Recept az AUR ellen

Nem jelentenek meglepetést a politikai pártok népszerűségére vonatkozó friss felmérési adatok. Szárnyal a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR). George Simionék közel húsz százalékos támogatottságnál járnak, ami egyszerre félelmetes és természetes.  Félelmetes, mert ennél sötétebb hátterű figurákat román parlamenti párt még nem sorakoztatott fel az utóbbi harminc évben. Az irántuk megnyilvánuló szimpátia ugyanakkor természetes, hiszen az egyetlen formáció, amely nagyrészt az embereket érdeklő kérdésekre rezonál. Kétségtelen, hogy ellenzékből mindez jóval egyszerűbb feladat, mint a felelősséggel is járó hatalmi pozícióból.

A kormányzó pártok közül sem véletlenül a Szociáldemokrata Párt (PSD) áll toronymagasan az élen, harminc százalékos eredménnyel: a PSD legalább azt mímeli, hogy figyel, megoldásokat keres a lakosságot foglalkoztató ügyekre. A nemzeti liberálisok elvannak a háborúval, cseppet sem zavarja őket az Ukrajnát övező társadalmi érdektelenség. Az RMDSZ – mint általában – a választások előtti célegyenesre gyúr, mindig adódik annyi magyarellenesség román részről, hogy felrázza picit a magyar szavazókat.

Példaként itt van ez a kasszagépes ügy. A francia multi leszámol a pénztárosaival, bevezeti az önkiszolgáló kasszákat. Miért ne tenné? Úgy növel profitot, ahogy akar, szíve joga. Miután felháborodás lesz a lépésből, összevissza kommunikál a cég, ez is az ő baja. Simion viszont rögtön ugrik. Bojkottál, szolidarizál a joggal dühöngő vásárlókkal. Fejlődésről, robotizációról ugyanis nyilvánvalóan nincs szó. Eddig a kasszás szkennelt, mostantól a kliens. Jó nagy fáziskéséssel megszólalt a PSD is. Különadót emleget, amit aztán szépen elfelejt megvalósítani, ahogyan szokta. Hivatkozhat a koalíciós liberálisok elutasítására. A Nemzeti Liberális Pártnak (PNL) a multik sérthetetlenek. Ezzel be is zárult a kör.

A kormányoknak meg kellene adóztatni azokat a vállalatokat, amelyek robotokat használnak. Ezt nem az AUR vagy a PSD állítja. Egy öt évvel ezelőtti interjúban maga Bill Gates fogalmazott így. Márpedig a Microsoft alapítója a mesterséges intelligencia fejlesztésének egyik főszereplője. A félelem mégis nagy úr, nem kell feszültséget kelteni, összeveszni a francia céggel, még diplomácia balhé is lehet belőle – okoskodnak a kormányban. Ukrajnával sincs értelme veszekedni, még oroszpártinak tűnnének Iohannisék Brüsszelben. Majd kiderül, mi lesz a Duna-deltával a Bisztroje-csatorna ukrán mélyítése után, ráér akkor aggodalmaskodni.

A szavazó valóban felejt, de nem teljesen hülye. A színtelen, szagtalan, alkalmazkodó PNL lassan a harmadik helyre csúszik, a piac mindenhatóságát hirdető, ellenzéki Mentsétek meg Romániát Szövetség pedig már a parlamenti küszöb közelségét érzi a hátsója alatt. Románia drámája, hogy az örökéletű, alig változó, megreformálhatatlannak tűnő PSD-nek lassan a szörnyszülött AUR az esélyes kihívója. Nem az AUR-t kell követniük a magukat jobb- vagy baloldalinak nevező pártoknak, s nem is a sokat kárhoztatott populista út a megoldás. Az emberek, azaz a szavazók iránti empátiának nevezik azt a képességet, amit ideológiáktól függetlenül tanulnia és gyakorolnia kellene a kényelmes parlamenti többséggel rendelkező bukaresti kormányzatnak. 

(Nyitókép: Pexels)

Kapcsolódók

Kimaradt?