Mit tanítanak a BBTE Mesterséges intelligencia szakán? –  dr. Soós Anna egyetemi docenssel, a tárgy oktatójával beszélgettünk

Tavaly kezdett a Mesterséges intelligencia szak első évfolyama a Babeș-Bolyai Tudományegyetemen, akkor még csak szeptemberi felvételin lehetett jelentkezni rá, mivel augusztusban jelent meg az indulását jóváhagyó kormányhatározat. Idén nyáron már a második évfolyamra várják az angol nyelvű, hároméves képzésre a jelentkezőket a Matematika és Informatika Karon belül. Ha nagy lesz érdeklődés a jövőben román és magyar nyelvű képzés indítására is lesz lehetőség, tudtuk meg dr. Soós Anna egyetemi docenstől, akit az új szakról kérdeztünk. Dr. Soós Anna többek között matematikai statisztikát, valószínűségszámítást és mesterséges intelligenciát oktat a karon. Az egyetemi tanár sok éve kezdett foglalkozni a mesterséges intelligenciával, ezért arra is rákérdeztünk, mit gondol arról, hogy ennyire népszerű lett ez a területe az informatikának, valamint az AI-hoz fűződő félelmekről, meg hogy egyáltalán mi az MI vagy AI.

– Kiknek szól, kiket várnak felvételizni a Mesterséges intelligencia szakra?

– A Mesterséges intelligencia szak az informatika iránt érdeklődő diákoknak szól, azoknak, akik majd ezen a területen szeretnének valamilyen karriert befutni. Amikor felveszik a hallgatót akár Informatika, akár Mesterséges intelligencia, akár Információmérnöki szakra – ezek azok, amelyek alkalmasak az informatikusi diploma megszerzésére –, mindegyiknél egyszer az elméleti alapokat tanulják meg. Az algoritmikát és az alapstruktúrákat mindenkinek meg kell tanulni. Utána következik az a része a szaknak, amely abba az irányba viszi őket, amelyet választottak. Aki a mesterséges intelligenciát választja, az a matematikának olyan részeit tanulja meg részletesebben, amelyekre neki szüksége lesz, ilyen például a valószínűségszámítás. Míg az informatikusoknak a valószínűségszámítás és statisztika egy félév összesen, a Mesterséges intelligencia szakon két félév szerepel valószínűségszámításból és statisztikából is. Mesterséges intelligencia tárgy első évben nincs még, hanem magasabb évfolyamon, amikor mindhárom szak hallgatói tanulnak valamilyen szinten mesterséges intelligenciát. Azokról a sajátos algoritmusokról van szó, amelyekkel a mesterséges intelligencia programok elkészülnek a továbbiakban. Erről tanul mindenki alapszinten. A Mesterséges intelligencia szak esetében viszont részletesebben és több féléven keresztül zajlanak azok a tanulmányok, amelyek ebbe az irányba mutatnak.

Illusztráció | Fotó forrása: Pexels

– Ön régóta foglalkozik vele, tanítja a mesterséges intelligencia tárgyat. Hogyan tekint arra, hogy egy ideje ennyire a figyelem középpontjába került ez a területet, lendületet kapva egyrészt a ChatGPT megjelenése óta?

– A mesterséges intelligencia az már elég régen felkeltette a matematikával, informatikával, jó barátságban levő kutatóknak, oktatóknak az érdeklődését, hisz arról szól – ha ötvenéves távlatban tekintünk rá –, hogy hogyan lehetne olyan algoritmusokat fejleszteni, amelyek az emberi gondolkodást szimulálják. Ez lenne a cél. Mikor én elkezdtem mesterséges intelligenciát tanítani, akkor még arról szólt a krónika, hogy a számítógép meg fogja verni a legjobb sakkozót. Volt ez az 1990-es években. Akkor is az volt a mesterséges intelligenciában a kihívás, hogy azt, amit az emberi agy megold, képes lesz-e a gép utánozni. Mint tudjuk, már rég legyőzte a go-játékost is. Egyre újabb agyfunkciókat próbálnak szimulálni, megnézni, hogy mi valósítható meg és mi nem. A mesterséges intelligencia – ha le akarom rövidíteni egy mondatba – nem más, mint egy nagyon jó adatbázis, sok-sok információ összegyűjtve, és olyan gyors kereső algoritmus, amely ebben az adatbázisban azt találja meg, amire szükség van. Például a sakkjáték során is az történik, hogy az adott lehetőségek közül ki kell választani azt, ami a legjobb, és akkor fog nyerni.

