. Az élmény hatására sok fiatal döbben rá, hogy képes alkalmazkodni, teljesíteni és felfedezni saját határait.
Felkészítő képzés tanárok számára
Az egyhetes táborok előnye, hogy a tanárok válláról leveszik az adminisztratív terheket. A vándortáborban való részvételt megelőzően a tanárok számára külön képzési lehetőséget is biztosítanak. Erdélyben, az elmúlt három évben 44 pedagógus végezte el ezt a képzést Sepsiszentgyörgytől egészen Nagyváradig. Idén Marosvásárhely és Sepsiszentgyörgy ad otthont ezeknek a felkészítőknek.
A sepsiszentgyörgyi képzésre május 16–18. között kerül sor, és a kísérő tanárok ugyancsak a bringasvandor.hu oldalon jelentkezhetnek. Ahhoz, hogy a pedagógusok csoportkísérők lehessenek, el kell végezniük ezt a képzést, amelynek díja 250 lej. A tanárok ezért kreditpontot is kapnak, így ez egy okleveles, a tanügyi rendszerben is elismert képzés. Fontos viszont, hogy azok a tanárok, akik elvégzik a képzést, egyrészt ingyenesen vehetnek részt a Székelyföldi Bringás Vándortáborokban és kísérő tanárként 150 000 forint támogatást is kapnak.
A képzés során a tanárok elsajátítják az elsősegélynyújtás, a gyermekekkel való foglalkozás egy tábor során, valamint a túraszervezés alapjait. A szervezők célja, hogy azok a tanárok vegyenek részt a képzésen, akik valóban szeretnének csapatokat vinni a Bringás Vándortáborra.
Bemelegítőként egynapos, ingyenes bringás osztálykirándulások
Tavasztól a táborok nyári indulásáig, iskolai osztályok jelentkezhetnek a sport43.hu oldalon egynapos, ingyenes biciklis osztálykirándulásokra, amelyre a hét bármely napján van lehetőség, hívta fel a figyelmet Gombos Zoltán. Rámutatott: az egynapos túrák kiváló lehetőséget biztosítanak arra, hogy a résztvevők felkészüljenek a Székelyföldi Bringás Vándortáborra. Akár két-három alkalommal is gyakorolhatnak az osztállyal, mielőtt nekivágnának a nagyobb kihívásnak, és három előre kidolgozott útvonal közül is választhatnak.
A szervezők felhívták a figyelmet arra is, hogy a kirándulások ingyenesek! A diákok számára biztosítják a sisakot és a kerékpárt. Amennyiben szeretnének idegenvezetőt, aki segít az út során és szükség esetén javítja a kerékpárt, ezt külön lehet igényelni.
CSAK SAJÁT