Brüsszeli kiskirály

Néha úgy néz ki, hogy távolodunk az európai álomtól ahelyett, hogy közelednénk hozzá. Aki az Európai Uniót a hajdanvolt Szovjetunióhoz hasonlítja, Brüsszelt pedig a hajdani Moszkvával venné egy lapra, az fantáziál és nincsen igaza. Vannak azonban meghökkentő pillanatok, mikor az ember a fejét felkapja és értetlenül felkiált: mi ez?! Mi az, hogy a napokban Brüsszel egyik kerületének szocialista polgármestere Emir Kir egyszerűen kiparancsolta a rendőrséget és betiltotta a Mathias Corvinus Collegium brüsszeli irodája által szervezett NatCon (National Conservatism Conference) konferenciát? Milyen jogon merészeli Emir Kir kerületi polgármester úr az európai polgárok, a felszólalók és a hallgatóság szabad gyülekezési és véleménynyilvánítási jogát korlátozni, sőt megakadályozni? Az elöljáró arra hivatkozott, hogy a szélsőjobbosnak tartott konferencia az ellenlábasok, például az Antifa esetleges erőszakos tiltakozását válthatja ki, ezért kellett bezárni. Nagyon kilóg a lóláb polgármester úr: az ön szocialista gyomra nem vette be a NatCon gombócát és hatalmával visszaélve egy pillanatra valóban Moszkvát csinált Brüsszelből! Remélem, nem marad következmények nélkül ez a nem csak mélységesen etikátlan, de törvénytelen tett.

A szocialista elöljáró persze verheti fejét a falba, hiszen ostobaságával a baloldal ügyének nagyon rossz szolgálatot tett: a NatCon-osok, általában a (szélső)jobb most joggal állítja be magát üldözött áldozatnak, és nyugodt lélekkel, felszabadultan kiálthatja, hogy „Na, ugye!” Ráadásul Emir Kirnek köszönhetően világhír lett az ügyből, mindenhol a NatConról hallanak, olvasnak. Ennél nagyobb ingyenreklámról álmodni sem lehet!

A sok illusztris előadó közül éppen Nigel Farage tartotta beszédét, mikor a rendőrség megérkezett. Nagy ajándék ez a Brexit-párt volt elnökének! Ki is használta rendesen: keményen odamondott, hogy lám csak, mi zajlik Brüsszelben, ráadásul ma sokkal rosszabb a helyzet, mint a Brexit idején, na, ugye, mennyire igaz volt, hogy el kellett hagyni az EU-t! Farage okkal-joggal ostorozta saját polgári jogai tiprását, viszont a Brexitről jobban tenné, ha mélyen hallgatna, esetleg ne csak Brüsszelben szájaljon róla, de például Londonban, a Hyde Parkban méltassa a Brexit sikereit. Nem teszi, mert tudja, hogy záptojás-esőt zúdítanának rá. Csak néhány év távlatából amint az számtalan adatból kiderült, a Brexit egyáltalán nem sikertörténet, sőt, ha lehetne a többség vissza is csinálná azt. Késő bánat, ladies and gentlemen.

Természetesen nem elhanyagolható, hogy mit csinál egy mitugrász polgármester, de sokkal fontosabb mégis, hogy hogyan reagálnak erre a magasabb állami hivatalok. Az MCC megtámadta a törvényszéken a polgármesteri végzést, és néhány óra alatt természetesen nekik adtak igazat, a rendezvényt folytathatták. Belgium miniszterelnöke, Alexander de Croo a következő világos szavakkal reagált a történtekre az X-en, a volt Twitteren: „Elfogadhatatlan, ami ma a Claridge-ben történt. Az önkormányzati autonómia demokráciánk sarokköve, de soha nem írhatja felül a Belga Alkotmányt, mely 1830-tól garantálja a szabad véleménynyilvánítás és a békés gyülekezés jogát. A politikai gyűlések betiltása alkotmányellenes. Pont.” Tiszta beszéd, remélem mindenki megjegyezte Brüsszelben és máshol is.

Még ha csak egyik-másik polgármesterrel lenne baj, de sokkal komolyabb dolgok is történnek Brüsszelben, például Ursula von der Leyen asszony viselt dolgai sem szülnek osztatlan szimpátiát. Nem, nem Szovjetunió az EU, mégis rosszul esik, hogy az Európai Bizottság elnöke néha, kis túlzással, pártfőtitkárként viselkedik: magas pozíciókba gyanús nepotizmussal igyekszik megbízható párttársat alkalmazni, vagy sms-en rendel sok milliárdra rúgó Pfizer-oltást, csak hogy a legforróbb ügyeket említsük. Von der Leyen asszony most újrázik az Európai Bizottság élén, de mivel a tagállamok vezetői részéről nem is annyira hallgatólagosan biztos befutónak számít, egyre leplezetlenebb az arroganciája. Megtehetné, de európai parlamenti képviselőnek természetesen nem indul, mert akkor az EU polgárai előtt is meg kellene magát méretnie az urnáknál, az eredmény pedig nagyon bizonytalan, de nehogy végül meglepetés érje az Európai Bizottság elnökségéért zajló versenyben…

(Nyitókép: hungarytoday.hu)

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?