Maszol: 5+5 idei írásunk a testi-lelki egészség és a gyereknevelés fontos kérdéseiről

Testi vagy lelki probléma, esetleg gyereknevelési kérdés – számos írásunk született ebben az évben ebben a kategóriában, amelyek megírásához szakértőket, orvosokat, pszichoterapeutákat kérdeztünk meg, vagy épp az érinettel beszélgettünk. Olyan témákról írtunk egészség és életmód témakörben, ami minket is érint, vagy szembejött velünk a hétköznapok során 2024-ben. Ezekből szemezgettünk: ötöt a testi egészségünkről és ötöt a lelki egészségünk és a gyereknevelés témaköréből.

1. Ami nemrég volt aktuális, az a Movember mozgalom, ami a férfi egészséget helyezi előtérbe, a férfiak szervi elváltozásaira és a pszichés problémáikra is felhívja a figyelmet.  A mozgalom Székelyföldön is létezik, ahol a férfi egészségtudatosság növelése még mindig kihívás. A mozgalom elindítójával és urológussal beszélgettünk.

2. Ünnepek után a mérlegre állva, január-februárban szökik neki nagy lendülettel az edzésnek a mai, ülő életmódot folytató emberek jó része. Inkább a fitnesztermeket látogatják. Ezekben azonban az edzők vagy jól, vagy kevésbé jól felkészültek.

Tavasz közeledtével kezdenek népszerűek lenni a fitnesztermek. | Fotó forrása: Unsplash

Itt jönnek a képbe a sportorvosok, akiknek a tanácsát kikérni – nem profi sportolóknak is – Nyugaton már hétköznapinak számít. Az esetleges sérülések megelőzéséhez, a helyes életvitelhez, valamint a teljesítmény növeléséhez adhatnak tanácsot a sportorvosok.

3. Az egészséges testsúly és étkezés kialakításának kérdése egyre gyakoribb égető probléma a gyermekek esetében is. Háziorvos és dietetikus adott tanácsot, hogy csináljuk, hogy jó legyen.

4. Nem most aktuális, de tavasszal az lesz: az allergia. A helyes kezelésről és a helytelen kezelés veszélyeiről beszélt nekünk az allergológus. Fontos tudnivaló, hogy a reklámozott orvosságok tüneti kezelésre valóak, és nem a valódi gyógyulást szolgálják. A tüneti kezelésnek pedig az a veszélye, hogy elfedi a betegség súlyosbodását, miközben a kezeletlen szénanátha, sőt még a kezelés alatt levő is, asztmává alakulhat.

5. Cukorbetegség: nincs kiút és gyógyulás, de meg lehet tanulni élni vele – erről beszélt nekünk egy cukorbeteg lány.

A testünk egészsége után, térjünk át lelkünk egészségére.

Többek között ezekről írtunk 2024-ben:

1. Beszámoltunk a sématerápiáról, amiről először beszélt Csíkszeredában a technika szakértője teltház előtt.  A módszer elsődleges célja önmagunk, a saját működésmódunk megértése, de természetesen mások viselkedésének értelmezésében is nagy segítségünkre lehet.

2. Talán elbagatellizálódik sokszor, nincs kibeszélve, pedig az is az élet egy fordulópontja, amikor a gyermekek elköltöznek, egyetemre mennek. Erről is érdemes beszélni. Ez az érzelmi kihívás hivatalos nevén az üres fészek szindróma – ehhez kapcsolódóan nyújt segítséget az általunk kérdezett klinikai szakpszichológus.

3. A bölcsőde, óvoda, iskola elkezdése mérföldkő az életünkben. Hogyan készüljünk, hogyan készítsük a gyermekünket, mit meséljünk neki – ebben ad tanácsot a szakember.

Akit inkább a bölcsőde- és óvodakezdés érdekelne, arról is írtunk itt.

4. Szintén gyerekneveléshez kapcsolódó kérdés, hogy mikortól hagyható otthon egyedül a gyermek. Húsz-harminc éve még mintha nem igazán aggódtak volna ezen a szülők, simán kulcsot kapott a nyakába a hatéves, és egyedül ment iskolába majd haza, és órákig volt egyedül, míg hazaértek a szülők. A mai körülményeket latolgatva azonban sok szülő ezt még nem tenné meg ebben a korban.

5. Végezetül tekintsünk egy kicsit a munkahelyünkre, munkakörülményeikre: jó vagy rossz ott a hangulat? Modla Zsuzsanna kulturális antropológus Pokoli főnökök című könyve a rémes vezetőkről szól, és erről beszélgettük személyesen vele. 

(Nyitókép forrása: Pexels)

CSAK SAJÁT

Kimaradt?