Pizzásdobozba csomagolt országimázs

Tavaly év végén robbant a hír, hogy Bukarestben letartóztattak egy brit-amerikai állampolgárságú testvérpárt, név szerint Andrew és Tristan Tate milliomosokat, akik a jelek szerint az elmúlt években teljes erőbedobással élték a dúsgazdag aranyifjak gondtalan és luxussal bélelt életét a román fővárosban. A vád ellenük nem kevesebb, mint szervezett bűnözői csoport létrehozása, emberrablás, nemi erőszak, prostitúcióra való kényszerítés és egyéb hasonló kedves dolgok, amik az effajta tevékenység kapcsán felmerülnek.

Ez lenne a hír, ami önmagában simán elférne bármely újság bűnügyi rovatában, hisz sajnálatos módon az ilyesmi megtörténik, mondhatni, a mindennapok részévé vált bizonyos értelemben. A Tate testvérek ügye mégis sokkal nagyobb visszhangot generált a médiában, de főleg a különböző közösségi platformokon, mint más hasonló esetek, ez az egész jelenség pedig több szempontból is figyelmet érdemel.

Kezdjük akkor rögtön az elején: kik is pontosan a Tate testvérek és mit kerestek épp Romániában? Ezekhez az információkhoz most már viszonylag könnyű hozzájutni, hisz gyakorlatilag minden média a nagy vihart kavart esettel, ezen belül pedig a főszereplők előéletével foglalkozik. Ezekből kiderül, hogy Andrew és Tristan Tate az Egyesült Államokban született és Angliában nevelkedett, és akár sokkal többre is vihették volna, hisz tehetségük több területen is megmutatkozott. Mindketten jeleskedtek például a küzdősportokban, de Andrew fiatal korában állítólag egész magas szinten sakkozott, több versenyt is megnyert. Ebből is látszik, hogy a róluk kialakult kép a valóságban kissé összetettebb, mint ami most rajzolódik ki a két főszereplőről. Ez amúgy azért is érdekes, mert egy olyan ember számára, aki ritkábban téved a közösségi platformokra, és mint ilyen, nincs tisztában az ott uralkodó trendekkel, lehet, hogy nem teljesen világos, hogy a Tate fivérek miként tettek szert a sajtóban megszellőztetett százmillió dolláros vagyonra. Nos, erre a kérdésre a válasz – látszólag – épp a közösségi médiában, pontosabban az említett trendekben rejlik, ahol elsősorban Andrew csillogtatta intelligenciáját, meglehetősen szokatlan módon, az pedig, hogy egy ilyen jelenség ekkora méreteket ölthet, önmagában illusztrációja annak, hogy valami nagyon nincs rendben a világon. Az pedig, hogy Románia miként kerül itt képbe, arról picit később.

Fotó forrása: Andrew Tate Twitter-oldala

Andrew Tate ugyanis „hivatalos” foglalkozása szerint influenszer. Nem is akármilyen, mert hatékonyan osztotta az észt minden létező felületen, a Twittertől a TikTokig, amíg gyakorlatilag mindenhonnan ki nem tiltották. A tiltásokkal emberünket azért sújtották, mert nézetei finoman szólva sem voltak összeegyeztethetők a közösségi platformok alapelveivel, még olyan körülmények között sem, hogy ezeknek a szabályoknak a betartását a legtöbb esetben igencsak rugalmasan kezelik. Ezzel együtt Andrew Tate követőinek száma több millióra becsülhető világszerte, ez pedig minimum elgondolkodtató annak fényében, hogy az általa megosztott tartalmak többnyire hímsoviniszta nézetektől és zavaros összeesküvés-elméletektől hemzsegnek, de akad szép számmal szélsőjobboldali nézeteket propagáló anyag is. A hivatalos verzió szerint a mesebeli vagyon is ennek a nagyszámú követőnek köszönhető.

