Erdély legjei – Kovászna megye: a Vargyas-szoros

Orbán Balázs a Vargyas-szorosról csaknem másfél századdal ezelőtt azt írta, „a természet e helyen annyi nagyszerűt, annyi megragadóan szépet halmozott egybe, hogy a bámulat valójában kimerül azoknak csudálásában.” Igaza volt: a szoros kétségkívül Erdély és Székelyföld egyik legszebb természeti látnivalója, amely különleges barlangjaival, mészkőszirtjeivel, szikláival és élővilágával feledhetetlen kaland a turisták és természetjárók életében. Erről akkor győződtünk meg, amikor a szorost az Elveszett Világ Természetvédelmi, Turista és Barlangász Egyesület szakembereivel körüljártuk.

A Vargyas-szoros napjainkban közkedvelt turista- és táborozóhely, ami egyszerre negatív és pozitív hatású, hiszen az érintetlen, idilli természet képe helyett odalátogatva emberektől zsizsegő erdőt, folyópartot és barlangokat kapunk. A zajongás és romboló tevékenység nem csupán a növényzetre, hanem az állatvilágra is negatívan hat, ezzel magyarázható például, hogy a szoros legnagyobb barlangjában, az Orbán Balázs-barlangban a denevérek számára elkerített élőhelyet alakítottak ki a szakemberek. Márton Csaba elmondása szerint nehéz a turistákkal megértetni, hogy csakis fényképet vigyenek magukkal, és semmi mást ne hagyjanak hátra a lábnyomukon kívül.

„Az Orbán-Balázs barlang volt a legelső, amit felkutattak- Sajnos azóta sokat romlott az állapota, a látogatók letördelték a cseppkőformációkat, rombarlanggá alakították” – részletezte Márton Csaba

Pedig a Vargyas-szoros évezredes múltra tekint vissza, és ezidáig képes volt a maga egyszerű valójában megmaradni, mert korábban az ember-természet kapcsolata bensőségesebben bontakozott ki. Barlangjait ősidőktől fogva ismerték és használták, főként menedékhelyül szolgáltak, erről tanúskodnak a kutatások során előkerült leletek is.

A négy kilométer hosszú barlangrendszer a jégkorszakban alakult ki: a Harminchármas, a Lócsűr, a Kőcsűr, az ezer csillagos Spelaeusszal szemben a Csala tornya, odébb az Ejtőkő látható. Az eddig feltárt 125 barlang összesen 7410 méter hosszúságú – világosított fel Márton Csaba kiemelve, hogy ezek közül 4 látogatható: az Orbán Balázs-barlang (Almási-barlang), a Lócsűr, a Kőcsűr és a Tatárlik. Számos védett növény és állat élőhelyéül szolgál a szoros, mi több: a Romániában található 30 denevérfajtából 17 megtalálható a barlangokban. „A turisták irtóznak a denevérektől, pedig teljesen felborulna az ökológiai egyensúly, ha ezek az állatok elpusztulnának, hiszen óriási mennyiségű rovart pusztítanak el” – fűzte hozzá Márton Csaba.

A Vargyas-szoros Kovászna és Hargita megye területén található. A természetvédelmi terület összesen 998 hektárjából közigazgatásilag 800 hektár tartozik a Hargita megyei Homoródalmás községhez, 198 hektár pedig a Kovászna megyei Vargyas községhez.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

banner_bcxvIA0Y_2.jpg

Kimaradt?