Gazdag a közösségi élet Selymesilosván – a református lelkésznő munkáját dicséri

Amióta a településre került, folyamatosan azon dolgozik, hogy a gyülekezete az általa szervezett programok, tevékenységek mellett – ahogy fogalmaz – lelkiekben is felpezsdüljön. Érzékeli, hogy a hívek igénylik az odafigyelést, a beszélgetéseket, az együttléteket. Nemes-Szabó Renáta lelkipásztornál jártunk Selymesilosván.

A selymesilosvai református egyház az idén több sikeres pályázatot írt, ezeknek köszönhetően elkezdhetik az imaház felújítását és a templom külsejének restaurálását.A selymesilosvai templom | Fotók: Kulcsár Mária

„Eredményes évet zárunk, ami pedig a jövőt illeti, nagy munkálatok elé nézünk. Templomunk külső része omladozik, legfőképp ezt szeretnénk felújítani” – mondta Nemes-Szabó Renáta lelkipásztor, aki pályázati támogatásból gyermektábort szervezett, és az idén is megtarthatták az Ilosvai Selymes Péter Emléknapot.

Az 1500-as években épült templom belsejét legutóbb 2010-ben újították fel, kicserélték a padokat, a szószéket, parkettát fektettek le, és tervezik az egykori kazettás mennyezet visszaállítását, valamint a két karzat restaurálását is.

Az egykori iskolát táborozóhellyé alakítanák

A településtől 2,6 kilométerre lévő Magura-hegyen az 1950-es években a Péntek család földterületet adományozott a falu javára, hogy iskolát építsenek a gyermekek számára. Miután megszűnt az oktatás az egyház megörökölte az intézményt a családtól, hogy azt jó célra használhassa.

Jelenleg az épület romos állapotban van, de az egyház külföldi, svájci és holland támogatással felújítaná és táborozóhelyet alakítana ki a gyermekek, fiatalok számára. Az ingatlant egy emelettel bővítenék, átrendeznék az udvart, hogy az megfelelő legyen mind táboroztatásra, mind konferenciák szervezésére – mesélte a lelkésznő.

Helyreállítanák a templom kazettás mennyezetét

Összefogással, adományból, az önkormányzat támogatásával ravatalozót is épít az egyház. A tavaly év végén megkezdték az alap lefektetését, és az emberek segítségével néhány hónap alatt tető volt az épületen, már csak csempézni kell, és a jövő év elején átvehetik a ravatalozót.

Gazdag közösségi élet jellemzi a települést

Nemes-Szabó Renáta lelkipásztor három éve került Szilágynagyfaluból Selymesilosvára, azóta folyamatosan tevékenykedik. Támogatta a népviseletvarrást, a női ruhák után most férfiingeket varrnak a helybéli nők. A fiatalok segítségével kitakarították a temetőt, szemeteskukákat helyeztek el, az elmúlt évben adventi vásárt tartottak a templom udvarán, amelynek nagy sikere volt.

Elmondása szerint az Ilosvai Selymes Péter Emléknapokat is bővítették, hogy az többnapos rendezvénnyé nője ki magát, és ha lehetőség lesz a jövőben eseményeket tartani, akkor farsangi bált, Batyus-bált, Mikulás-napot, nőnapot szerveznének a faluban, „hogy legyen mozgás, érezzék, hogy összetartunk, együtt vagyunk”. Mindemellett szeretnének faluházat kialakítani, mert nagyon sok régi, értékes és hagyományos kiállítási tárgyuk van, legyen az akár bútor, szőttes vagy munkaeszköz.

Szilágynagyfaluban megkapta a jó alapot és példát

A szilágynagyfalui születésű lelkésznő már középiskolás korában kulturális eseményeket tartott, néptánccsoporttal foglalkozott, Arany János napokat szervezett. Gyermektáborokba, ifjúsági táborokba járt, mindig közel állt az egyházhoz, vasárnapi iskolát vezetett, ifjúsági csoportot indított, majd jött egy indíttatás, miszerint ebbe az irányba kell folytatnia útját, mert így érzi magát kiteljesedve. A teológiát Debrecenben végezte, ezt követően Lukács József egykori esperes mellett volt segédlelkész. Selymesilosvára kerülve folytatja azt, amit szülőfalujában egykoron elkezdett, mert mint mesélte, ott jó példát és alapot kapott.

A programok, tevékenységek mellett a lelki életet is felpezsdítené, hiszen a hívek igénylik az odafigyelést, a beszélgetéseket, az együttléteket, amire az utóbbi időben, a pandémia miatt a szokásosnál kevesebb jutott – tette hozzá Nemes-Szabó Renáta.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?