Csakhogy az elmúlt napok történéseinek fényében itt felmerül egy apró probléma: ha ennyire sok pénzt hozott a konyhára az influenszerkedés, akkor miért volt szükség illegális tevékenységekből származó jövedelemre? Persze, elképzelhető, hogy a Tate testvérek, román társaik – közöttük egy volt rendőrnővel – csupán úri passzióból kényszerítettek nőket prostitúcióra, mintegy illusztrálásaként annak a meggyőződésnek, amelyet Andrew sokszor hangoztatott. és amelynek szellemében a nő nem több egy tárgynál, amelyet a férfinak joga van kénye-kedve szerint felhasználni. A hihetőbb verzió ezzel kapcsolatosan viszont az, hogy ez az egész mese az influenszer tevékenységből származó százmilliós vagyonról nem más, mint egy színes, szépen felfújt lufi. Magyarul hazugság. Mert a lépten-nyomon villogtatott vagyon máshonnan származik. Ez annál inkább alátámasztható, mivel emberünknek évekkel ezelőtt már meggyűlt a baja a törvénnyel Nagy-Britanniában, ahol különböző bűncselekmények gyanúja kapcsán kezdett ellene vizsgálódni a rendőrség, amiből kifolyólag úgy döntött, inkább átteszi székhelyét Romániába, ezzel pedig meg is van a válasz, hogy minek köszönhető a Tate fivérek megtisztelő jelenléte Bukarestben.

Itt pedig bejön egy másik szempont, amitől egyre érdekesebb ez a történet, mégpedig az, hogy miért éppen Románia. Hírünk a világban, avagy az országimázs kényes problémája, mert itt ismét óhatatlanul fel kell tenni a már oly sokszor felmerült kérdést: mit gondolnak némelyek erről az országról? Andrew Tate például azt gondolta, hogy Románia az a hely, ahol pénzével gyakorlatilag korlátlan befolyást vásárolhat, ezáltal pedig elegánsan kicselezheti a hatóságok mindenféle kekeckedéseit, ami Angliában kicsit bonyolultabb lenne. Ezt a véleményét pedig kicsit sem rejtette véka alá, hanem büszkén terjesztette minden fórumon. Itt nem is az a legnagyobb baj, hogy Tate mint magánszemély mit gondolt öt évvel ezelőtt erről a dologról, de nem szabad elfeledni, hogy ezt a véleményét (is) kellőképpen felerősítették a különböző közösségi platformokon közzétett videói, így ki tudja, hány követője tette magáévá ezt kritikai fenntartások nélkül. Zárójelben meg kell jegyezni, hogy Andrew ekkor még nem volt kitiltva ezekről a felületekről, így milliókhoz eljutottak az általa közvetített „tanulságos” tartalmak.

Amúgy, ha már itt tartunk, az is ide tartozik, hogy amióta a Twitter tulajdonosváltáson esett át, nagyon sok, korábban felfüggesztett Twitter-kontó fölött visszakapta ellenőrzését a tulajdonos, közöttük Donald Trump, de ebben a helyzetben találta magát Andrew Tate is. Influenszerünk köszönte is a lehetőséget, mert szilveszter előtti letartóztatásakor egy bejegyzésben az ún. mátrixot okolta a rá szakadó szerencsétlenségért, továbbá, már előzetesben lévén, újabb posztok jelentek meg, amelyekről nyilván nem lehet tudni, hogy ő vagy egy másik személy írta. Külön érdekesség, hogy az ügy kapcsán a Twitter új tulajdonosa, maga Elon Musk is megnyilvánult, ebből kifolyólag pedig nyugodtan hátradőlhet mindenki, ugyanis végleg és félreérthetetlenül kiderült, hogy Elon Musk nem volt tavaly Halloween-partin Törcsváron, így a Tate fivérekkel sem találkozott. Ezen kívül Musk is a mátrixról hadovált valamit, de hogy ez pontosan mit is fed, abba inkább most ne menjünk bele.

