Mi a jó szalonna titka? – A szakértő elárulta
A hagyományos ízek és a modern piac kihívásai közötti egyensúly megtalálása létfontosságú a húsipari vállalkozások számára. Hogyan maradhatnak versenyképesek a kisebb termelők? Milyen kihívásokkal, lehetőségekkel szembesülnek az ágazatban? Éder Tamás, a Magyar Húsiparosok Szövetségének elnöke segített eligazodni a húsipar aktuális helyzetével kapcsolatban, a hamarosan sorra kerülő Füst és só – Székelyföldi Szalonna Mustra elnevezéssel meghirdetett verseny apropóján, amelyet a Székely Gazdaszervezetek Egyesülete szervez a székelyföldi, húsipari termékeket gyártó és forgalmazó cégek számára. Azt is elárulta, mi a jó szalonna titka.
– Mennyire van kereslet a hagyományos, kézműves szalonnák és egyéb füstölt termékek iránt?
– A hagyományos, kézműves termékek iránti kereslet némileg növekedett az elmúlt évtizedben, amihez jelentősen hozzájárult a turizmus fejlődése. Amikor az emberek otthonról elutaznak pihenni más régiókba, akkor szeretnének valami mást enni, mást mint amit otthon a hétköznapokban az asztalra tesznek. Ez meglátszik a kézműves szalonnák és egyéb füstölt húskészítmények piacán is. De a hétköznapi átlagfogyasztók is egyre nagyobb érdeklődést mutatnak a hagyományos termékek iránt.
– Milyen kihívásokkal kell szembenézniük a kisebb húsfeldolgozó vállalkozásoknak manapság, akár itt Székelyföldön, akár Magyarországon?
– Az élelmiszerelőállítás bármely területén, így a húsiparban is, a kisebb húsfeldolgozók számára az egyik legnagyobb kihívás a termelés költséghatékonyságának biztosítása. A kis tételben való termelésnek a problémája az, hogy ha tömegterméket állít elő a vállalkozó, úgy valószínűleg nem lesz versenyképes, mert a gyártási költségek magasabbak lesznek, mint a nagyüzemi termelés esetén. Ezért kicsiben speciális, sajátosan fűszerezett, különleges termékeket lehet a tartós gazdasági siker reményében előállítani.
– Hogyan befolyásolják az élelmiszeripari trendek, például az egészségtudatos táplálkozás és a fenntarthatóság, a szalonna és egyéb húsipari termékek piacát?
– Európa ezen részén egyelőre nincs a különböző húsmentes táplálkozási mozgalmaknak olyan nagy súlya, mint Nyugat-Európa jónéhány országában, viszont a fiatalabbak között már gyakran találkozhatunk ezzel a fogyasztói szokással. De szerencsére az emberek döntő része tisztában van azzal, hogy a kiegyensúlyozott, egészséges étrendbe a szalonna és más húsipari termékek is beletartoznak. Ezen termékek mértékletes fogyasztása hozzájárul egészségünk megőrzéséhez.
– Mit tehetnek a székelyföldi húsipari vállalkozások a versenyképességük növelése érdekében?
– A hagyományos termékek előállítása esetében is célszerű a modern technológia adta lehetőségek kihasználása. Vagyis a technológia fejlesztése minden vállalkozás számára fontos követelmény ahhoz, hogy versenyképes lehessen a piacon. Emellett nagyon fontos az, hogy jól válasszák meg azt a terméket, termékcsoportot, amit előállítanak. Kicsiben csak speciális, különleges terméket érdemes készíteni, amelyik nem elsősorban az árával, hanem a különlegességével és a minőségével veszi fel a versenyt a kiskereskedelemben kapható tömegtermékekkel szemben. A kiskereskedelem és a HoReCa (Hotels; Restaurants; Cafés) szektor felé történő értékesítés mellett célszerű az online kereskedésben rejlő lehetőségeket is kihasználni.
Kapcsolódó
– A szalonna egyre felkapottabb eledellé válik. Sokan keresik a jó és finom terméket. Mi a jó szalonna titka?
– A legfontosabb a szalonna esetében is a jó alapanyag. Megfelelő fajtájú és nagyságú sertés szükséges ahhoz, hogy igazán jó szalonnát készíthessünk. A jól elvégzett sózás, a hosszú érlelés és a megfelelően végrehajtott hagyományos füstölés kiemelten fontos. Az igazán jó minőségű szalonnák gyártása során célszerű a nagyon visszafogott fűszer vagy adalékanyag felhasználása. A jó szalonna illata kellemesen füstös, az íze enyhén sós és a füstösségnek a szájban is érzékelhetőnek kell lennie. A megfelelően érlelt és füstölt szalonna fehér, esetleg halvány rózsaszín, enyhén szilárd, de ugyanakkor a szájban omlós is. Összegezve, a titok a jó alapanyagban, a szakavatottan és türelmesen elvégzett sózásban, a füstölésben és érlelésben rejlik.
(Nyitókép: Kulcsár Mária)
CSAK SAJÁT