Történelemcsinálás Bécsben

Lezajlott az előrehozott választások első fordulója Franciaországban. Az eredmény nem volt meglepetés: Marine Le Pen Nemzeti Tömörülése nyerte a választásokat. Persze, azért az ördög a részletekben van, és az is sokat számít, hogy milyen részarányban viszik el a pálmát a francia szélsőjobbosok. Várjuk meg a végeredményt.

Bécsben viszont kisebb meglepetés történt. Miután a Giorgia Meloni vezette Európai Konzervatívok és Reformisták (EKR) csoportja a napokban nemet mondott a Fidesz közeledésére, Orbán Viktor merész újratervezésbe kezdett, melynek a múlt vasárnap volt a kezdőpontja. Itt jegyzem meg, hogy a szépen kommunikált nemes felháborodás miszerint a Fidesz soha nem ülne be olyan EU-frakcióba, melybe a magyargyűlölő AUR-t befogadták, természetesen hihető, mégis az események kronológiája, illetve számtalan forrás bizonyítja, hogy a fő ok a Fidesz EKR-be való be nem fogadására egyrészt a csoport más pártjainak az ez elleni tiltakozása, de mindenekelőtt az orosz–ukrán háború homlokegyenesen különböző megítélése volt. Hiába posztoltak sok szép közös fotót barátságukról Orbán Viktor és Giorgia Meloni, a politika nem a személyes barátságról szól.

Bécsben is barátok várták Orbán Viktort, de a jelek szerint ebben az esetben ez a politikai érdekekkel is egybeesik. Ma a reggeli órákban Babis volt cseh kormányfő, Herbert Kickl reménybeli jövőbeli osztrák kancellár – arra picit még várni kell, de az FPÖ, az Osztrák Szabadságpárt előretörését látva bekövetkezhet – illetve Orbán Viktor rövid tárgyalás után közös sajtótájékoztatón jelentették be a Patrióták Európáért EP-frakció megalapítási szándékát. Kickl történelmi napról beszél, míg Orbán Viktor szerint ez a frakció hamarosan ki fogja nőni magát az EP-ben.

Első látásra egyáltalán nem rossz ez az orbáni sakkhúzás. Kikosarazva Meloni által, és már évek óta az EU-parlament kispadán ülve, valóban ígéretesnek tűnhet ez a kezdeményezés. Nem reménytelen megvalósítani, de igyekezni kell, mert a frakcióalakítás végső határideje július 4-e, nincs sok idő. Hét országból összesen 23 EP-képviselő csatlakozására van szükség. Ez utóbbi kritérium könnyen teljesül, de az előbbi sem lehetetlen. Hírek szerint Fico a szocialisták csoportját nem rég elhagyó Smerje is csatlakozik a csoporthoz, de a tárt karokkal várt lengyel PiS még nagyon bizonytalankodik: nehezen döntik el, hogy a régi (elv)baráthoz, Orbánhoz húzzanak-e – lám csak, még egy barátság – vagy a győzedelmes Marine le Pen vezette ID – Identitás és Demokrácia – csoportjában maradjanak? Barátság ide vagy oda, a jelek szerint az utóbbira hajlanak.

Orbán Viktor új tervvel állt elő, és az innováció mindig jó. Nagy kérdés persze, hogy hova vezet az EU-parlament immáron harmadik jobboldali frakciójának a megalapítása, hiszen ez pontosan ellentmond az eredetileg annyira óhajtott tervnek, vagyis a jobboldali erők egyetlen frakcióban való egyesítésének, Brüsszel „elfoglalásának”, mely által az EU második legerősebb politikai erejévé válhattak volna. Ezen terv sikertelensége nem Orbánon múlt, aki hiába remélte, hogy Meloni és le Pen képesek lesznek egymással egyezségre jutni, de nem így történt, és ezen nincs semmi csodálkozni való. A szélsőjobb – de a szélsőbal is, általában a szélsőségesek – belső természete szerint mind alfa-kanokból áll – még akkor is, ha éppen hölgyek vezetik a pártokat – így senki nem akar az együttműködés érdekében másodhegedűs lenni.

Érdekes kísérlet ez az Európai Patrióták mindenképpen. Hogy Herbert Kickl miért érdekelt ebben, még nem teljesen nyilvánvaló. Persze, persze, ismét a barátság és a közös értékrend, de kell lennie itt még valaminek a háttérben. Kíváncsi vagyok például, ki lesz az új EP-frakció elnöke? Orbán? Kickl? Erre lehet fogadni. Ami engem sokkal jobban érdekel, mert megijeszt, de remélem, hogy tévedek: Kickl Marine le Pennel való, az Alternative für Deutschland ID csoportból való kizárása körüli konfliktusa lehet a háttérben. Ha pedig így van ez nagyon aggasztó előjel. Az FPÖ is az ID-frakció oszlopos, alapító tagja és nem életszerű, hogy pont most, a csoportvezető le Pen győzelme pillanatában hagyja ott a csoportot. Ez csak akkor lehetséges, ha Kickl sokkal többet, vagyis „történelmi” vezető szerepet remél ettől a húzástól. Mikor az AfD-t – vezetői sorozatos náci ki- és elszóllásai miatt – az ID-ből kizárták, Kickl tiltakozott. Most, hogy új frakciót alapítanak, nehogy az legyen a vége, hogy az Európai Patrióták az Alternative für Deutschlandot, az önjelölt német patriótákat is a frakcióba meghívják! Sorozatos botrányaik mellett, vagy éppen ezért nagy számú képviselővel rendelkeznek és további növekedést jeleznek számukra elő Németországban, vagyis számszerűleg vonzóak, viszont teljesen mindegy, hogy ki lesz az Európai Patrióták frakció-elnöke, vagy milyen népszerű célokat követnek – Green Deal visszafogása, az illegális migráció leverése –, mert ha az AfD tagja lesz a frakciónak, az isten se mossa le a neonáci jelzőt a csoportról. Várjuk meg a végét, nem hiszem, hogy ekkora kapitális bakot lőjenek az európai patrióták.

(Nyitókép: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán)

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?