A Twitter egyébként más szempontból is szerepel az események láncolatában, ugyanis itt kezdődött a Greta Thunberg svéd klímaaktivistával folytatott adok-kapok, amely villámgyorsan körbejárta a világot, sokan pedig ennek tulajdonítják, hogy végül a román hatóságok letartóztatták a Tate fivéreket. Sőt futótűzként terjedt az az információ, miszerint a rendőrség egy pizzásdoboz miatt győződött meg arról, hogy a testvérek Bukarestben tartózkodnak. Tekintélyes sajtóorgánumok is terjesztették ezt az infót, de hírességek serege tweetelt és re-tweetelt egy román pizzázó doboza kapcsán. Itt sarkalatosan fogok fogalmazni: ez a pizzásdoboz, mint a gyanúsítottak tartózkodási helyét eláruló elem, úgy, ahogy van, nem más, mint nettó baromság. Aggasztó viszont, hogy egy ilyen baromság pillanatok alatt valósággá avanzsál, és senki nem teszi fel a kérdést magában, hogy tényleg ennyire bénák-e a román hatóságok. A Tate fivérek ugyanis korántsem visszafogottságukról voltak híresek, aktív szereplői voltak a bukaresti éjszakai életnek, olyannyira, hogy elképzelhető, némely menő klubok nyilvántartásában már-már leltári számmal szerepeltek. Ilyen körülmények között, finoman fogalmazva, nehezen elképzelhető, hogy tényleg egy pizzásdobozra volt szükség a lebukásukhoz.

Ami a valóságot illeti, kérdőjel ott is akad szép számmal, hisz kiderült, hogy a Tate fivéreken már tavaly áprilisban rajtaütöttek egy amerikai állampolgár szabadságának korlátozása okán. Valószínű, ez a mozzanat jelentette a testvérek számára a vég kezdetét, mert akkor egyenesen az Egyesült Államok bukaresti nagykövetségéről jelezték a román hatóságoknak, hogy lépni kellene. Az idő tájt még egyértelmű bizonyítékok hiányában a gyanúsítottak szabadon távozhattak, de a jelek szerint a nyomozás és a bizonyítékok gyűjtése folytatódott, ami végül a decemberi letartóztatásban csúcsosodott ki. Azt is figyelembe kell venni, hogy egy ilyen jellegű bűnügy kivizsgálása időigényes, ami pedig nem csak Romániára igaz, hanem más országokban is sokszor évekbe telik felszámolni egy emberkereskedelemmel és prostitúcióval foglalkozó bűnbandát.

Ami viszont nem világos, hogy miért kellett az amerikai nagykövetség közbelépését megvárni, amíg konkrét lépéseket tettek az ügyben? Erre a kérdésre a Newsweek román kiadásának publicistája úgy válaszol, hogy nagyon kíváncsian várja azt a pillanatot, amikor fény derül arra, kik és hányan szerepelnek a Tate fivérek lefizetési listáján, ezek a személyek pedig milyen funkciókat töltöttek vagy töltenek be az illetékes közintézményeknél és rendvédelmi szerveknél. Ha ez a megközelítés helyes, akkor azt lehet mondani, hogy Andrew Tate-nek volt némi igaza, amikor a befolyás vásárlásával kérkedett, mert valóban furcsa, hogy két, a pszichopátia ismertetőjeleit magukon hordozó, tisztázatlan hátterű kétes alak évekig büntetlenül tevékenykedhet a hatóságok szeme előtt. Le kell ugyanakkor szögezni, hogy a Tate fivérek, még ha 30 napos előzetesben is ücsörögnek, egyelőre csak és kizárólag gyanúsítottak, akiket az ártatlanság vélelme ugyanúgy megillet, mint bárki mást.

Történjen a jövőben bármi is, ebből a nagy port kavart esetből Románia nem igazán jöhet ki jól. Legyen szó a hatóságok inkompetenciájáról – pizzásdoboz –, vagy akár tudatos eltussolásról, ezt a vizsgát elbuktuk. Újfent. Zárásként még annyit, hogy egy közvetett szereplő közvetlenül jól járt, mégpedig a bukaresti pizzázó-lánc, ugyanis a pizzásdoboz híressé válását követően a világ minden tájáról érkeznek a pozitív értékelések. Ez akkor is jó eredmény, ha egy valótlan információ által elindított és a közösségi média által generált népszerűségi lavina következménye. De ne kötekedjünk, nyugodjunk csak szépen bele, hogy ez az a világ, amiben élünk.

(Nyitókép forrása: Andrew Tate Twitter-oldala)

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?