Putyin kottája

Új megbélyegzés dívik a fősodrú euroatlanti médiában. Ma már nem a szélsőséges, populista, illiberális, autokrata, Európa-ellenes, euroszkeptikus jelzők az igazi ütőkártyák, ha egy politikust, kormányt vagy pártot büntetni szeretnének a liberális demokrácia íratlan, de megszeghetetlen normáinak áthágása miatt. Putyin kottájából játszik – ez napjaink legerősebb vádja, amit bizonyítani sem kell, elég csak többször elmondani, leírni. A romániai politikusok, elemző újságírók,  véleményformáló értelmiségiek egy tekintélyes része is gyakran használja ezt az egyszerű érvet, ha az éppen aktuális ellenfél, ellenség morális megsemmisítése a cél.

Miután Ausztria megvétózta Románia felvételét a schengeni övezetbe, a bukaresti média, néhány politikussal karöltve hirtelen felfedezte az osztrákok gazdasági, politikai kötődését Oroszországhoz, Putyinhoz. Vágóképnek, kísérő fotónak elég volt előkeresni a 2018 augusztusban készült felvételeket, amelyeken az orosz elnök kéz a kézben táncol Karin Kneissl akkori osztrák külügyminiszterrel, annak esküvőjén, az ausztriai Gamlitzban. Naná, hogy Bécs Putyin kottája szerint játszik. A Schengen-bővítés megakadályozásával Ausztria Moszkvát szolgálta. Logikus, nem? Amikor Magyarország, Orbán Viktor „revizionizmusa” a téma, ugyancsak előkerülnek a Putyin-barát jelző különböző szinonímái. Bukarestben. Az sem kérdés, hogy Oroszország áll az erdélyi magyarok jogkövetelései mögött, így hát résen kell lenni, háború van, veszélyben a román haza.

Az Oroszország tavaly februári agressziójával indult ukrajnai háború egy másik – részben érthető – velejárója, hogy a fegyveres támadás alatt álló ország vezetőit, azok döntéseit nem illik bírálni. Aki mégis megteszi, annak ugyancsak a fejéhez vághatják: Putyin kottájából játszik. Az helyzet abszurditására azért lassan azok is ráeszmélnek, akik korábban hangadói voltak az olcsó megbélyegzéseknek. Az uniós politika iránt mindig elkötelezett Politico minapi írásában ukrán újságírókat, civil jogvédőket idéz, akik szerint Kijevben nyilvánvaló gondok vannak az alkotmánybíróság tagjainak kinevezései vagy a korrupcióellenes szabályozások terén. A lap azt a törvénycsomagot is hiányosnak minősíti, amelynek a kisebbségek jogait rögzítő jogszabály is része. A Politico problémának tartja, hogy az EU-integrációra vágyó Ukrajna döntéshozóival szemben elnéző a nemzetközi közösség, mivel senki nem meri vállalni az oroszbarátság gyanúját.

Közben az Egyesült Államok legnagyobb európai fegyverraktáraként is emlegetett Románia az utóbbi napokban meglepően keményen kérte számon Kijeven az anyanyelvű oktatás felszámolását gyakorlatilag jóváhagyó új törvényt. A bukaresti diplomácia vélhetően belpolitikai céllal emelte fel a hangját. A schengeni kudarc és a szuverenista politika iránti társadalmi igényt jelző korábbi felmérés után a Iohannis–Aurescu páros „vette a lapot”, az eddiginél határozottabban állt ki az ukrajnai románok érdekeiért. Bukarest ezzel vékony jégre lépett. Az EU intézményeinek vezetőit általában hidegen hagyják a nemzeti kisebbségek jogaival kapcsolatos kifogások, az Oroszország által megtámadott Ukrajnáról pedig a jót vagy semmit elv alapján nyilatkoznak, és ezt várják el az uniós tagországok kormányaitól is. Románia, óvatosabban ugyan, de Magyarország nyomdokaiba lépett a románokat és magyarokat egyaránt sújtó diszkrimináció felszámolásának követelésében. Csak nem Putyin kottájából játszik?

(Nyitókép: Presidency.ro)

banner_IQYcRuKP_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_300x250.png
banner_C0oT6SvR_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_970x250.png
banner_M68UqZcM_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_728x90.png

Kapcsolódók

Kimaradt?