Maszol: Az AI a nagyvilágban és itthon 2024-ben – Események és vélemények
Kiemelkedő volt, amikor a mesterséges intelligencia alkotta Bíró Ada elmondta a tudományos híreket a magyar köztévében, sorra fogadtak el idén határozatokat arról, hogy a kormányok hogyan is kezeljék a technológiai fejlődés e vívmányát, egymillióért elkelt egy humanoid robot alkotása – többek között ezek történtek 2024-ben az AI terén. Mi közben arról kérdeztük a szakértőket, hogyan érint minket a mesterséges intelligencia térnyerése. Összefoglalónkban a teljesség igénye nélkül szemezgetünk az idei AI-hoz kapcsolódó eseményekből és döntésekből, és olyan írásainkat ajánljuk (újra)olvasásra, melyekben szakértők szólalnak meg arról, hogyan is értelmezzük a fejleményeket e téren.
Nemcsak a ChatGPT-re kell gondolni, ha AI-ról van szó, hiszen itthon is egyre gyakrabban használatos több téren. Egy hazai ilyen esemény volt februárban Kolozsváron, amikor a mesterséges intelligencia segítségével mondhatták el véleményüket a diákok a romániai oktatási rendszerről.
Döntések és fejlemények
Márciusi fejlemény, hogy elsöprő többséggel elfogadták az ENSZ határozatát a mesterséges intelligencia szabályozásáról. Ez többek között az új technológiák hasznából való egyenlő részesedést hangsúlyozza, és azt is megfogalmazták, hogy a mesterséges intelligencia szabályozásáról még beszélgetni kell.
Április egyik kiemelkedő eseménye, hogy Bíró Ada, a mesterséges intelligencia segítségével megalkotott műsorvezető, elmondta a tudományos híreket a magyar köztévében, a Delta című műsorban.
Szintén áprilisban írtunk arról, hogy a mesterséges intelligencia akár választásokat is eldönthet, vigyázni kell a „hallucinációival”, és hogy hogyan játszott közre ártatlan emberek ezreinek a halálában.
Kapcsolódó
Májusban az Európai Bizottság a mesterséges intelligenciát (AI) felügyelő hivatalt hozott létre, amelynek feladata az AI alkalmazásának szabályozása lesz az új átfogó európai uniós rendelet keretében.
Kapcsolódó
Mit fontos tudni a mesterséges intelligenciáról, milyen lehetőségeket és veszélyeket hordoz magában, hogyan változtathatja meg a munkaerőpiacot, és hogy kell-e félni a használatától, erről beszélgettek szakértők Kolozsváron.
Kapcsolódó
Azt is megírtuk, mit tanítanak a Babeș-Bolyai Tudományegyetem Mesterséges intelligencia szakán. Idén nyáron már a második évfolyamra várták az angol nyelvű, hároméves képzésre a jelentkezőket a Matematika és Informatika Karon belül. Dr. Soós Anna egyetemi docenssel beszélgettünk, aki sok éve foglalkozik a mesterséges intelligenciával. Arra is rákérdeztünk, mit gondol arról, hogy ennyire népszerű lett ez a területe az informatikának, valamint az AI-hoz fűződő félelmekről, meg hogy egyáltalán mi az MI vagy AI.
Kapcsolódó
Még nyáron írtunk arról is, hogy a klímacélok ellen dolgozik a mesterséges intelligencia, ugyanis hatalmas az energiaigénye, növeli az üvegházhatású gázok kibocsátását. A Google akkoriban bejelentette, hogy az elmúlt öt évben a vállalat üvegházhatású gázkibocsátása 48 százalékkal emelkedett. Ez nagyrészt a mesterséges intelligencia számlájára írható, mely óriási energiazabáló.
Románia kormánya is eldöntötte, valamit kezdnie kell e vívmánnyal: júliusban határozattal jóváhagyták a mesterséges intelligenciára (AI) vonatkozó országos stratégiát, aminek a tervezetét még 2023 szeptemberében közvitára bocsátották.
Felismerjük-e a deepfake tartalmat?
A mesterséges intelligencia által létrehozott tartalmak már annyira tökéletesek, hogy könnyen becsaphatnak. Tesztelhetjük is magunkat, hogy mennyire vesszük észre mi valódi és mi a hamisítvány, az Országos Kiberbiztonsági Hatóság (DNSC) tesztje segítségével. Fotók és videófelvételek valódiságát kell megállapítani, ami bár első gondolatra egyszerűnek tűnhet, az egyre precízebb technológia könnyen becsaphatja az óvatlan megfigyelőt. A teszt év végi összefoglaló cikkünk megírásakor még elérhető volt.
A tanulásban segíthet Székelyföldön is
Székelyföldi AI-hoz kapcsolódó esemény, hogy ősszel bemutatták Csíkszeredában az EDUBOT – Kulcskompetenciák fejlesztése mesterséges intelligenciával támogatott chatbot technológián alapuló kevert tanulási módszerrel projektben elért eredményeket. A megyei tanács által bemutatta az EDUBOT mesterséges intelligencia által működtetett chatbot-ot, amely az oktatásban nyújthat átfogó támogatást, diákoknak és tanároknak egyaránt.
Mi lesz a munkahelyekkel?
Székely Imre, a Babeș-Bolyai Tudományegyetem (BBTE) Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának távoktatási igazgatója, makrogazdasági szakértő válaszolt nekünk arra, hogy mi is várható annak fényében, hogy a mesterséges intelligencia használata a gazdaságot is kihívások elég állítja.
Mivel a mesterséges intelligencia az eredeti tartalmakból tanul, nyilván van, aki nem tartja tisztességesnek, hogy az általa létrehozott alkotásokat használják fel. Októberben már több mint 13 ezren írták alá azt a petíciót, amiben az ellen tiltakoznak, hogy a jogdíj nélkül használják a művészeti alkotásokat a mesterséges intelligencia algoritmusainak fejlesztésére.
Novemberben egy izgalmas esemény volt, hogy egymillió euróért elkelt a világ első ultra-realisztikus robotjának műalkotása. Alan Turing brit matematikus portréja ezzel az első humanoid robot által készített műalkotás lett, amelyet árverésen értékesítettek. A robot elemezte is az alkotását, és azt mondta: „Munkám alapvető értéke, hogy képes katalizátorként szolgálni a feltörekvő technológiákról folytatott párbeszédhez”.
Decemberben is visszatértünk arra, hogy nem kompatibilis a mesterséges intelligencia és a klímaváltozás elleni küzdelem. Ezen a téren van mit javítani, hiszen a legtöbb AI-modellt meghajtó GPT-4 több mint fél liter vizet fogyaszt egy százszavas szöveg generálása közben.
CSAK SAJÁT