Illusztráció | Fotó forrása: Pexels
Ahogy a gépek gyorsasága, az algoritmusok gyorsasága fejlődött, egyre több feladatot tudunk megoldani. A ChatGPT sem más, mint egy nagy-nagy adathalmaz. Gyakorlatilag az internetről az összes adatot be tudja gyűjteni, és bizonyos szabályok szerint válogat a kért témára. Ezért van az, hogy kétszer ugyanazt sose adja ki, mert bizonyos valószínűséggel választja ezt vagy azt a szót. Attól függően, hogy mennyire sikerült például a magyar nyelv szabályait neki megtanítani, és mekkora az az adathalmaz, amelyikben keresgél, aszerint lesz fejlettebb, vagy kevésbé fejlett. Ezzel magyarázható az is, hogy ha angol nyelven kérünk valamit, bővebb eredményeket kapunk, mint magyarul vagy a románul, hiszen nagyobb az angol nyelvű adatbázisa.

– Mit gondol a félelmekről, amelyek felbukkannak a közbeszédben a mesterséges intelligenciához kapcsolódóan, hogy például annyira okos lesz, hogy önállóvá válik, és az emberre veszélyt jelent.

– Önállóvá nem válik, mert azt az algoritmust követi, amit tanítottunk neki. A félelmeket én eloszlatnám, hisz itt igazából az a feladatunk, hogy tanuljuk meg a megfelelő helyen használni.

Illusztráció | Fotó forrása: Pexels

– Visszatérve a hallgatókra, ők mikor és hogyan kezdenek el igazán mesterséges intelligenciával foglalkozni?

– Másodéven már foglalkoznak vele. Megtanulják a matematikai és informatikai alapokat, amelyek segítségével algoritmust kell írniuk. Egy adott feladat megoldására kell megfelelő algoritmust írniuk különböző technikákkal. Gyakorlatként írhatnak például egy go játékot, hogy az a géppel játsszon, vagy más logikai játékokat írhatnak, vagyis olyan dolgokat kell leszimulálniuk, amelyek emberek között működnek. Ezenkívül vannak a különböző technikák, például a neuronhálók megírása, azaz föl kell építeni egy struktúrát, amiben aztán a keresgélés történik.

– Mennyire befolyásolja, hogy mit oktatnak, az, hogy ekkora fejlődésben van ez a technika?

– Nyilván megtanulják azokat az alapokat is, amelyekkel például a ChatGPT működik, de alapvetően az első- és másodév az alap algoritmusok megtanulásáról szól. Ezért említettem a go játékot, ami egy klasszikus feladat szimulációra.

Illusztráció | Fotó forrása: Pexels

– A továbbiakban milyen karrierlehetőségek várják azokat, akik elvégzik ezt a szakot?

– Figyelembe véve, hogy akár a Google, akár a Microsoft vállalatok különböző termékeket bocsájtanak ki, amelyek a mesterséges intelligenciát egy adott területen használják, a Mesterséges intelligencia szak elvégzése egy olyan technikai felkészülést jelent, amivel ebbe az irányba könnyebben kapnak munkát. Nem feltétlenül csak az említett cégeknél, hiszen e technikákat egyre több cég fogja alkalmazni a jövőben is, a megszerzett képzésükkel könnyebben tudnak ezekbe bekapcsolódni a Mesterséges intelligencia szakot végzettek.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT



Kapcsolódók

Kimaradt?