Háborog a művészvilág a mesterséges intelligencia miatt
Már több mint 13 ezren írták alá azt a petíciót, amiben az ellen tiltakoznak, hogy a jogdíj nélkül használják a művészeti alkotásokat a mesterséges intelligencia algoritmusainak fejlesztésére.
Az AFP alapján az Agerpres azt írta, hogy a kedden megfogalmazott állásfoglalás szerint tiltani kellene, hogy a művészek munkáit engedély nélkül használják, ez fenyegetés rájuk nézve, de ugyanakkor igazságtalan is a jövedelmük szempontjából.
A petíciót több híresség is aláírta, köztük Thom Yorke a Radioheadtől vagy a hollywoodi színésznő, Julianne Moore, de az irodalmi Nobel-díjas Kazuo Ishiguro és az ugyancsak ismert író, Harlan Coben is csatlakozott a kezdeményezéshez.
A hírügynökség emlékeztetett, hogy a nagy hollywoodi stúdiók az elmúlt években a mesterséges intelligencia segítségével „keltetettek életre” elhunyt sztárokat, ugyanakkor a harci jelenetekben és még a forgatókönyvírásban is használták a technológiát.
A The Guardian szerint a petíciót az az Ed Newton-Rex kezdeményezte, aki korábban jómaga a mesterséges intelligenciát érintő iparágban dolgozott. Úgy tudja, hogy a cégek nem fizetnek jogdíjat a tartalomért, amit felhasználnak az algoritmusaik „tanításához”. Márpedig ezek az anyagok elengedhetetlenek ahhoz, hogy utána a gép saját tartalmat tudjon generálni.
Emlékezetes, hogy tavaly több művész pert indított az OpenAI (ChatGPT) ellen „szisztematikus lopás” miatt, idén pedig több hollywoodi sztár lobbizott Kalifornia államban az AI szabályozása érdekében.
Vannak ugyanakkor művészek, akik támogatják a mesterséges intelligenciára irányuló fejlesztéseket. A Meta például épp múlt héten jelentette be, hogy együttműködési megállapodást kötött Casey Affleck színésszel és a horrorfilmeket gyártó Blumhouse stúdióval, hogy egy olyan programot teszteljenek, amelyik képes a mesterséges intelligencia segítségével filmet gyártani.
CSAK SAJÁT